Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Aghori, najbardziej tajemniczy i przerażający indyjscy asceci

Mówi się, że znajdują się gdzieś pomiędzy życiem a śmiercią.
.get_the_title().

Często zamieszkują okolice stosów pogrzebowych, a do swoich rytuałów wykorzystują ludzkie ciała. Puję odprawiają, siedząc na zwłokach i pozyskują „ludzki olej”, wypalając ciało nad ogniem. Ponieważ stosują nekrofagię (zjadanie ludzkiego mięsa), powszechnie zwani są kanibalami.

Aghori są ortodoksyjnymi wyznawcami boga Śiwy. Na jego podobieństwo pokrywają ciała popiołami, pochodzącymi często ze stosów krematoryjnych. Jak wszyscy Sadhu, Aghori dążą do wyrwania się z cyklu reinkarnacyjnego (Samsary) i osiągniecie wyzwolenia – Mokszy.

Aby to osiągnąć, muszą pozbyć się ludzkich emocji, takich jak złość, skąpstwo, obsesja, strach, nienawiść czy cielesne pożądanie. Życie wśród zmarłych pozwala pokonać strach, rezygnacja z ubioru – wstyd.

Mimo swych praktyk, uznawanych często przez hinduizm za „nieczyste”, Aghori znajdują się na szczycie hierarchii Sadhu. Wierzy się też, że parają się czarną magią – niektórzy mają nawet strony internetowe, na których reklamują swoje magiczne usługi.

Zdjęcia i tekst: Jan Skwara, fotograf i podróżnik. Od lat przemierza odległe zakątki świata, poszukując niezwykłych zwyczajów, szokujących rytuałów i pierwotnych plemion. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w National Geographic, Poznaj Świat, Digital Camera UK i Magazynie Turystyki Górskiej NPM. Założyciel Stowarzyszenia „Pakuj Plecak”, w którym dzieli się swoimi pasjami, organizując wyprawy oraz warsztaty w egzotycznych i fascynujących rejonach świata.

Facebook: www.facebook.com/JanSkwaraPhotography
Instagram: www.instagram.com/janskwara_photo
Pakuj Plecak: www.facebook.com/PakujPlecakPl

TRAVEL