Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coś dla fanów luksusu i podróży w duchu (bardziej) eko: najpiękniejsze pociągi świata

Zapewne każdy z nas ma na swoim koncie przynajmniej jedną ekstremalną, mrożącą krew w żyłach przejażdżkę PKP na stojąco, gdzieś pomiędzy korytarzem a niedomykającą się toaletą. Czas wyleczyć się z traumy, zwłaszcza że podróż pociągiem - a nie samochodem czy samolotem - ma zdecydowanie mniej destrukcyjny wpływ na środowisko. Na dodatek niektóre linie kolejowe zaskakują... luksusem.
.get_the_title().

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, designerskie wnętrza, obsługa dostępna 24 godziny na dobę i znakomite jedzenie – niemające nic wspólnego z zafoliowaną, odgrzewaną papką serwowaną na dalekich trasach w samolocie. Po przeżyciach z PKP aż trudno uwierzyć, że podróż pociągiem może być przyjemnością samą w sobie. By zainspirować i przekonać niedowiarków przedstawiamy naszą zwycięską czwórkę – najbardziej fancy pociągi z całego świata, którymi warto przyjechać się choć raz w życiu. Nie znajdziecie tu nieco oklepanego Orient Expresu!

1. Belmond Andean Explorer, Peru

Źródło: perurail.com

Listę otwiera pełen przepychu i oferujący całe mnóstwo udogodnień Belmond Andean Explorer. Uruchomiony w 2017 roku pociąg bez dwóch zdań dorównuje standardem wysokiej klasy hotelom. Licząca ponad tysiąc kilometrów trasa rozpoczyna się w Cuzco, następnie wiedzie przez Andy i jezioro Titicaca, kończąc się w mieście Arequipa.

Ciekawostka: jest to pierwszy luksusowy pociąg z wagonami sypialnymi w Ameryce Południowej.

Belmond Andean Explorer porusza się po jednej z najwyżej położonych tras kolejowych na świecie – na wysokości 4,800 metrów nad poziomem morza!

Gdyby pasażerów dopadła choroba wysokościowa, na pokładzie obecna jest pielęgniarka – gotowa, by w każdym momencie podać tlen.

Źródło: perurail.com

To doskonała opcja dla nielubiących tłoku – pociąg jest przeznaczony dla maksymalnie 48 pasażerów. We wnętrzach królują stonowane barwy, urozmaicone tkaninami i akcesoriami pochodzącymi z peruwiańskich manufaktur.

Źródło: perurail.com

Instagram podbiją ujęcia mijanych po drodze widoków – sporo lajków zbierze z pewnością otwarty wagon na końcu pociągu.

Źródło: designboom.com

2. Blue Train, RPA

Źródło: bluetrain.co.za

Od prawie stu lat Blue Train przewozi pasażerów między Pretorią a Kapsztadem. 31-godzinna podróż jest ponoć prawdziwą przyjemnością dzięki przestronnym kabinom i rewelacyjnej kuchni.

Źródło: luxurytrainclub.com

No i te widoki: pociąg kursuje przez Park Narodowy Krugera, więc pasażerowie mają szansę podziwiać najróżniejsze zwierzęta Afryki.

W zasadzie mogą to robić, nie ruszając się nawet z łóżka – w każdym z przedziałów znajduje się telewizor, na którym emitowany jest obraz z kamery znajdującej się na początku pociągu.

Źródło: luxurytrainclub.com

Imprezowicze również dobrze się tu poczują: nocami można poszaleć w wagonie klubowym.

Źródło: bluetrain.co.za

3. Belmond Grand Hibernian, Irlandia

Źródło: telegraph.co.uk

Ten luksusowy hotel na żelaznych kołach został oficjalnie oddany do użytku w 2016 roku.

Stylowe wagony pociągu zostały zaprojektowali projektanci z brytyjskiej pracowni James Park Associates. Inspirację stanowił styl XVIII i XIX-wiecznego Dublina oraz elementy nawiązujące do folkloru i tradycji dawnej Irlandii.

Źródło: telegraph.co.uk

Celem było przywołanie obrazu minionej epoki, kiedy to podróżowanie było czymś więcej niż tylko przemieszczeniem się z punktu A do punktu B.

Źródło: telegraph.co.uk

To doskonały pomysł dla gastroturystów – menu na pokładzie oferuje to, co najlepsze w regionach, przez które przejeżdża pociąg. Od rzemieślniczych serów i wędzonych ryb po świeże, sezonowe warzywa.

Do tego oczywiście pinta piwa Guinness.

Źródło: cdn-image.travelandleisure.com

4. Presidential, Portugalia

Źródło: forbes.com

Zbudowany w 1890 roku pociąg był pierwotnie przeznaczony do użytku królewskiego. Obecnie zamiast królów, prezydentów i odwiedzających ich zagranicznych dygnitarzy wozi turystów. Stylowe wagony retro niezmiennie zachwycają.

W kilku słowach: to coś dla spragnionych wrażeń, mających niewiele czasu i lubiących dobrze zjeść.

Źródło: forbes.com

Podczas jednodniowej wycieczki z Porto do Vesuvio (w sumie 400 km) można do woli podziwiać widoki wzdłuż malowniczej doliny rzeki Douro, a także sprawić sobie kulinarną rozkosz. Czterodniowy obiad przygotowują kucharze odznaczeni gwiazdkami Michelina. Można być więc spokojnym, że żaden z pasażerów nie posili się podczas podróży kanapką z jajkiem i kabanosami.

W cenę biletu wliczona jest także spora ilość lokalnego wina i porto.

Źródło: forbes.com

Tekst: OO

TRAVEL