Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Malmö, perła Skanii

Malmö to miejsce jest wprost idealne na weekendowy wypad – XIV–wieczna architektura, piękne tereny zielone, klimatyczne sklepiki zlokalizowane w pobliżu rynku i 500 kilometrów tras rowerowych! No to w drogę!
.get_the_title().

Tuż po drugiej stronie Morza Bałtyckiego, zaledwie 220 kilometrów od Świnoujścia, leży niewielkie miasto portowe, perła południowej części kraju. Liczące ponad 300 tys. mieszkańców Malmö zajmuje obecnie trzecie miejsce pod względem zaludnienia w całej Szwecji. Ten ważny ośrodek gospodarczy, a także kulturalny pełni funkcję kluczowego węzła komunikacyjnego dla całej Szwecji. Co jednak sprawia, że perła Skanii jest tak chętnie odwiedzana zarówno przez turystów, jak i mieszkańców tego kraju?

©Adrianna Zielińska

Początki miasta sięgają roku 1270 roku, jednak dopiero w 1354 roku otrzymało ono prawa miejskie. Niewiele jednak z tego okresu przetrwało.

Wszystkie zachowane zabytki rozmieszczone są na terenie całego miasta, dlatego zwiedzając stolicę regionu, najlepiej zrezygnować z samochodu i przesiąść się na rower.

Malmö w 2012 roku zostało określone jako jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast świata i już wtedy, 6 lat temu, oferowało swoim mieszkańcom, a także odwiedzającym prawie 500 kilometrów tras rowerowych. Na miejscu bez trudu można wypożyczyć rower miejski czy zaparkować swój dwukołowy pojazd, ponieważ parkingi rowerowe są rozmieszczone co kilkaset metrów, podobnie jak stacje pompowania kół. Taka forma przemieszczania się z pewnością umili odkrywanie miasta, zwłaszcza że odległości pomiędzy ważnymi punktami są niewielkie.

©Adrianna Zielińska

Poznawanie Malmö warto zacząć od wizyty na zamku Malmöhus – najstarszej twierdzy w całej Skandynawii. Historia zamku sięga XVI wieku, kiedy to stanowił siedzibę duńskich monarchów. Dziś pełni funkcję muzeum, w którym można poznać historię sztuki oraz całego regionu.

©Adrianna Zielińska

Będąc w stolicy Skanii, nie można pominąć Stortorget, głównego rynku, wokół którego zbudowane jest centrum. W XVI wieku istniał tam największy rynek handlowy w całej Skandynawii, obecnie Stortorget pełni rolę miejsca spotkań, a także ważnych wydarzeń miasta. W jego centralnym punkcie można podziwiać ratusz pochodzący z XVI wieku czy wyjątkową, powstałą pod koniec XIX wieku, Apoteket Lejonet, której nie sposób przeoczyć. Na przełomie XIX i XX wieku apteka ta była uważana za jedną z największych w Europie, porównywano ją nawet do carskiej w Moskwie. W tym samym czasie Lejonet było najlepiej wycenianą własnością w mieście.

©Adrianna Zielińska

Zwiedzając Stortorget, nie można pominąć leżącego obok Lilla Torg, czyli mniejszego rynku. W jego południowej części stoi jeden z najstarszych budynków w mieście – Hedmanska gården, wybudowany w XVI wieku, a zaraz obok dom Faxeska z roku 1760, odrestaurowany w 1910 roku. Budowle nadają Lilla Torg wyjątkowego charakteru historycznych czasów.

Dziś plac pełni rolę miejsca spotkań, wokół którego rozmieszczone są liczne restauracje. Wieczorową porą mały rynek tętni życiem.

Mając więcej pubów i restauracji na jednego mieszkańca niż jakiekolwiek inne miasto w Szwecji, Malmö jest doskonałym miejscem, aby zatrzymać się na lunch, piwo lub egzotyczny posiłek. Odwiedź kolorowy Möllevångstorget, nazywany przez miejscowych ”Möllan”. Przespaceruj się wzdłuż straganów na targu na otwartym powietrzu i kup świeże, dostarczane kilka razy dziennie warzywa, uprawiane w lokalnych gospodarstwach. Usiądź w pobliskiej knajpce, odpocznij i spróbuj miejscowych wyrobów.

©Werner Nystrand

Na miłośników terenów zielonych czeka w Malmö aż 16 parków. Największym z nich jest Pildammsparken, o powierzchni 45 hektarów, stanowiący idealne miejsce na długie spacery. Kungsparken oraz leżący nieopodal przyzamkowy park Slottsträdgården (Malmö’s Castle Garden) z przepięknym wiejskim wiatrakiem, są z kolei najstarszymi parkami w mieście. Warto także wspomnieć o Ribersborg, plaży, do której przynależy publiczna łaźnia z 1898 roku, podzielona na dwie strefy – dla mężczyzn i kobiet. Obiekt, wyposażony w kąpielisko na świeżym powietrzu, a także dwie sauny, czynny jest przez cały rok, a do jego drzwi prowadzi długie na kilkadziesiąt metrów molo.

©Adrianna Zielińska
©Werner Nystrand

 

Zwiedzając Malmö, nie sposób nie zauważyć Turning Torso, 190-metrowego, mieszkalnego wieżowca będącego symbolem nowego miasta czy mostu nad cieśniną Öresund, który łączy dwa państwa i stanowi najdłuższą konstrukcję w Europie.

Most ma aż 8 kilometrów długości i łączy Kopenhagę oraz Malmö, dzięki czemu podróż ze stolicy Danii do stolicy regionu Skanii trwa zaledwie 20 minut.

Nie można jednak zapomnieć, że oprócz ważnych punktów na mapie, Malmö jest także idealnym miejscem na wypoczynek w jednej z lokalnych kawiarni czy doskonałą bazą wypadową na designerskie zakupy. W mieście znajduje się bardzo dużo sklepów powstałych w myśl skandynawskiego designu, które oferują wszystko, co potrzebne do domu i mieszkania. Można nawet powiedzieć, że jest ich więcej, niż sklepów odzieżowych.

©Adrianna Zielińska

Na zwiedzenie Malmö nie potrzebujemy dużo czasu – to miejsce jest wprost idealne na weekendowy wypad. Wszystkie najważniejsze punkty rozmieszczone są na tyle blisko, że nawet poruszając się po mieście rowerem, bez trudu i pośpiechu można obejrzeć większość atrakcji, a przy tym znaleźć czas na śniadanie w Jord, trochę designerskich zakupów w lokalnych sklepach, popołudniową kawę w Noir Kaffekultur, a dzień zakończyć kolacją w Bastard, którego klimat i atmosfera pozwalają poczuć tętniące życie mieszkańców Malmö.

©Adrianna Zielińska

tekst: Adrianna Zielińska

Zdjęcie główne: ©Jacek Lipka-Kadaj

TRAVEL