Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czym jest shoulder season i dlaczego coraz chętniej wtedy podróżujemy?

Z roku na rok rośnie liczba turystów decydujących się na wakacje poza szczytem sezonu.
.get_the_title().

Termin ’shoulder season’ powstał w latach 60. XX wieku. Określa t.zw. przejściowy sezon turystyczny, który w większości miejsc na świecie trwa od marca do kwietnia oraz od września do października, poprzedzając szczyty sezonów letnich i zimowych.

Jeśli szczyt danego sezonu przypada na weekend świąteczny, mianem shoulder seasons określamy też wtedy weekendy przed i po nim.

Podróżując między sezonami, możemy skorzystać z najlepszych cen i cieszyć się brakiem tłumów – mówi Huw Owen, ekspert ds. turystyki i założyciel strony Travel Local. Ceny biletów lotniczych podczas shoulder season są tańsze średnio o 23 proc. Hotele również oferują różnego rodzaju promocje lub obniżki cen, przekonując turystów, że poza szczytem sezonu wciąż warto się w nich zatrzymać.

turyści fot. Asad Photo Maldives, Pexels.com
fot. Asad Photo Maldives/ Pexels.com

Wydając mniej na rezerwację podróży, oszczędzamy pieniądze i korzystamy z nich dopiero w miejscu docelowym – dodaje specjalista.

Shoulder season pomaga także lokalnej gospodarce i pracownikom, których zarobki zależą od turystyki.

Według Owena istnieją jednak określone sytuację, kiedy shoulder season nie występuje, choć na to wskazywałby kalendarz. – Karnawał w Brazylii jest jednym z wydarzeń, na które ludzie przyjeżdżają specjalnie w danym sezonie, ponieważ tylko wtedy mają one miejsce – tłumaczy ekspert.

Zdjęcie główne: Victor Freitas/Pexels.com
Tekst: OP