Chcesz zarobić na przeprowadzce do Włoch lub Hiszpanii? Niektóre z miejscowości zapłacą ci, jeśli w nich zamieszkasz

Przedstawiamy listę miejscowości, które pilnie potrzebują nowych mieszkańców.
.get_the_title().

Niektóre z europejskich miasteczek zapłacą ci, jeśli się do nich przeprowadzisz. Dlaczego w ogóle powstają tak kuszące oferty? Powodem jest zawsze malejąca populacja tych miejscowości. Wiele obszarów wiejskich boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa – młodzi ludzie przeprowadzają się do miast lub decydują się na to, by nie mieć dzieci. Aby temu zaradzić, niektóre samorządy zachęcają cudzoziemców do osiedlania się, oferując różnego rodzaju dotacje i wypłaty z tym związane.

Albien, Szwajcaria

Szwajcarskie Albien to malownicza wioska, położona na zboczu góry w kantonie Valais, która znajduje się nieco ponad godzinę jazdy od znanego ośrodka narciarskiego Verbier. W tej niewielkiej miejscowości w Alpach Szwajcarskich mieszka 250 osób. Aby ta skromna liczba w najbliższych latach jedynie rosła, mała gmina postanowiła zaoferować rodzinom, które zdecydowały się na wprowadzkę do Albien ponad 50 tys. euro. Dorośli poniżej 45 roku życia otrzymają równowartość 25,3 tys. euro, na każde dziecko miejscowość przeznacza z kolei 10,12 tys. euro.

Program jest dostępny tylko dla obywateli Szwajcarii lub kwalifikujących się obcokrajowców, którzy mieszkają w Szwajcarii wystarczająco długo.

Wnioskodawcy muszą również mieszkać w domu o wartości co najmniej 202,31 tys. euro i muszą zobowiązać się do zamieszkania w Albinen na co najmniej 10 lat.

Unsplash.com

Ponga, Hiszpania

Wspaniałe widoki, słońce i małpy – taki może być twój nowy dom i przyszłość na Gibraltarze. Ponga to 600-osobowe miasto, które zapłaci prawie 3 tys. euro każdej osobie, która zdecyduje się tam przenieść. Drugie tyle zostanie przekazane rodzicom każdego dziecka, które urodzi się w tej miejscowości. Program ma przede wszystkim na celu wzmocnienie lokalnej gospodarki.

Miasto jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek. Tuż obok znajduje się rezerwat biosfery wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce jest też położone zaledwie godzinę jazdy samochodem od wybrzeża.

Aby skorzystać z oferty, należy zamieszkać w Ponga co najmniej na pięć lat.

Rubia, Hiszpania

Rubia to niewielka miejscowość położona w hiszpańskim regionie Galicja, na północnym-zachodzie kraju. Miasteczko oddalone jest od Santiago de Compostela o 2,5 godziny jazdy samochodem. Władze Rubii zarządziły, że miejscowość będzie płacić 150 euro miesięcznie za zamieszkanie w tym miejscu. Program skierowany jest do rodzin, dzięki którym może zwiększyć się liczba uczniów w lokalnych szkołach.

Unsplash.com

Kalabria, Włochy

Kalabria to miasto i gmina w południowych Włoszech, które słynie ze swoich plaż. W tym regionie przeprowadzka do wioski liczącej maksymalnie 2 tys. mieszkańców może przynieść zysk w wysokości 28 tys. euro. Inicjatywa, jak w większości podobnych przypadków, ma na celu walkę z wyludnieniem.

Osoby zainteresowane złożeniem wniosku muszą mieć ukończone 40 lat i przeprowadzić się do regionu w ciągu 90 dni od przyjęcia wniosku. Muszą też założyć firmę lub znaleźć zatrudnienie.

Presicce-Acquarica, Włochy

Jeśli marzy ci się dom w gaju oliwnym, przeprowadzka do południowych Włoch może okazać się spełnieniem marzeń. Presicce-Acquarica w regionie Puglia zapłaci nowym mieszkańcom do 30 tys. euro za przeniesienie się tam. Gmina składa się z dwóch miejscowości – Presicce i Acquarica del Capo – otoczonych pięknym krajobrazem i gajami oliwnymi.

Aby móc się ubiegać o możliwość zamieszkania tam oraz zdobycia za to wynagrodzenia, zainteresowane osoby lub całe rodziny muszą się tam zameldować. Trzeba też kupić oraz wyremontować jedną z niezamieszkanych nieruchomości w okolicy, których jest naprawdę sporo.

Za każde urodzone dziecko w gminie Presicce-Acquarica, rodzice dostają dodatkowe 1 tys. euro.

Unsplash.com

Sardynia, Włochy

Znana z piaszczystych plaż, błękitnego nieba i turkusowych wód śródziemnomorska Sardynia znalazła się w problematycznej sytuacji. Zamieszkująca ten obszar ludność kurczy się w zastraszającym tempie. Jednym z głównych powodów jest to, że młodzi ludzie coraz chętniej przeprowadzają się za granicę w poszukiwaniu pracy.

Włoska Sardynia za przeprowadzkę oferuje 15 tys. euro.

Pula pieniędzy, które zostały przeznaczone na ten cel wynosi 45 mln euro. Aby zakwalifikować się do otrzymania takiej dotacji, musisz przenieść się do z jednej z licznych miejscowości na Sardynii, w której mieszka mniej niż 3 tys. osób. Część tych pieniędzy musi zostać przeznaczona na zakup lub remont domu. Dotacja nie może przekroczyć połowy całkowitych kosztów tej inwestycji – co oznacza, że w niektórych przypadkach kwota dofinansowania może być niższa niż 15 tys. euro.

Nowi mieszkańcy muszą zamieszkać tam ‘na stałe’, nie mogą traktować nowego domu jako alternatywy na wakacje czy dłuższy weekend, muszą się też zameldować na Sardynii w ciągu 18 miesięcy od przybycia.

Tekst: MZ

TRAVEL