Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

La Muralla Roja: mury w kolorze millenial pink, niebieskiej wody i czerwieni okiem polskiej fotografki Moniki Sałygi

Macie dość greckich białych domków z niebieskimi dachami? Mamy dla was alternatywę w kolorze millennial pink. La Muralla Roja w Hiszpanii przyciąga fanów pięknej architektury.
.get_the_title().

Pod hiszpańską nazwą La Muralla Roja kryją się różowe, niebieskie i czerwone ściany, które są jednym z pierwszych projektów architekta Ricardo Bofilla, założyciela pracowni architektonicznej RBTA.

Ten bajkowy kompleks mieszkalny z daleka przypominający fortecę powstał w 1973 roku.

Budowla stoi w mieście Calpe, które znajduje się w słonecznej prowincji Alicante w Hiszpanii. La Muralla Roja jest atrakcyjną ozdobą wybrzeża Costa Blanca i wyróżnia się interesującą formą i kolorystyką. Nas zachwyciły zdjęcia fotografki Moniki Sałygi, które powstały w ramach projektu „Minimal. Człowiek, architektura, przestrzeń”, który był jednocześnie jej pracą licencjacką.

Na przestrzeń La Muralla Roja trafiliśmy podczas przeglądania twórczości różnych architektów. Ciekawa forma od razu skradła nam serca i musieliśmy tam ruszyć – powiedziała nam Monika Sałyga.

Monika Sałyga, to młodziutka fotografka (rocznik 1994), absolwentka fotografii na Uniwersytecie Warszawskim, mieszka i pracuje w Warszawie. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na wątkach osobistych. Fotografia jest dla niej subtelną formą oglądu świata, przekazem jej wrażliwości, osobistą interpretacją rzeczywistości. Przestrzeń La Muralla Roja idealnie oddała klimat jej projektu będąc łącznikiem pomiędzy architekturą, a człowiekiem. 

Obiekt został zbudowany na planie greckiego krzyża, ale odnosi się także do arabskiej architektury Morza Śródziemnego. La Muralla Roja to przede wszystkim obiekt mieszkalny, w którym mieści się około 50 apartamentów. Łączy je ze sobą labirynt korytarzy wraz z klatkami schodowymi, tarasami i patio. Powierzchnia kawalerek wynosi 60 metrów kwadratowych natomiast dwu- i trzypokojowe mieszkania mają po 80 i 120 metrów kwadratowych. Niektóre apartamenty przeznaczone są na wynajem dla turystów.

Na dachu La Muralla Roja mieszkańcy mogą również korzystać z basenu i sauny, ciesząc się przy tym górzystym widokiem i nadmorską przestrzenią.

Czerwone ściany łączą się także ze ścianami w kolorze różowym, niebieskim i fioletowym, co przepięknie kontrastuje z otaczającą budynek naturą.

La Muralla Roja to miejsce często wykorzystywane na sesje zdjęciowe i kampanie reklamowe. Z przestrzeni „Czerwonych ścian” korzystali m.in. Zara Home i Reebok. Sprawdźcie koniecznie hasztag i lokalizację Muralla Roja na Instagramie, zapewne zdjęcia zachwycą was oryginalnością, a ich autorzy kreatywnością.

photo: Monika Sałyga / Filip Gonciarek
model: Izabela Meldo
styling: Ewa Michalik
fashion designers: twentyonefingers, Klara Kostrzewska, Fruit Bijoux, Anna Knaź, Room669

Tekst: MK
Zdjęcia: Monika Sałyga