Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz spędzić rok na biegunie? Naukowcy z PAN szukają chętnych

Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
.get_the_title().

Chcesz sprawdzić, jak wygląda życie na biegunie? Teraz masz taką szansę! Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk poszukuje chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w 43. wyprawie polarnej na Spitsbergen. To właśnie tam – na biegunie północnym, a zarazem na największej wyspie Norwegii, która otoczona jest Morzem Arktycznym – mieści się Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.

To najdalej wysunięta na północ polska placówka naukowa, która działa przez okrągły rok.

Od 1978 roku w położonej nieopodal Zatoki Białych Niedźwiedzi stacji naukowcy z IGF PAN przeprowadzają całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Naukowcy ogłosili właśnie, że szukają chętnych do kolejnych wypraw – krótszej, letniej, która potrwa od czerwca do września 2020 roku, a także dłuższej, całorocznej, od czerwca 2020 do lipca 2021 roku.

fot. Krzysztof Maria Różański / źródło: wikimedia commons

Oczywiście sama chęć nie wystarczy – naukowcy szukają osób z konkretnymi umiejętnościami. W przypadku krótszej wyprawy chodzi o administratora stacji, pracownika technicznego, asystenta terenowego, a także kucharza i asystenta kucharza. Jeśli natomiast chodzi o całoroczny pobyt na biegunie, to poszukiwany jest geofizyk, meteorolog (najlepiej z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW), specjalista ds. monitoringu środowiska lub hydrochemik (powinien posiadać doświadczenie w pracy w laboratorium), informatyk, mechanik oraz konserwator. IGF PAN wymieniło również dodatkowe umiejętności, które będą przemawiać na korzyść kandydatów. Wśród nich są patenty motorowodne, uprawnienia spawalnicze, umiejętności techniczne, ukończone kursy medyczne, doświadczenie terenowe, uprawnienia i umiejętności związane z obsługą instalacji elektrycznych i urządzeń mechanicznych, a znajomość języków obcych – języka zwłaszcza angielskiego.

Odnaleźliście się w profilu kandydatów? Jeśli tak, to swoje zgłoszenia wysyłajcie do 25 listopada na adres rekrutacja43@igf.edu.pl.

Pamiętajcie, aby dołączyć CV, list motywacyjny i oświadczenie o niefigurowaniu w Krajowym Rejestrze Karnym. Trzymamy za was kciuki!

Tekst: NS

TRAVEL