Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Z badań wynika, że kobiety są lepszymi kierowcami od mężczyzn

Panowie królują na drogach w mało prestiżowych kategoriach – od jazdy na podwójnym gazie po nieużywanie kierunkowskazu przy zmianie pasa.
.get_the_title().

Raczej żaden pan nie odda chętnie tytułu króla kierownicy swojej królowej. Styczność z motoryzacją mężczyźni mają przecież już od lat wczesnodziecięcych, kiedy to godzinami potrafią bawić się swoimi kolekcjami resoraków, podczas gdy dziewczynki czeszą lale. W dzisiejszych czasach stereotypy płciowe wpajane nam od najmłodszych lat odchodzą do powoli lamusa, ale póki co nie da się jednak nie zauważyć, że chłopców ciągnie do samochodów od maleńkości. Dlatego też wydawać by się mogło, że to mężczyźni sobie lepiej radzą za kółkiem. Tymczasem według badań portalu Confused.com specjalizującego się w porównywaniu cen wszystkiego, co dotyczy branży motoryzacyjnej (paliw, zakupu aut, ale przede wszystkim ubezpieczeń), sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Eksperci pod lupę wzięli w tym wypadku statystyki dotyczące przede wszystkim właśnie kosztów ubezpieczenia, a także wskaźniki przestępczości i wykroczeń na drogach oraz wyniki egzaminów na prawo jazdy.

Film „Kill Bill 2”

Okazało się, że kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni są sprawczyniami wypadków czy kolizji drogowych – przynajmniej w Wielkiej Brytanii, bo to ona była obiektem zainteresowań portalu Confused.com. Panowie wiodą prym w ilości wykroczeń za kierownicą – wśród wszystkich popełnionych w 2017 roku aż w 23 proc. stanowiło przekroczenie dozwolonej prędkości przez mężczyzn. Panie mają w tej niechlubnej dziedzinie 3 razy mniejszy wynik. Jeśli sprawa związana z zachowaniem na drodze kończyła się w sądzie, tylko w 21 proc. przypadków na sali rozpraw musiały zjawiać się Brytyjki. W pozostałych wypadkach rozpatrywanie winy złamania prawa drogowego dotyczyło mężczyzn.

Ponadto panowie 5 razy częściej byli przyłapywani na jeździe po pijaku i 2 razy częściej bez wykupionego ubezpieczenia.

FIlm „Grindhouse: Deathproof”

W związku z powyższymi faktami kobiety płacą znacznie mniejsze składki za ubezpieczenie auta w skali roku, jako że ich jazda uznawana jest za bezpieczniejszą i mniej kolizyjną. Nic dziwnego, że swojego czasu niektóre firmy ubezpieczeniowe od razu na starcie premiowały kobiety, przydzielając im niższe składki lub oferując bonusowe oferty. Unia Europejska w 2012 roku zakazała jednak stanowczo takich praktyk, dążąc do gwarancji równouprawnienia płci. Ciekawe, jak będzie wyglądał ten temat po Brexicie.

via GIPHY

Zostaje jeszcze ostatni czynnik analiz portalu Confused.com, a mianowicie – wyniki egzaminów prawa jazdy. I tutaj, co ciekawe, Brytyjki nie mogą już być tak z siebie dumne. Zdobycie prawka statystycznie zajmuje im znacznie więcej czasu niż panom. Jak to się ma więc do późniejszych sukcesów na drodze?

Na pewno konieczność częstszego podchodzenia do egzaminu pozwoliła paniom dobrze sobie utrwalić zasady panujące w ruchu drogowym i również być bardziej wyczulonymi na punkcie konsekwencji ich złamania 😉

My, bez względu na wyniki tych badań i wszelkie inne statystyki, życzymy wszystkim bezpiecznej jazdy!

Zdjęcie główne: kadr z filmu „Thelma i Louise”
Tekst: Kinga Dembińska

SURPRISE