Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Który kraj europejski będzie najpopularniejszy w 2024 roku według AI?

Od winnic Bordeaux po Norfolk Broads – sztuczna inteligencja przewiduje najpopularniejsze regiony Europy na 2024 rok.
.get_the_title().

Mabrian to firma analityczna, która zajmuje się trendami podróżniczymi, zachowaniami i wyborami dokonywanymi przez turystów. Przedsiębiorstwo wykorzystało sztuczną inteligencję i jej umiejętność przetwarzania języka naturalnego, aby przeanalizować rozmowy na temat podróży, które były prowadzone w mediach społecznościowych w okresie od stycznia do października ubiegłego roku. Aby określić motywacje ludzi, przeanalizowano ponad 380 mln wzmianek o turystyce. Informacje te, wraz z danymi dotyczącymi połączeń lotniczych, wykorzystano do wskazania kierunków, które najlepiej odpowiadają obecnym trendom. Sprawdzono też, czego najczęściej szukają współcześni turyści.

Najwięcej podróżujących po Europie szuka wrażeń związanych z kulturą i plażami.

W badaniu wskazano, że coraz popularniejszą motywacją do podróżowania jest zdobywanie doświadczeń. Liczba turystów przyrodniczych, aktywnych i gastronomicznych wzrosła o 8 proc. od 2019 roku. Jednak to poznawanie nowych kultur pozostaje główną motywacją osób odwiedzających Europę.

Aby dowiedzieć się, które kierunki podróży będą najprawdopodobniej zyskiwać na popularności w 2024 roku, Mabrian ustalił, jakie regiony oferują zarówno atrakcje oparte na doświadczeniach, jak i są atrakcyjne gastronomicznie. Na koniec sprawdzono, czy do tych miejsc da się dolecieć samolotem.

Piemont/Unsplash.com

Na pierwszym miejscu znalazł się włoski region Piemont dzięki swojej mieszance kultury, przyrody i gastronomii. Od corocznego jarmarku białych trufli w Albie po narciarskie Via Lattea, winnice Langhe i lśniące wody Jeziora Maggiore – północno-zachodni region jest pełen atrakcji dla podróżników poszukujących wrażeń. Międzynarodowe lotnisko w Turynie, stolicy regionu, zapewnia łatwe połączenie niemal z całym światem. Włoska Kampania, Lombardia i Emilia-Romania zajęły kolejno 5., 7. i 9. miejsce w rankingu.

Włochy mogą się pochwalić największą liczbą potencjalnie popularnych kierunków podróżniczych.

To wino, jedzenie i przyroda sprawiły, że francuski region Nowa Akwitania (Nouvelle-Aquitaine) zajął drugie miejsce w rankingu. Południowo-zachodni obszar kraju, słynący z ostryg i winnic Bordeaux, jest także idealnym miejscem do pieszych wędrówek i jazdy na nartach w Pirenejach. Co ciekawe, to wschodnia Anglia zajęła trzecie miejsce, a to ze względu na równowagę między kulturą i naturą. Od prestiżowych muzeów w Cambridge po rzeki Norfolk Broads – do tego regionu można łatwo dotrzeć z Londynu czy międzynarodowych lotnisk.

Czwarte miejsce to znów Francja i region Oksytania. Tamtejsze sady owocowe, szlaki turystyczne Le Puy-en-Velay i wpisany na listę UNESCO Kanał Południowy można zobaczyć, podróżując po regionie pociągiem. W okolicy znajdują się również duże miasta, w tym Tuluza i Montpellier. Kolejne, piąte miejsce, należy do Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Na dziewiątym miejscu uplasował się Hamburg, a na dziesiątym Lizbona.

Tekst: MZ