Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Design shopping w Malmö

Funkcjonalność, minimalizm, dyskretna elegancja, naturalne kolory i lekkość projektów – to kwintesencja skandynawskiego designu. Odwiedzając Malmö, warto zaplanować czas w taki sposób, aby, niezależnie od planów zakupowych, móc odwiedzić chociaż kilka lokalnych butików i poczuć skandynawskie wzornictwo oraz klimat tamtejszego minimalizmu.
.get_the_title().

Formargruppen

Formargruppen to istniejąca od 1983 roku spółdzielnia artystów ze sklepem umiejscowionym w centrum miasta, zaledwie 200 metrów od małego rynku – Lilla Torg. 20 członków przynależących do grupy to rzemieślnicy pracujący w zupełnie odrębnych materiałach, każdy z nich należy jednak do lokalnej społeczności. Na co dzień można ich spotkać w ich prywatnych studiach, ale także w sklepie przy ulicy Engelbrektsgatan 8.

Galeria Formargruppen każdego miesiąca przygotowuje nową wystawę, na której można podziwiać konceptualny wyraz współczesnej sceny rękodzieła.

W Formargruppen można zakupić przede wszystkim unikalną, ręcznie robioną biżuterię, ceramikę, wyroby z drewna czy artykuły gospodarstwa domowego.

Adres: Engelbrektsgatan 8, 211 33 Malmö
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 11:00 – 18:00
sobota: 11:00 – 16:00
niedziela: nieczynne

Olsson & Gerthel

Historia Olsson & Gerthel zaczęła się z końcem lat 80., kiedy to Susanne Gerthel założyła swoją pierwszą galerię poświęconą architekturze. Pomysł okazał się sukcesem i wraz z ówczesnym mężem, Håkanem Olssonem, postanowili kontynuować koncepcję. W 1990 roku otworzyli swój pierwszy, niewielki sklep meblowy, któremu przyświecała idea: „Wewnętrzna przestrzeń – sztuka, meble, wiedza” (w oryginale: „Det inre rummet – konsten, möblerna, kunskapen”). W ten sposób powstała marka Olsson i Gerthel. Założeniem twórców było zaoferowanie swoim klientom wszystkiego, czego potrzebują do wyposażenia domu – od oświetlenia, przez meble, aż po dekoracje.

Dzisiaj sklep skupia się głównie wokół mebli, jednak nie brakuje w nim także mniejszych elementów, w postaci ceramiki, tekstyliów czy akcesoriów dekoracyjnych.

Powiększony w 1999 roku sklep funkcjonuje w centrum miasta przy ul. Engelbrektsgatan 9, tuż obok Formargruppen. Od 2011 roku, Olsson & Gerthel prowadzi także sprzedaż internetową swoich produktów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adres: Engelbrektsgatan 9, 211 33 Malmö
Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 11:00 – 18:00
Sobota: 11:00 – 16:00
Niedziela: nieczynne

Granit

Początek firmy przypada na rok 1996, kiedy Anett Jorméus i Susanne Liljenberg postanowiły uprościć sobie codzienne czynności i znaleźć więcej czasu na życie tu i teraz. W myśl tej idei powstała marka specjalizująca się w funkcjonalności i przechowywaniu – Granit. Założycielki postawiły na proste rozwiązania do wszystkich pomieszczeń w domu i biurze. Stworzyły przyjazny, kreatywny sklep z całym mnóstwem ekscytujących dodatków, których zadaniem jest zmiana standardu życia poprzez ułatwienie codziennych spraw.

Pierwszy sklep powstał przy Götgatan 31 w dzielnicy Södermalm w Sztokholmie. Dziś Granit jest siecią, która w całym kraju ma ponad 30 punktów.

Koncepcja Anett i Susanne została przekuta w sukces także na arenie międzynarodowej, ponieważ butiki trafiły do Norwegii, Finlandii i Niemiec, a sklep internetowy marki dostarcza zamówienia na terenie całej Europy.

Granit to szwedzki butik designerski i styl życia, który oferuje inspirację i zrównoważoną funkcjonalność w neutralnych kolorach. Inteligentne rozwiązania do przechowywania, przybory kuchenne, mnóstwo pięknych roślin i doniczek to główny asortyment sieci. Wszystkie produkty mają ścisły związek z naturą, zarówno poprzez wybór materiałów czy kolorów, jak i trwałość oraz ich żywotność. W sklepie można znaleźć także przedmioty, które pozwolą nadać produktom drugie życie dzięki kreatywnym przemianom.

Adres: Södergatan 3, 211 34 Malmö
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00
sobota: 10:00 – 17:00
niedziela: 12:00 – 16:00

Norrgavel

Norrgavel zostało założone w 1991 roku przez Nirvana Richtera, architekta, który kształcił się w stolarstwie w Szkole Carla Malmstena. Początkowo jego meble były sprzedawane na zamówienie i wysyłane do klientów pocztą. W roku 1994 marka otworzyła swój pierwszy sklep na Kungsgatan w Sztokholmie, a 4 lata później kolejny, w centrum Malmö.

Dom, w którym zlokalizowany jest butik, pochodzi z 1904 roku i jest jednym z najpiękniejszych budynków w stylu art nouveau w Malmö.

Projekty Norrgavel charakteryzują się prostotą i funkcjonalnością, co jest bardzo typowe dla skandynawskiego designu, a co marka mocno stara się uosabiać. Firma zmierza do zmiany sposobu, w jaki patrzymy na meble, a wszystkie jej projekty wykonywane są z naturalnych materiałów i posiadają certyfikat ekologiczny.

Adres: Engelbrektsgatan 20, 211 33 Malmö
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 10:30 – 18:00
sobota: 10:30 – 16:00
niedziela: 12:00 – 16:00

tekst i zdjęcia: Adrianna Zielińska