10 najbardziej atrakcyjnych państw, które warto odwiedzić w 2019 roku według Lonely Planet

Lista miejsc, które pobudzą wyobraźnię każdego zapalonego podróżnika.
.get_the_title().

Co roku Lonely Planet publikuje listę państw, miast i miejsc, które warto odwiedzić. Wyznacza tym samym podróżnicze trendy, wskazując kierunki i cele wypraw ludzi z całego świata na nadchodzący rok. Jest to doskonałe źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy szukają nowych, ekscytujących destynacji. Lonely Planet czasami udowadnia, że tymi mogą być miejsca wszystkim znane, od lat znajdujące się na utartym szlaku obieżyświatów, które warto jednak odkryć na nowo.

Światło dzienne ujrzała właśnie lista najlepszych do odwiedzenia w 2019 krajów świata. Znajdują się na niej kraje egzotyczne, zaskakujące, których położenie na mapie świata jest pewnie nieznane. Ale i te, do których podróżuje się często, bez specjalnego podekscytowania. Oto, jak prezentuje się pierwsza dziesiątka.

10. Belize

Źródło: Robb Report

Niewielkie państwo na Półwyspie Jukatan to enklawa Karaibów w regionie silnie zdominowanym przez kulturę latynoamerykańską. Belize to prawdziwa perełka, która przyciąga zarówno miłośników natury, jak i wielbicieli bogatych tradycji i wyjątkowych zwyczajów.

Karaibskie wybrzeże Belize ma dostęp do drugiej największej rafy koralowej świata.

W środku lądu znajdują się robiące wrażenie jaskinie i bujna dżungla. Choć Belize to prawdziwy raj na Ziemi, wielu ma problemy z umiejscowieniem tego państwa na mapie. Wkrótce to się jednak zmieni, a turyści i podróżnicy z całego świata odkryją to niesamowite miejsce.

9. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Źródło: Lonely Planet

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z tych niewielu miejsc na świecie, do których wciąż dociera niewielu podróżników. Są one zatem idealną destynacją dla wszystkich tych, którzy chcą odkrywać nieznane, pozostając poza utartym podróżniczym szlakiem. Położone w Zatoce Gwinejskiej na zachodnim wybrzeżu Afryki, oferują kuszącą mieszankę złocistych plaż, turkusowych wód oceanu, kipiącej zielenią dżungli i fascynującej, często bolesnej, historii.

8. Białoruś

Źródło: 34travel

Przez długi czas Białoruś postrzegana była jako ostatni bastion totalitaryzmu w Europie i jaka taka była przez podróżników omijana szerokim łukiem. Ostatnio jednak, głównie za sprawą złagodzenia wymagań wizowych dla odwiedzających, zaczęto odkrywać to tajemnicze państwo. Okazało się, że na Białorusi prężnia działa sektor kreatywny, na każdym kroku natrafić można na modną kawiarnię serwującą wyśmienitą kawę, a miejscowi imprezują, jakby wciąż był 1999. Turystycznym centrum kraju jest oczywiście Minsk, który przez Lonely Planet został też okrzyknięty jednym z klejnotów Europy.

7. Indonezja

Źródło: WowShack

Indonezja chyba nigdy nie spadnie z żadnej listy państw wartych odwiedzenia. Jest tak zróżnicowana, bogata i piękna, jak jest długa i szeroka.

Niemal 17 tys. wysp wchodzi w skład tego państwa położonego w Azji Południowo-Wschodniej.

Teraz, dzięki zniesieniu wiz dla obywateli 169 krajów świata, odwiedzenie Indonezji jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Warto udać się tam niedługo, zanim wszystkie z jej licznych skarbów zostaną odkryte.

6. Jordania

Źródło: Wallpaper Cave

Od starożytnych miast, poprzez tętniące życiem nowoczesne metropolie, aż po wyśmienitą kuchnię i zapierającą dech w piersiach naturę – Jordania ma wiele do zaoferowania. Jest przy tym doskonałą alternatywą dla Egiptu czy Izraela, ostoją bezpieczeństwa na zajętym konfliktami Bliskim Wschodzie. Podróż do Jordanii stała się w ostatnio dużo łatwiejsza- jest więcej tańszych lotów z Polski, także tych bezpośrednich.

5. Kirgistan

Źródło: Lonely Planet

Kirgistan znalazł się w świetle reflektorów za sprawą zorganizowanych w tym roku World Nomad Games – swego rodzaju igrzysk tamtejszych tubylczych sportów. Nie było w historii lepszego momentu na odwiedzenie Kirgistanu, niż teraz – łatwość, z jaką otrzymać można wizę to tego kraju (obywatele niektórych państw w ogóle jej nie potrzebują), zachęca podróżników z całego świata. To idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek, zapierających dech w piersiach krajobrazów i obcowania z przyjaznymi mieszkańcami.

4. Panama

Źródło: Adventure Travel Trade Association

Niewielka Panama znajduje się w miejscu, w którym Ameryka Północna spotyka się z Ameryką Południową. W miejscu, w którym te dwa odmienne światy zderzają się. Trudno uwierzyć, że na tak małej powierzchni mieści się tak wiele – rajskie piaszczyste plaże, gęste lasy deszczowe, owiane romantyczną mgiełką wzgórza i bogata, interesująca kultura.

3. Zimbabwe

Źródło: BookMundi

W przeszłości Zimbabwe często pojawiało się na ustach wszystkich, ale z politycznych powodów. W ciągu kilku ostatnich lat Zimbabwe urosło jednak do miana jednej z najbardziej atrakcyjnych afrykańskich destynacji. Jest tu bezpiecznie, przyjaźnie i pięknie! Parki narodowe wypełnione dziką zwierzyną, znaną nam tylko z “Króla Lwa”, zapraszają na safari. Miłośnicy archeologii znajdą wiele chronionych ruin. Wielbiciele natury nie mogą z kolei majestatycznych Wodospadów Wiktorii.

2. Niemcy

Źródło: Mercedes-Benz

Niemcy to o wiele więcej niż główny cel emigracji zarobkowej – to piękne góry na południu, malownicze wioski i miasteczka niczym z bajki, jeziora, lasy, a przede wszystkim fantastyczna architektura. W przyszłym roku kultowy nurt architektury Bauhaus, który zrodził się właśnie w Niemczech w 1919, obchodzi swoje stulecie. Zapowiedziano, że cały kraj będzie świętował tę ważną rocznicę.

1. Sri Lanka

Źródło: Billigflieger.de – Blog

Sri Lanka to kraj, który zachwyci każdego podróżnika – bez względu na jego wiek, upodobania, pasje, pochodzenie, budżet. Jest tu coś dla każdego. Niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim to kolorowa i bujna mieszanka przyrody, kultury, tradycji, religii, kuchni i sportu. Przyjaźni, wiecznie uśmiechnięci tubylcy, sprawiają, że nawet najbardziej oporni bez opamiętania zakochują się w Sri Lance. W 2019, 10 lat po zakończeniu wojny domowej, Sri Lanka staje się główną i najbardziej atrakcyjną destynacją turystyczną świata – jest to ogromne wyróżnienie dla tego pięknego, fascynującego kraju!

Tekst: A.O.