Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Koniec nudy. Czas na lokalnych przewodników miejskich!

Wyobraź sobie, że jesteś w podróży. Przylatujesz do nowego miejsca, nie masz wiele czasu, ale chcesz dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Możesz wygrzebać sfatygowany przewodnik z plecaka, ale przecież fajniej by było, gdyby oprowadził cię po mieście ktoś, kto zna je od podszewki.
.get_the_title().

Szkoda tylko, że zwiedzanie miasta z przewodnikiem kojarzy się z wielką grupą, która idzie żółwim tempem z oldskulowym panem przewodnikiem na czele.

Ale jest już alternatywa! Coraz większą popularnością cieszą się lokalsi, którzy chętnie oprowadzą cię po ukrytych zakątkach miasta i pokażą swoje ulubione miejscówki, o których nie wie nawet Lonely Planet.

Jak to działa? Wchodzisz na portal, który zrzesza takich lokalnych przewodników miejskich. Każdy trasa jest planowana indywidualnie, w zależności od tego, co interesuje zagranicznych gości. Niektórzy chcą przejechać się rowerami nad rzeką, inni chcą zrobić wycieczkę po najbardziej malowniczych zakątkach miasta, a jeszcze inni chcą po prostu wybrać się na piknik i posłuchać o życiu w danym mieście, urozmaicając sobie barwne historyjki lokalnymi przysmakami i winem.

viahero.com

Co jest takiego wyjątkowego w tym rodzaju turystyki? Przede wszystkim osoby, które cię oprowadzają, nie muszą być profesjonalnymi przewodnikami. Wystarczy, że mieszkają w mieście i znają je na wylot. Tutaj liczy się nie encyklopedyczna widza, a osobowość przewodnika i jego historie. On szczerze opowie ci o mieście i poświęci swój czas, żebyś też poczuł się, jakbyś tu mieszkał. Co istotne jest to wycieczka indywidualna, tylko dla ciebie i twojego przewodnika. Nie ma żadnych tłumów, obcych ludzi, doświadczenie jest kameralne i wyjątkowe.

Oczywiście nie każdy może zostać takim indywidualnym, lokalnym przewodnikiem. Trzeba kochać ludzi, znać języki obce i no cóż, być ciekawym człowiekiem.

Często turyści wybierają swojego przewodnika na podstawie krótkiej wideo-wizytówki, gdzie lokalsi mówią o sobie kilka słów. To działa trochę jak Tinder – jeżeli ktoś cię zauroczy, to idziecie na „randkę” po mieście. Kolejną zaletą takich wycieczek jest milion opcji, z których można wybierać. Chcesz spróbować lepienia kołdunów w czyimś domu? Zrobiłbyś trekking nieznanymi szlakami po buddyjskich świątyniach? Albo odwiedził bary speak-easy, o których wiedzą tylko mieszkańcy? A może po prostu chcesz zwiedzić największe atrakcje turystyczne, ale w inny sposób niż dotychczas?

withlocals.com

Tak, tak i jeszcze raz tak. Z lokalnymi przewodnikami miejskimi to wszystko jest możliwe. Do wyboru są krótkie wycieczki, całodzienne rejsy i nocne eskapady. Wyprawy piesze, na hulajnogach, łodziach i rowerach.

Cokolwiek sobie wymyślisz, pewnie uda się to zrealizować, więc ruszaj i zwiedzaj świat w nowy sposób!

Gdzie szukać przewodników, z którymi podbijesz miasto? Jedne z bardziej popularnych portali, które mają przewodników w (no, prawie) każdym fajniejszym miejscu na świecie, to Withlocals.com, Airbnb.com/experiences, Viator.com czy Likealocalguide.com.

Zdjęcie: Withlocals.com
Tekst: Ewa Jaworska