Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Cool Walks to aplikacja, która wyznaczy spacerującym po Barcelonie najlepsze trasy na upał

Aplikacja wyszukuje możliwie najbardziej zacienione piesze trasy między wybranymi miejscami. Ma to ułatwić mieszkańcom i odwiedzającym funkcjonowanie w czasie ekstremalnych upałów.
.get_the_title().

Użytkownicy mogą wyszukać trasę najbardziej bezpośrednią albo dłuższą, ale oferującą możliwie jak najwięcej cienia. W aplikacji dostępna jest też opcja ‘tryb wampira’ dla osób, które chcą za wszelką cenę uniknąć jakiejkolwiek bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Poprzez Cool Walks wyszukać można także najbliższe fontanny z wodą pitną lub miejsca oferujące schronienie przed słońcem.

Aplikacja, którą po raz pierwszy zaprezentowano w ramach konkursu na najlepszą wizualizację danych, wykorzystuje narzędzie zwane Lidar do tworzenia wysokiej rozdzielczości modeli wysokości terenu, z dokładnością do 10 cm. Informacje te są łączone z danymi o pozycji słońca, aby dowiedzieć się, gdzie o danej porze dnia pada cień.

Zdjęcie: Florian Hofmann / Unsplash

Chociaż narzędzie mapuje na razie tylko jedną dzielnicę Barcelony, twórcy aplikacji mają nadzieję, że zgromadzone do tej pory dane pomogą w znalezieniu pomysłów na to, jak przystosować miasto do ekstremalnych upałów, chronić mieszkańców i lokalną gospodarkę.

Już teraz Barcelona stara się wykorzystać tereny zielone i drzewa do złagodzenia skutków globalnego ocieplenia. Celem 20-letniego planu zagospodarowania przestrzennego miasta jest zwiększenie udziału powierzchni pokrytej drzewami z 25 proc. do 30 proc.

Fale upałów zabijają obecnie więcej ludzi niż jakiekolwiek inne zagrożenia klimatyczne.

Według C40 Cities Climate Leadership Group, do której należy 97 miast na całym świecie, ekstremalne temperatury w miastach mogą powodować wzrost śmiertelności nawet o 14 proc., a także obniżenie wydajności siły roboczej i uszkodzenie infrastruktury, takiej jak drogi i linie kolejowe.

Zdjęcie główne: Kaspars Upmanis / Unsplash
Tekst: AD

TRAVEL