Najbardziej przyjazne do życia miasta na świecie w 2023 roku

Raport ocenia warunki życia w 173 miastach w pięciu kategoriach: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura.
.get_the_title().

Indeks sugeruje, że ogólnie życie w miastach jest nieco lepsze niż kiedykolwiek wcześniej w ciągu ostatnich 15 lat. Największą poprawę w warunkach życia zanotowano w regionie Azji i Pacyfiku. Lepsza edukacja i opieka zdrowotna po pandemii w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie są głównymi przyczynami, dla których miasta z tych państw podskoczyły w rankingu. Stolica Wietnamu, Hanoi, awansowała o 20 pozycji, a Kuala Lumpur o 19.

Pierwsze miejsce w rankingu po raz czwarty w ciągu pięciu lat zajął Wiedeń, który doskonale łączy stabilność, kulturę i rozrywkę oraz niezawodną infrastrukturę.

Źródło: EIU

Drugie miejsce w tym roku należy do Kopenhagi – miasta o podobnej wielkości co Wiedeń, które ma podobne zalety, co stolica Austrii. Melbourne, które w przeszłości zajmowało pierwsze miejsce w rankingu, teraz zajęło trzecie. W sumie dziewięć z dziesięciu najlepszych do życia miast to miejscowości małe lub średnie. Cała dziesiątka, a nawet większość z pierwszej pięćdziesiątki, znajduje się w bogatych krajach. Duże miasta o wysokim poziomie przestępczości, zatłoczenia i gęstości zwykle radzą sobie gorzej w takich zestawieniach. Londyn spadł o dwanaście pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem – w tym roku zajmuje 46. miejsce, a Nowy Jork spadł o dziesięć miejsc, zajmując 69. miejsce.

Od lat miastem najmniej nadającym się do życia jest Damaszek. O jedną pozycję wyżej jest Trypolis, choć to miejsce otrzymało o dziesięć punktów więcej niż zniszczona przez wojnę stolica Syrii.

Spośród pięciu kategorii objętych badaniem z 2023 roku spadła tylko średnia wysokość wskaźnika stabilności. W wielu miastach Europy Wschodniej ten współczynnik, który spadł w 2022 roku ze względu na bliskość Ukrainy, w tym roku wzrósł. Ale stabilność pogorszyła się gdzie indziej. Strajkujący robotnicy w Grecji, protesty związane z podwyższeniem wieku emerytalnego we Francji i śmiertelne starcia w Izraelu i Peru obniżyły wyniki w tych krajach. Inflacja może doprowadzić do dalszych spadków wskaźnika stabilności, a tym samym do pogorszenia ogólnej oceny warunków życia w wielu częściach świata w ciągu następnego roku.

Tekst: MZ

TRAVEL