Możemy jeszcze zobaczyć potomstwo ostatniego nosorożca białego północnego

Nosorożec Sudan, okrzyknięty kiedyś "najbardziej pożądanym kawalerem na Ziemi", zmarł, ale wciąż może jeszcze mieć potomstwo.
.get_the_title().

W wieku 45 lat, w rezerwacie Ol Pejata Conservacy w Kenii, zmarł Sudan – ostatni urodzony na wolności męski przedstawiciel nosorożca białego północnego. Zwierzę zostało uśpione, aby ukrócić mu cierpień, których doświadczało w wyniku wielu chorób i obrażeń, a informacja na ten tema stała się viralem w sieci. Obecnie na świecie pozostały jedynie dwie samice nosorożca białego północnego – córka Sudana Najin i jego wnuczka Fatu.

Źródło: eNCA

O Sudanie zrobiło się głośno już w 2017 roku, kiedy w ramach akcji zbierania funduszy na reprodukcję gatunku, kenijski rezerwat, w kooperacji z Tinderem, stworzył nosorożcowi profil na aplikacji randkowej. W opisie pojawił się slogan “najbardziej pożądany kawaler na Ziemi”, który miał zachęcić do przesuwania w prawo. Osoby wyrażające zainteresowanie profilem Sudana były przekierowywane na stronę kampanii crowdfundingowej, na której można było dokonać donacji na rozwój nowoczesnych technologii reprodukcyjnych.

Źródło: Daily Express

Nosorożce białe północne zostały wymordowane przez kłusowników chcących zdobyć ich rogi. W wielu miejscach Azji panuje bowiem przekonanie, że sproszkowany róg nosorożca jest afrodyzjakiem i ma cudowne właściwości lecznice..

Naukowcy walczą jednak o przetrwanie gatunku. Kilka dni przed śmiercią Sudana pobrano od niego materiał genetyczny, który zostanie przechowany do czasu, kiedy możliwe będzie odtworzenie gatunku przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii reprodukcyjnych.

Źródła: Konbini, Quartz

TRAVEL