71-letni Jean-Jacques Savin przemierza Atlantyk w pozbawionej silnika beczce

To wyczyn godny prawdziwego herosa. Ma 71 lat, jest z pochodzenia Francuzem i nowy rok 2019 rozpoczął od otwarcia butelki białego wina Sauternes, będąc w trakcie nietypowej wyprawy na Atlantyku. Jean-Jacques Savin zamierza drogą morską w specjalnej beczce przebyć łącznie 4,5 tysiąca kilometrów. Przy średniej prędkości 2-3 km/h, którą nadają mu tylko i wyłącznie prądy morskie, zajmie to planowo trzy miesiące. Prócz przygody życia, wyprawa ma znaczenie dla nauki.
.get_the_title().

Savin, który jest byłym żołnierzem wojsk powietrznodesantowych, dokładnie 27 grudnia 2018 roku rozpoczął swą podróż z wyspy El Gierro, leżącej u zachodnich wybrzeży Afryki. Podróż tę odbywa w kapsule w kształcie beczki. Do napędu pojazdu służą tylko i wyłącznie prądy oceaniczne, dzięki którym Francuz ostatecznie dotrze na Karaiby. Dokładna lokalizacja mety w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych i łaski Oceanu. Według wstępnych prognoz będzie to Barbados, Martynika lub Guadalupe.

Ma 71 lat, jest z pochodzenia Francuzem i jako emerytowany wojskowy spędzi najbliższe 3 miesiące na 6 metrach kwadratowych zagospodarowanej powierzchni beczki, przemierzając Ocean Atlantycki.

źródło: facebook.com/BOUTESA
źródło: facebook.com/BOUTESA

Specjalna beczka została wykonana ze sklejki pokrytej żywicą. Mierzy 3 metry długości i 2,1 metra średnicy, dzięki czemu powierzchnia użytkowa kabiny wynosi nieco ponad 6 metrów kwadratowych. Kapsuła została przystosowana dla jednej osoby.

W kabinie jest sypialnia, kuchnia, a także okno, przez które podróżnik może obserwować podwodne stworzenia.

W spiżarce, prócz zapasów owoców, warzyw i suszonych produktów, Jean posiada także butelkę czerwonego wina, którą chce otworzyć 14 stycznia, czyli w dniu swoich 72. urodzin.

Pogoda jest wspaniała. Fale mają metr wysokości i poruszam się z prędkością dwóch, trzech kilometrów na godzinę. Póki co kapsuła sprawuje się bardzo, bardzo dobrze – relacjonuje śmiałek.
Podróż ma także znaczenie dla nauki – po drodze Savin będzie wyrzucał z kapsuły specjalne znaczniki, dzięki którym naukowcy mają uzyskać nowe informacje o atlantyckich prądach.


Postępy jego podróży możecie śledzić na stronie fb (kliknij tutaj).

Tekst: Piotr Myśków

TRAVEL