Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zużyte opony powrócą na drogi. Po przetworzeniu mogą być zmieszane z asfaltem

Miejsce opon jest na drogach, a nie w piecach i na wysypiskach śmieci.
.get_the_title().

Każdego roku w Wielkiej Brytanii zużywa się około 40 milionów opon. Unijne przepisy zabraniają składowania takich odpadów na wysypiskach. W związku z tym tony gumowych śmieci trafiają do spalarni albo są wywożone za granicę. Wiele z nich dociera do Kuwejtu, gdzie powstało niechlubne cmentarzysko zawierające 7 milionów zużytych opon. Brytyjczycy znaleźli rozwiązanie, dzięki któremu będzie można uniknąć zanieczyszczania środowiska.

Firma Tarmac stworzyła technologię umożliwiającą przetworzenie starego ogumienia na materiał do budowy dróg.

Nowy budulec został już wykorzystany na mniej uczęszczanych trasach. Wkrótce zostanie sprawdzony w znacznie trudniejszych warunkach – na odcinku autostrady w pobliżu Leicester.

Opony / Zdjęcie: Imthaz Ahamed

Inżynierowie szacują, że każdy kilometr drogi może zostać pokryty około 750 przetworzonymi oponami. Wynik jest uzależniony od grubości nawierzchni.

Jeżeli innowacyjna mieszanka zda egzamin na testowym odcinku, zostanie wykorzystana również w remontach na terenie całego kraju.

Proponowane rozwiązanie napawa optymizmem, ale to nadal tylko kropla w morzu potrzeb. Wielka Brytania nie jest w stanie wykorzystać wszystkich zużytych opon w opisywany sposób. Miliony gumowych odpadów wciąż będą działać na szkodę środowiska naturalnego.

Autor: JN

SURPRISE