Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego powinieneś odwiedzić Skanię

Jeśli jeszcze nie wiesz, poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które rozwieją wszelkie wątpliwości!
.get_the_title().

Historyczna kraina wikingów przyciąga nie tylko bliską odległością i dogodnym połączeniem promowym, ale przede wszystkim swoim barwnym krajobrazem, zachwycającymi miastami, dwustoma zamkami, przepiękną linią brzegową i przyjazną kulturą, która tylko czeka, by ją lepiej poznać.

Jeden z najszybszych sposobów na dotarcie do Skanii to prom ze Świnoujścia do Ystad. Podróż
komfortowym promem trwa niespełna 7 godzin i od razu przenosi nas w samo serce regionu. Innym szybkim sposobem na dostanie się do południowej części Szwecji jest lot do Kopenhagi. Stamtąd, dzięki regularnie kursującej kolei, bez trudu dostaniemy się do Malmö w ciągu niecałych 30 minut.

Dokąd jednak udać się dalej?

Wizytę w Skanii warto zacząć od zwiedzenia Malmö, stolicy regionu. Mieszczący się tam zamek Malmöhus jest najstarszą twierdzą w całej Skandynawii. Jego historia sięga XVI wieku, kiedy to stanowił siedzibę duńskich monarchów. Dziś pełni funkcję muzeum, w którym można poznać historię sztuki oraz całego regionu.

W mieście nie można także pominąć Stortorget, głównego rynku, wokół którego zbudowane jest centrum, ale i jego mniejszej wersji – Lilla Torg.

Na miłośników terenów zielonych w Malmö czeka aż 16 parków, entuzjaści architektury będą mogli podziwiać Turning Torso, 190-metrowy mieszkalny wieżowiec będący symbolem nowego miasta, a żądni designu projektanci doskonale odnajdą się w lokalnych sklepach.

Jednak region Skåne to nie tylko Malmö. Ta część Szwecji ma aż 300 kilometrów piaszczystych, nadbałtyckich piasków. Szwedzi uwielbiają kąpiele, dlatego Skania jest znana z pięknych i czystych plaż, a że południowy klimat nie przypomina typowego wyobrażenia o mroźnej Szwecji, latem wypoczynek nad brzegiem morza dostarczy wyjątkowych, wakacyjnych wrażeń, bez przedzierania się przez tłumy.

Nie zawsze jednak wypoczynek na plaży jest pożądaną formą spędzania wyjazdu, dlatego Skania zadbała także o aktywną część swoich gości. Szlaki turystyczne Skanii każdego roku wabią tysiące poszukiwaczy przygód, oferując im szeroki wachlarz możliwości. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno amator pieszych wycieczek, jak i doświadczony wędrowiec.

Mickael Tannus

Bujne lasy, skaliste linie brzegowe, piaszczyste plaże oraz idylliczne, pasterskie krajobrazy sprawiają, że Skania może poszczycić się ponad 1200-kilometrowym szlakiem wędrownym o nazwie Skåneleden, ciągnącym się przez cały region południowej Szwecji. Podzielony jest na 5 różnych tras i aż 104 odcinki, dzięki czemu w łatwy sposób można dostosować poziom trudności wędrówki do własnych potrzeb i możliwości.

Mickael Tannus

Na entuzjastów architektury i kultury czekają zarówno przepiękne, nadmorskie miejscowości, jak i te zlokalizowane w głębi lądu. Do najważniejszych punktów na mapie Skanii należą:

Åhus
Popularna miejscowość wypoczynkowa z pięknymi, piaszczystymi plażami i imponującym portem. Średniowieczny charakter miasta potęguje obecność ruin zamku, zniszczonego w 1569 roku przez Szwedów, a także dawnych murów obronnych z XII wieku. Uliczki obfitują w malownicze domy i urokliwy rynek. Region znany jest z połowów węgorza, który jest lokalnym specjałem, a także rozlewni wódki Absolut.

Kivik
Miasto, które słynie przede wszystkim z sadownictwa, ale jest także znane z prawie 150-letniej tradycji wyrobu cydru. Na miejscu można odwiedzić „Dom Jabłka”, który opowiada historię wytwórni, sklep zakładu Kiviks Musteri, ich kawiarnię i restaurację oraz wybrać się na wycieczkę po sadach, połączoną z degustacją cydru.

Magnus Palmār

Ystad
Miasto jak z pocztówki. Jego niska, średniowieczna zabudowa szachulcowa przyczyniła się do nadania mu tytułu największego tego rodzaju kompleksu (ponad 300 budynków) w całej Skandynawii. Podobnie jak inne miasta Skanii, Ystad zachwyca swoimi urokliwymi, wąskimi uliczkami, po których można spacerować bez końca. To także jeden z najważniejszych portów południowej Szwecji.

Mölle
Niewielkie, kameralne miasteczko, które doskonale sprawdzi się jako miejsce wypoczynku, a także baza wypadowa do dalszych wypraw. Prawdziwą gratką okolicy jest 15-metrowa latarnia morska, uznawana za jedną z najwyżej położonych w Szwecji (78,5 m n.p.m.). To także tam można odwiedzić słynną kawiarnio-restaurację, w której rokrocznie przemienia się 20 000 kg gliny w ręcznie robioną ceramikę. Mölle Krukmakeri kusi przepyszną, lokalną pizzą i pięknymi przedmiotami.

Lund
Dawniej było jednym z najważniejszych miast Danii, siedzibą arcybiskupa i miejscem koronacji królów, dziś jest urokliwym miasteczkiem studenckim. Miejscowość kusi bogatą historią zapisaną na kartach dziejów, ale jest także doskonałym miejscem do długich spacerów wąskimi, malowniczymi uliczkami.

Gdy jednak aktywne podróżowanie da się we znaki, w Skanii bez trudu pozostanie wiele rzeczy, których można doświadczyć w rytmie slow.

https://bo-laget.se

Funkcjonalność, minimalizm, dyskretna elegancja, naturalne kolory i lekkość projektów to kwintesencja skandynawskiego designu. Odwiedzając Malmö, warto zaplanować czas w taki sposób, aby, niezależnie od planów zakupowych, móc odwiedzić chociaż kilka lokalnych butików i poczuć skandynawskie wzornictwo oraz klimat tamtejszego minimalizmu.

Skania to także przepiękne, butikowe hotele oraz doskonałe miejsca na kawę, śniadanie, obiad i kolację. Barwne kawiarenki, nierzadko połączone z designerskimi butikami, wabią zapachem świeżo zmielonej kawy i chrupiącymi wypiekami.

Średniowieczna architektura, bogactwo fauny i flory, ponad 1200 kilometrów szlaków wędrownych, liczne parki narodowe, zamki, piękne wodospady, rzeki pełne pstrągów i łososi, zachwycające krajobrazy i niepowtarzalny design – to wszystko sprawia, że Skania dostarcza prawdziwie skandynawskiej uczty dla wszystkich zmysłów, a kultura i życzliwość jej mieszkańców na długo pozostają w pamięci. Aż chce się wracać!

tekst: Adrianna Zielińska

zdjęcie główne: Carolina Romare

TRAVEL