Bastia – różowe miasto na Korsyce w kolorze millenial pink

Zanim millennial pink podbił świat mody, wnętrz i social media, kolor różowy kojarzony był głównie z domkiem lalki Barbie. Uroczy, ale zamieszkanie w nim mogłoby się skończyć psychozą, lub co najmniej mdłościami. Francuski artysta Andria Darius Pancrazi na swoich fotografiach pokazuje miejsce, gdzie królują wszystkie odcienie różu, a my chcemy się tam teleportować jak najszybciej!
.get_the_title().

Ten różowy raj to Bastia, miasto położone na malowniczej Korsyce. Andria Darius Pancrazi zwrócił uwagę na unikatowość kolorystyki przewijającej się w krajobrazie tego miejsca i stała się ona źródłem inspiracji jego prac. Zdaniem artysty róż jest niesamowicie uniwersalnym kolorem, bo w zależności od padającego światła może mieć barwę ciepłą lub chłodną.

„To także kolor mocno napiętnowany społecznie i wiążący się z licznymi stereotypami” – mówi fotograf – „Praca na przekór tym uprzedzeniom sprawia mi ogromną frajdę”.

Pancrazi wychował się na tej śródziemnomorskiej wyspie, a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Prace stanowią dla niego nostalgiczną podróż do miejsca, które nazywa „senną, surrealistyczną tajemnicą”.

Tak wygląda postrzegana jego oczami Korsyka – zawsze w półśnie, z niebieskim krajobrazem, ale budząca się do życia wieczorami, kiedy zaczynają królować różowe barwy.

Artysta stara się, by jego fotografie były minimalistyczne, niemal abstrakcyjne. Ludzie nie są na nich obecni. Jednocześnie zdjęcia mają pokazywać najbardziej prozaiczne i nudne ujęcia z innej i nieoczywistej strony.

Jego inspiracją są też dzieła Davida Lyncha i estetyka filmów z lat 80-tych, także millenialsów te prace mogą wprawić w naprawdę sentymentalny nastrój.

Kiedy tylko skończymy przeglądać jego Instagram, kupujemy bilet w jedną stronę i jakby ktoś nas szukał, to jesteśmy w Bastii!

Źródło: Instagram
Tekst: Kinga Dembińska

TRAVEL