Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dom na bezludnej, islandzkiej wyspie to raj dla tych, którzy chcą odpocząć od wszystkiego

Na tej malowniczej islandzkiej wyspie stoi tylko jeden dom. Przez lata tożsamość jego mieszkańców była źródłem plotek i opowieści.
.get_the_title().

Jeden z najbardziej odosobnionych domów na świecie stoi w południowej części Islandii, na jednej z wysp archipelagu Vestmannaeyjar. Elliðaey to trzecia co do wielkości wyspa archipelagu Vestmannaeyjar. Jej powierzchnia wynosi 0,45 km2. Podobno 300 lat temu na tej niewielkiej wyspie mieszkało 5 rodzin, które hodowały bydło, łowiły ryby oraz polowały na maskonury. Jednak, właśnie ze względu na niepraktyczną lokalizację i dużą odległość od cywilizacji, do 1930 roku wszyscy mieszkańcy wyprowadzili się z Elliðaey. Hodowla bydła oraz łowienie ryb były możliwe również w innych częściach Islandii.

Okazało się, że w jednym wyspa jest niezastąpiona – najlepiej nadaje się do polowań na maskonury. W 1953 roku z inicjatywy Elliðaey Hunting Association powstał jedyny dom na wyspie. Dom przez lata był obiektem wielu plotek – niektórzy twierdzili, że jej właścicielem jest ekscentryczny milioner, inni mówili, że należy do Bjork (w rzeczywistości piosenkarka ma dom na innej wyspie, która nazywa się identycznie). Prawda jest bardziej prozaiczna – pomyślany został jako zakwaterowanie dla myśliwych przyjeżdżających na Elliðaey w celu polowania na ptaki. W domu nie ma bieżącej wody, elektryczności ani internetu. Woda do picia, gotowania i zasilania sauny pochodzi ze specjalnego systemu zbioru deszczówki. Co ciekawe, jedyny dom na wyspie jest ogrodzony. Niestety, dom dostępny jest wyłącznie dla myśliwych z Elliðaey Hunting Association i ich bliskich przyjaciół. Wyspę można jednak odwiedzić – aby podziwiać maskonury i okoliczną przyrodę trzeba przypłynąć tam łodzią.

TRAVEL