Indonezja to o wiele więcej niż Bali – 5 miejsc, które warto odwiedzić w tym egzotycznym zakątku świata

Indonezja położona jest na ponad 17 tysiącach wysp, a więc jest w czym wybierać.
.get_the_title().

Polacy coraz częściej podróżują do Azji. Jak wynika z danych serwisu eSky, w 2017 roku ten kierunek obrały ponad 24 tysiące polskich turystów. Zdecydowanie najpopularniejszym celem naszych dalekowschodnich podróży wciąż pozostaje Tajlandia. Chcąc zatem uniknąć kontaktu z rodakami na wakacjach, warto rozejrzeć się za innymi miejscami w tym regionie, które przyjezdnym z odległych zakątków świata mają równie wiele do zaoferowania. Jednym z takich miejsc jest z całą pewnością Indonezja. Lonely Planet w opublikowanym niedawno zestawieniu państw najbardziej wartych odwiedzenia w 2019 roku umieściło Indonezję na wysokim siódmym miejscu.

Eksperci od podróży z kultowego wydawnictwa docenili jej ogromne zróżnicowanie, zarówno pod względem kultury, tradycji, krajobrazów, jak i atrakcji turystycznych.

Indonezja jest największym archipelagiem świata, okupującym ponad 17 tysięcy wysp, z czego tylko 6 tysięcy jest zamieszkanych. Z populacją przekraczającą 260 milionów ludzi, Indonezja jest czwartym największym państwem świata.

Choć dla większości turystów wakacje w Indonezji ograniczają się do pobytu na rajskim Bali, największy wyspiarski kraj świata ma o wiele więcej do zaoferowania. Od tętniących życiem, kulturą i tradycją metropolii, poprzez gęste dżungle zamieszkałe przez dzikie zwierzęta, aż po tropikalne wyspy i wysepki otoczone turkusowymi wodami oceanów – Indonezja to kierunek marzeń dla nawet najbardziej wymagających podróżników.

Oto subiektywna lista 5 miejsc w Indonezji, które są o wiele atrakcyjniejsze niż Bali:

1. Nusa Lembongan

Źródło: Journey Era

Nie trzeba szukać daleko od zatłoczonego Bali, aby odnaleźć ten obiecany na pocztówkach z Indonezji skrawek raju.

Nusa Lembongan (i sąsiadujące z nią Nusa Ceningan i Nusa Penida) to archipelag trzech wysp oddalonych jedynie 30 minut łodzią od Bali.

Choć z plaż Nusa Lembongan widać południowe i zachodnie wybrzeże Bali, z dominującym nad nim aktywnym wulkanem, to klimat i atmosfera turystycznej, zatłoczonej wyspy zdają się przynależeć do innej czasoprzestrzeni.

Źródło: Bali Local Travel Agent – Jimdo

Po nielicznych asfaltowych ulicach Nusa Lembongan nie poruszają się prawie żadne samochody, a jedynie leniwie przemieszczające się skutery.

Życie zdaje toczyć się tu wolniej, wszystko zajmuje więcej czasu, nikt się nie spieszy.

Nusa Lembongan i sąsiadujące z nią wyspy to wymarzona baza dla miłośników aktywnego spędzania czasu – u jej wybrzeży można surfować, ale przede wszystkim nurkować. W krystalicznie czystych wodach żyją liczne morskie stworzenia, na czele z mantami. Kilkugodzinna przejażdżka skuterem po wyspach wynagrodzi zapierającymi dech w piersiach widokami na zielony tropikalny las, usianą palmami linię brzegową i turkusowy, spokojny ocean.

Źródło: Birdmi

2. Yogyakarta

Źródło: civitatis.com

Yogyakarta to dusza Indonezji. Położona na Jawie, na tej samej wyspie, co stolica kraju Dżakarta, jest jednak od niej diametralnie różna. Po dziś dzień nosi miano kulturalnego i religijnego serca Indonezji. To właśnie tutaj mieści się jej najbardziej prestiżowy uniwersytet, tu prężnie rozwija się indonezyjska sztuka i muzyka, a także znajdują się antyczne, perfekcyjnie zachowane świątynie buddystów i hinduistów.

Źródło: GetYourGuide

W Yogyakarcie na każdym kroku czuć niesamowitą, często zagmatwaną historię Indonezji, niezwykłe bogactwo jej tradycji i kultury.

Odwiedzając miasto, nie można pominąć wizyty w świątyniach Borobudur i Prambanan, wyprawy do jaskini Jomblang czy centrum batiku, gdzie w tradycyjny sposób barwi się tkaniny.

Źródło: Backstreet Academy

3. Park Narodowy Komodo

Źródło: TravelTriangle

Aby dotrzeć do Parku Narodowego Komodo, trzeba wykazać się sporą dozą determinacji. Podróż jest długa i męcząca, ale u celu czeka coś, co sprawia, że warto podjąć ten trud.

Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym na wolności spotkać można warany – gigantyczne jaszczurki (a raczej małe smoki).

Gady te osiągają nawet 3 metry długości, pokryte są małymi łuskami, poruszają się powoli na silnych łapach i uśmiercają śliną działającą jak trucizna. Poza waranami, w Parku Narodowym Komodo zachwycać można się dziewiczą naturą i naturalnym pięknem tropików. Krajobrazy są malownicze, a tłumów brak.

Źródło: SwimTrek

4. Kalimantan – indonezyjskie Borneo

Źródło: Quora

Raj dla podróżników pragnących przygód, miłośników natury i dla tych, których męczy przebywanie w tłumie zagranicznych turystów. Indonezyjska część wyspy Borneo to rozległa dżungla, przecinana przez niezliczone rzeki i strumienie, która rozciąga się na majestatycznych wzgórzach i zagłębia w dolinach.

Źródło: Tourism Of Indonesia

Nietknięta cywilizacją prowincja oraz malownicze, dziewicze wysepki o bajecznych plażach dopełniają obraz tej idyllicznej lokalizacji.

W borneańskich dżunglach spotkać też można zwieszające się z drzew orangutany.

Źródło: Time Travel Turtle

5. Raja Ampat

Źródło: Journey Era

Raja Ampat to archipelag złożony z 1500 maleńkich wysp, położony na wschodnim krańcu Indonezji. Bogactwo i zróżnicowanie flory i fauny morskiej w tym regionie jest odwrotnie proporcjonalnie do niewielkiej liczby zamieszkującej ten teren ludności.

Naukowcy dowodzą, że w wodach otaczających Raja Ampat żyje więcej stworzeń morskich niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi.

Jest to zatem wymarzona destynacja dla wszystkich entuzjastów nurkowania.

Źródło: Adventure In You

Tekst: AO

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook
Age: