Cool Walks to aplikacja, która wyznaczy spacerującym po Barcelonie najlepsze trasy na upał

Aplikacja wyszukuje możliwie najbardziej zacienione piesze trasy między wybranymi miejscami. Ma to ułatwić mieszkańcom i odwiedzającym funkcjonowanie w czasie ekstremalnych upałów.
.get_the_title().

Użytkownicy mogą wyszukać trasę najbardziej bezpośrednią albo dłuższą, ale oferującą możliwie jak najwięcej cienia. W aplikacji dostępna jest też opcja ‘tryb wampira’ dla osób, które chcą za wszelką cenę uniknąć jakiejkolwiek bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Poprzez Cool Walks wyszukać można także najbliższe fontanny z wodą pitną lub miejsca oferujące schronienie przed słońcem.

Aplikacja, którą po raz pierwszy zaprezentowano w ramach konkursu na najlepszą wizualizację danych, wykorzystuje narzędzie zwane Lidar do tworzenia wysokiej rozdzielczości modeli wysokości terenu, z dokładnością do 10 cm. Informacje te są łączone z danymi o pozycji słońca, aby dowiedzieć się, gdzie o danej porze dnia pada cień.

Zdjęcie: Florian Hofmann / Unsplash

Chociaż narzędzie mapuje na razie tylko jedną dzielnicę Barcelony, twórcy aplikacji mają nadzieję, że zgromadzone do tej pory dane pomogą w znalezieniu pomysłów na to, jak przystosować miasto do ekstremalnych upałów, chronić mieszkańców i lokalną gospodarkę.

Już teraz Barcelona stara się wykorzystać tereny zielone i drzewa do złagodzenia skutków globalnego ocieplenia. Celem 20-letniego planu zagospodarowania przestrzennego miasta jest zwiększenie udziału powierzchni pokrytej drzewami z 25 proc. do 30 proc.

Fale upałów zabijają obecnie więcej ludzi niż jakiekolwiek inne zagrożenia klimatyczne.

Według C40 Cities Climate Leadership Group, do której należy 97 miast na całym świecie, ekstremalne temperatury w miastach mogą powodować wzrost śmiertelności nawet o 14 proc., a także obniżenie wydajności siły roboczej i uszkodzenie infrastruktury, takiej jak drogi i linie kolejowe.

Zdjęcie główne: Kaspars Upmanis / Unsplash
Tekst: AD

TRAVEL