Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

25 zagrożonych zabytków, które warto zobaczyć zanim znikną

Listę stworzyła organizacja World Monuments Found. Znalazł się na niej jeden obiekt z Polski.
.get_the_title().

Międzynarodowa organizacja World Monuments Found powstała w 1965 roku. Jej celem jest ochrona światowej architektury historycznej i dziedzictwa narodowego. Robi to poprzez działanie w terenie, dotacje czy edukację. Począwszy od 1996 roku, WMF co dwa lata publikuje listę World Monuments Watch.

Trafiają na nią obiekty dziedzictwa kulturowego, które z różnych powodów są zagrożone – wśród przyczyn znajdują się zmiany socjalne polityczne czy ekonomiczne.

Na listę trafiają zabytki z całego świata. Dotychczas znalazło się na niej 9 obiektów z Polski – wśród nich Teatr Stary w Lublinie, Szpital Jerozolimski w Malborku czy Kaplica Scheiblera w Łodzi. W tym roku WMF wypuściło kolejną edycję listy World Monument Watch. Tym razem znalazło się na niej 25 atrakcji z różnych zakątków Ziemi – od Paryża po Wyspę Wielkanocną.

mauzoleum kindlerów / źródło: polska niezwykła

Na liście znalazł się m.in. gruziński park narodowy, Wyspa Wielkanocna, Katedra Notre Dame czy wyjątkowe domy w stylu gingerbread, które znajdują się w Haiti. Są obiekty z Peru, z Indii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Uzbekistanu czy Japonii.

Znalazł się także jeden z Polski – to pochodzące z początków XX wieku Mauzoleum Rodziny Kindlerów, które mieści się na cmentarzu ewangelickim w Pabianicach.

Lista World Monuments Watch ma przedstawić światu takie przykłady dziedzictwa narodowego, których sytuacja jest naprawdę ciężka. Sprawić, że ludzie się nimi zainteresują i rozpocząć cały cykl wydarzeń wokół nich, w konsekwencji nie doprowadzając do ich całkowitego zniszczenia. Sponsorem listy jest American Expres, które w przyszłym roku przyzna milion dolarów na renowację najbardziej potrzebujących obiektów. Zastrzyk gotówki sprawi zapewne, że te wyjątkowe miejsca będą cieszyć nas swoim widokiem jeszcze długi czas. Całą listę możecie zobaczyć tutaj.

Tekst: NS