Egipt łagodzi zakaz fotografowania, który obowiązuje turystów na ulicach

Ministerstwo Turystyki Egiptu ogłosiło, że przepisy dotyczące fotografowania zostaną poluzowane.
.get_the_title().

Egipt w dalszym ciągu jest w czołówce najpopularniejszych wakacyjnych kierunków wybieranych przez Polaków, więc pewnie mało kogo zdziwi fakt, że obowiązuje tam zakaz fotografowania w miejscach publicznych. Dotychczas jeśli chciało się zrobić zdjęcie, trzeba było mieć specjalne pozwolenie, w przeciwnym wypadku mogło się to skończyć niewesoło. Dochodziło choćby do tego, że policja konfiskowała aparaty.

Teraz przepisy zostały poluzowane, a fotografowanie ulic Egiptu nie będzie już wymagało zgody. Dotyczy to zarówno obywateli kraju, jak i turystów.

‘Wykonywanie zdjęć wszystkimi rodzajami tradycyjnych aparatów, aparatów cyfrowych i kamer wideo będzie dozwolone bezpłatnie. Nie trzeba wcześniej uzyskiwać pozwolenia’ – oznajmiło w ubiegłym tygodniu tamtejsze Ministerstwo Turystyki.

fot. alex azabache/źródło: unsplash

Nie znaczy to jednak, że od tej pory wszystko wolno. Poluzowanie przepisów dotyczy wyłącznie fotografii niekomercyjnej, w przypadku profesjonalnego sprzętu fotograficznego i filmowego zezwolenia dalej będą wymagane. Ministerstwo Turystyki Egiptu zapowiada także, że fotografowanie dzieci jest zabronione, a obywatele kraju będą mogli być fotografowani tylko, jeśli się na to zgodzą. Najbardziej zagadkowa jest jednak ostatnia kwestia.

Otóż Ministerstwo Turystyki Egiptu mówi, że zakazane będą zdjęcia godzące w wizerunek kraju.

Póki co jednak nie zostało wyjaśnione, jakie zdjęcia mogą być dla Egiptu obraźliwe – a warto by to było wiedzieć, zanim wybierzemy się tam na urlop.

Zdjęcie główne: Simon Berger/Unsplash
Tekst: NS

TRAVEL