Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najpiękniejsze plaże Skanii

Kochamy nadbałtyckie plaże – wyjątkowy szum morza, chłodne ziarenka piasku, otoczenie wydm i
drzew. Skania jest znana z pięknych i czystych plaż – sami zobaczcie malownicze widoki, które czekają
na was w południowym regionie Szwecji.
.get_the_title().

Region Skanii to aż 300 kilometrów piaszczystych, nadbałtyckich piasków, jednak niewiele mają one wspólnego z tymi, które znamy z rodzimej linii brzegowej, a już z pewnością pod względem obłożenia w sezonie letnim. Szwedzi uwielbiają kąpiele, dlatego Skania jest znana z pięknych i czystych plaż, a że południowy klimat nie przypomina typowego wyobrażenia o mroźnej Szwecji, latem wypoczynek nad brzegiem morza jest czymś zupełnie naturalnym, wręcz pożądanym. Tylko które plaże południowego regionu odwiedzić?

Skanör – Falsterbo

Falsterbo i Skanör to dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości na zachodnim krańcu półwyspu Falsterbonäset. Często określa się je jako jedno miasto (Skanör med Falsterbo), jednak ich mieszkańcy uważają się za dwie odrębne społeczności.

Liczące łącznie niespełna 8000 mieszkańców Skanör med Falsterbo wydaje się niepozorne, lecz nic bardziej mylnego! To właśnie tam ukryte są jedne z najpiękniejszych plaż Szwecji.

Falsterbo było niegdyś ważnym miastem kupieckim. Dziś pełni już tylko rolę kurortu wakacyjnego, który w sezonie letnim obsługuje kilkukrotnie więcej turystów, niż wynosi liczba jego mieszkańców. Pozostałościami po jego dawnych, średniowiecznych latach świetności jest kościół oraz ruiny zamku Falsterbohus, dlatego podróżując do Skanör med Falsterbo, raczej nie należy nastawiać się na zwiedzanie, a jedynie wypoczynek. W poszukiwaniu atrakcji warto odwiedzić lokalną latarnię morską, która jest jedną z najstarszych w kraju, a także tamtejsze obserwatorium ptaków. Większość kąpiących się w okolicach odwiedza wschodnią plażę Kämpinge, a tłumy maleją im dalej na zachód, przez Ljunghusen aż do Falsterbo i Skanör. Szerokie, piaszczyste plaże, których w mieście nie brakuje, nadają się idealnie do długich spacerów, zwłaszcza, że towarzyszy im kilkaset kolorowych domków plażowych, które dostarczają niesamowitych wrażeń wizualnych. Nie sposób pominąć także obecnych tam pól golfowych, które są uznawane za jedne z najlepszych w Europie. Gra w golfa w Szwecji jest uznawana za coś powszechnego i łatwo dostępnego, a dzięki obecności aż 400 pól golfowych w kraju, nikogo nie dziwi fakt, że można się na nie natknąć w każdej większej miejscowości.

©ADRIANNA ZIELIŃSKA
©ADRIANNA ZIELIŃSKA
©Birger Lallo
©Carolina Romare

Åhus

Miejscowość znana z przepięknego portu, połowów węgorza, który jest lokalnym specjałem, rozlewni Absoluta, ale przede wszystkim szerokich, piaszczystych plaż. Niestety ze względu na swoją popularność w sezonie letnim, główna plaża miejska (Täppet Åhus) jest chętnie odwiedzana przez wielu turystów.

Jedynym sposobem na spędzenie czasu w pięknym otoczeniu białych piasków jest ucieczka z głównego szlaku.

W Åhus odciętych od zgiełku plaż nie brakuje, a żeby je odnaleźć, wystarczy wybrać się na spacer wzdłuż prywatnych, nadmorskich posiadłości i rozejrzeć się w wąskich uliczkach osiedli, które często kryją w sobie dojścia do morza.

©ADRIANNA ZIELIŃSKA
©ADRIANNA ZIELIŃSKA

Haväng

Zwiedzając malowniczy obszar Österlen, warto odwiedzić Haväng, które jest urokliwym miejscem nad rzeką Verkeå i zatoką Hanö. Rezerwat przyrody składa się z długich piaszczystych plaż połączonych z pofałdowanymi wzgórzami i rzadkimi wydmami. Tym samym oferuje wspaniałe krajobrazy do długich wędrówek. Jako ciekawostkę warto dodać, że okolicach znajdziemy także Havängsdösen, kopiec grobowy z wczesnej epoki kamienia, który wedle szacunków ma około 5500 lat. Co ciekawe, grobowiec został odkryty dopiero w roku 1843, podczas silnej, jesiennej burzy.

©ADRIANNA ZIELIŃSKA
©ADRIANNA ZIELIŃSKA
©ADRIANNA ZIELIŃSKA
©ADRIANNA ZIELIŃSKA

Stenshuvuds Nationalpark

Kolejna plaża w obszarze Österlen czeka zaledwie kilkanaście kilometrów dalej, bo już w Stenshuvuds Nationalpark, który oprócz szerokich, białych piasków, oferuje także kilometry szlaków do pieszych wędrówek w otoczeniu lasów i zachwycających krajobrazów.

©ADRIANNA ZIELIŃSKA

Rörum

Plaża Rörum, położona w Knäbäckshusen, jest rzut kamieniem od Parku Narodowego Stenshuvud i rozciąga się od Lilla Vik na północy, aż do Stenshuvud na południu. Jej duże, piaszczyste wydmy, zapewniają poczucie odosobnienia, a sosny, opadające w kierunku morza niczym palmy, wywołują egzotyczną atmosferę.

©Carolina Romare
©Anders Tukler

Lomma

Lomma to jedna z najpopularniejszych plaż w okolicach Malmö. Obfitująca w liczne bary, restauracje i hotele, każdego lata przyciąga tłumy turystów, ale także mieszkańców stolicy regionu, którzy mają do niej zaledwie 20 minut samochodem.

Krystalicznie czysta woda i szerokie, białe piaski cieszą się popularnością wśród osób w każdym wieku, z kolei łagodne, płytkie zejście to świetna wiadomość dla rodziców, którzy planują przyjazd ze swoimi pociechami.

Sandhammaren

Perła Morza Bałtyckiego. Kładki z drewna porośnięte trawą, wędrujące wydmy, szerokie, piaszczyste plaże i czysta, błękitna woda. Krąży opinia, że plaże Mälarhusen i Sandhammaren, znajdujące się w rezerwacie przyrody Sandhammaren, mają najpiękniejszy i najbielszy piasek w całej Szwecji, a także są najpiękniejszymi i najdłuższymi plażami w kraju. Jednak należy pamiętać, że w Szwecji dość często można usłyszeć, że coś jest „najpiękniejsze w kraju”. Z drugiej strony nie ma w tym nic dziwnego – nadbałtyckie tereny Skanii wprawiają w zachwyt na każdym kroku. Warto też dodać, że Sandhammaren jest największym w Szwecji obszarem wędrujących wydm.

©ADRIANNA ZIELIŃSKA
©ADRIANNA ZIELIŃSKA

tekst i zdjęcie główne: Adrianna Zielińska

TRAVEL