Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jakie miasta zdobyły serca cyfrowych nomadów w 2019 roku? Na liście m.in. Kraków!

Współcześni nomadzi to osoby, które mogą i chcą pracować z dowolnego miasta na Ziemi. Mają inne potrzeby niż przeciętny turysta: równie ważne jak atrakcje turystyczne jest znalezienie miejsca, które zapewni odpowiednie warunki do pracy. Na podstawie tych wymagań Airbnb stworzyło zestawienie 12 najlepszych destynacji dla podróżujących z laptopem.
.get_the_title().

Lista zawiera miejsca, które w zeszłym roku przyciągnęły szczególną uwagę brytyjskich cyfrowych nomadów. Jesteście ciekawi, skąd najprzyjemniej jest pracować zdalnie? Podpowiadamy: wcale nie chodzi o Bali, Tajlandię czy Berlin!

1. Bogota

Źródło: Lonely Planet

Na szczycie listy znalazła się Bogota, po raz pierwszy wygrywając z Medellín, inną kolumbijską metropolią. Kolumbia, relatywnie nowa lokalizacja dla cyfrowych nomadów, powoli wyrasta na najbardziej kreatywny kraj w Ameryce Południowej.

Cyfrowa scena obecnie przeżywa tu swój bum.

Za sukces odpowiada kilka czynników: pyszna kawa, przyjemna temperatura, energia mieszkańców i przystępne koszty utrzymania. Kolumbia poza tym oferuje piękną naturę – wybrzeża dwóch oceanów, lasy deszczowe, góry, rzeki, pustynie – oraz wielkie miasta i różnorodność w każdym tego słowa znaczeniu.

2. Stambuł

Źródło: miro.medium.com

Tureckie miasto od dawna cieszy się popularnością wśród turystów, ale jego kuchnia, architektura i historia przyciągają także pracujących zdalnie szczęściarzy.

3. Bratysława

Źródło: nightlife-cityguide.com

Na trzeciej pozycji uplasowała się stolica Słowacji, często zbywana jako przedsionek Wiednia. Nastrojowe miasto jest prawdziwym mistrzem w mieszaniu stylów architektury.

Bratysława to definicja Little Big City, co dla wielu jest potężnym atutem.

Miasto ma idealny rozmiar – łatwo je dobrze poznać, ale bez uczucia, że na ulicy mijamy ciągle tych samych mieszkańców. No i koszta utrzymania nie zasmucają portfela.

4. Malaga

Źródło: nationalgeographic.fr

To prawdziwy raj dla cyfrowych nomadów. Kultura, pogoda, ludzie, tapas, solidny internet, duży wybór przestrzeni coworkingowych i niewysokie ceny sprawiają, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Europie.

5. Lima

Źródło: esan.edu.pe

Piąte miejsce nieco zaskakuje – Lima dotychczas rzadko pojawiała się w rankingach najlepszych miast dla cyfrowych nomadów. Stolica Peru jest jednak lubiana za położenie nad oceanem, świetne jedzenie i niedrogie, klimatyczne mieszkania w przyzwoitych dzielnicach miasta.

Czujecie już tę atmosferę?

Lima bez dwóch zdań należy do najbardziej interesujących miast w Ameryce Południowej.

6. Marbella

Źródło: wikipedia

Hiszpania po raz kolejny pojawia się na liście – tym razem podróżnicze serca skradła Marbella, małe miasto na południu kraju, które cieszy się 320 słonecznymi dniami w roku.

Już ta informacja wystarczy, by chcieć tam zamieszkać.

7. Norymberga

Źródło: Mariia Golovianko / Shutterstock

Zazwyczaj myśląc o miastach, w których chcielibyśmy żyć, na myśl jako pierwsze przychodzą nam takie miejsca jak Paryż, Londyn czy Rzym. Na pewno zdjęcia z nich pięknie prezentują się na Instaramie, ale wysokie i ciągle rosnące ceny zakupu oraz wynajmu mieszkań są już zdecydowanie mniej #instafriendly.

Idealnym miejscem do życia wydaje się za to Norymberga.

To małe-wielkie miasto zapewnia miks tradycji i nowoczesności oraz tętniące życiem uliczki, pełne restauracji i modnych barów. Norymberga lubiana jest także za piękne parki, łatwość poruszania się na piechotę i Uberem, a także łatwość w komunikacji z mieszkańcami.

8. Wenecja

Źródło: haart.pl

Jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie jest według Brytyjczyków także ponoć całkiem przyjemnym miejscem do pracy zdalnej. Z uwagi na wysokie koszta utrzymania chyba jednak raczej dla tych z bardziej zasobnym portfelem.

9. San Jose

Źródło: flickr

Wiele osób skusiła unikalna atmosfera przedsiębiorczości i kreatywna energii Kalifornii.

W San Jose słoneczna pogoda panuje przez cały rok, jest tu także mnóstwo ceniących sobie kalifornijski styl życia przedsiębiorców oraz nomadów cyfrowych. Rozległe miasto jest siedzibą ponad 6 tys. firm technologicznych i Tech Museum of Innovation. Traktowane jest jako największe w zakresie rozwoju biznesowego, więc przyciągnęło głównie marzących o założeniu własnych start-upów.

10. Antibes

Źródło: nicematin.com

Francuska perełka to nie tylko mekka artystów, ale i miejscówka idealna dla cyfrowych nomadów, którzy docenili zwłaszcza wspaniały klimat, malowniczą przyrodę, otoczoną skalistymi zboczami plażę i ciepłe morze. Pracujących zdalnie podróżników na pewno skusiły również francuskie sery i bagietki, które w żadnym innym miejscu nie smakują tak dobrze.

11. Kraków

Źródło earthtrekkers.com

By poczuć klimat cyfrowego nomadyzmu, nie trzeba wyjeżdżać na inny kontynent. W Europie nie brakuje miejsc, które są wręcz idealne dla osób pracujących zdalnie – wielu Brytyjczyków na swoja siedzibę wybrało w zeszłym roku Kraków.

Zadecydowały aspekty kluczowe z punktu widzenia cyfrowych nomadów: przyjazne ceny, dobry internet i designerskie coworki.

Kraków był również częstym wyborem dla dopiero zaczynających przygodę z pracą zdalną i niechcących ruszać od razu na drugi koniec świata.

12. Miami

Źródło: miami.fr

Dla wielu Brytyjczyków marzeniem była jednak praca w miejscu, gdzie panuje #endlesssummer. Floryda wraz ze swoimi ponad 250 słonecznymi dniami w roku spełnia to zadanie znakomicie.

Na piaszczystej plaży na pewno pracuje się wyjątkowo przyjemnie.

To także wybór idealny pod względem biznesowym – Miami stanowi jedno z najważniejszych centrów światowych finansów i handlu międzynarodowego. No i miasto zostało ostatnio zaliczone do najlepszych pod względem łatwości uzyskania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Tekst: Ola Oleszek