Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najsilniejsze paszporty świata. Na pierwszym miejscu Singapur

Polska całkiem wysoko, bo na 6 miejscu.
.get_the_title().

Silny paszport to taki, który pozwala obywatelowi danego kraju podróżować do jak największej liczby państw bez ubiegania się o wizę. Coroczną analizę, w której wzięto pod lupę 199 paszportów i 227 kierunków podróży, od 2006 roku tworzy londyńska firma Henley&Partners, która zajmuje się doradztwem w sprawach rezydencji i obywatelstwa.

Przez ostatnie 5 lat pierwsze miejsce rankingu okupowała Japonia. W tym roku nieoczekiwanie spadła na trzecie miejsce.

Na pierwszym znalazł się Singapur, którego obywatele mogą odwiedzić bez wizy aż 193 kraje. Na drugim miejscu ex aequo znajdują się Włochy, Niemcy i Hiszpania z wynikiem 190 krajów. Obok wspomnianej już Japonii trzecie miejsce okupują Austria, Finlandia, Francja, Luksemburg, Szwecja i Korea Południowa (189 państw).

Czwarte miejsce – z wynikiem 188 – zajmują Wielka Brytania, Holandia, Dania i Irlandia, a piąte – 187 – Czechy, Belgia, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia i Szwajcaria.

Polska, której paszport pozwala na odwiedzenie 186 krajów bez ubiegania się o wizę, wraz z Węgrami i Australią zajmują szóste miejsce.

Dalej jest Kanada i Grecja (185), Litwa i Stany Zjednoczone (184) oraz Łotwa, Słowacja i Słowenia (183). Pierwszą dziesiątkę – z wynikiem 182 – zamykają Estonia i Islandia.

A kto zamyka ranking? Na ostatnim miejscu uplasował się Afganistan, którego paszport jest najsłabszy na świecie – obywatele tego kraju bez wizy mogą się dostać zaledwie do 27 państw.

Tekst: NS

TRAVEL