Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Możemy jeszcze zobaczyć potomstwo ostatniego nosorożca białego północnego

Nosorożec Sudan, okrzyknięty kiedyś "najbardziej pożądanym kawalerem na Ziemi", zmarł, ale wciąż może jeszcze mieć potomstwo.
.get_the_title().

W wieku 45 lat, w rezerwacie Ol Pejata Conservacy w Kenii, zmarł Sudan – ostatni urodzony na wolności męski przedstawiciel nosorożca białego północnego. Zwierzę zostało uśpione, aby ukrócić mu cierpień, których doświadczało w wyniku wielu chorób i obrażeń, a informacja na ten tema stała się viralem w sieci. Obecnie na świecie pozostały jedynie dwie samice nosorożca białego północnego – córka Sudana Najin i jego wnuczka Fatu.

Źródło: eNCA

O Sudanie zrobiło się głośno już w 2017 roku, kiedy w ramach akcji zbierania funduszy na reprodukcję gatunku, kenijski rezerwat, w kooperacji z Tinderem, stworzył nosorożcowi profil na aplikacji randkowej. W opisie pojawił się slogan „najbardziej pożądany kawaler na Ziemi”, który miał zachęcić do przesuwania w prawo. Osoby wyrażające zainteresowanie profilem Sudana były przekierowywane na stronę kampanii crowdfundingowej, na której można było dokonać donacji na rozwój nowoczesnych technologii reprodukcyjnych.

Źródło: Daily Express

Nosorożce białe północne zostały wymordowane przez kłusowników chcących zdobyć ich rogi. W wielu miejscach Azji panuje bowiem przekonanie, że sproszkowany róg nosorożca jest afrodyzjakiem i ma cudowne właściwości lecznice..

Naukowcy walczą jednak o przetrwanie gatunku. Kilka dni przed śmiercią Sudana pobrano od niego materiał genetyczny, który zostanie przechowany do czasu, kiedy możliwe będzie odtworzenie gatunku przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii reprodukcyjnych.

Źródła: Konbini, Quartz

TRAVEL