Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zobaczcie negatywy z antarktycznej wyprawy Ernesta Shackletona sprzed 100 lat!

Przed wami Kraina Lodu z początków dwudziestego wieku.
.get_the_title().

Dzięki odkryciu poczynionemu przez New Zealand Antarctic Heritage Trust na wszystkich pasjonatów tajemnic Krainy Lodu czeka nie lada gratka. Zespół badaczy natknął się bowiem (są tu jacyś fani „Coś”?) na niezwykłe fotograficzne znalezisko dokumentujące pamiętną wyprawę na Antarktydę Ernesta Shackletona z 1914 roku. Wyprawę, która przemieniła się w jedną z najbardziej spektakularnych – i zakończonych powodzeniem – akcji ratunkowych w historii, gdy zamiast eksploracji niezbadanego lądu, członkowie ekipy musieli walczyć o przetrwanie, o czym więcej możecie poczytać tutaj.

Podróż do przeszłości możemy dziś odbyć za sprawą negatywów, odnalezionych w ciemni Herberta Pontinga w bazie Scott’s Cape Evans, za których powstanie odpowiedzialny jest najprawdopodobniej Arnold Spencer-Smith, oficjalnie fotografujący ówczesną ekspedycję.

Po rzetelnej konserwacji zdjęcia zostały udostępnione na stronie NZAHT. Ale nie ma co gadać, po prostu trzeba to zobaczyć! Poniżej możecie zapoznać się z niezwykłymi odrestaurowanymi fotografiami okolic Antarktydy z lat 1914-1917.

fot. nzaht.org
fot. nzaht.org
fot. nzaht.org
fot. nzaht.org
fot. nzaht.org
fot. nzaht.org
fot. nzaht.org
fot. nzaht.org

Tekst: WM

SURPRISE