Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Österlen – pełna natury wizytówka Skanii

Największy sad owocowy Szwecji. Jabłkowy raj położony na niewielkim skrawku malowniczego wybrzeża. Kraina kwitnącej jabłoni, żółtych pól rzepaku, wrzosowisk i orzeźwiającego cydru. Miejsce artystów, malarzy i fotografów spragnionych inspiracji. Zapraszamy do Österlen – pełnej natury wizytówki Skanii z magicznym światłem rozświetlającym zapierające dech w piersiach krajobrazy!
.get_the_title().

Nazwa regionu Österlen pochodzi od określenia „na wschód od szlaku”, czyli drogi prowadzącej z miejscowości Ystad przez Brösarp na północno-wschodnim wybrzeżu Szwecji i dalej w stronę Kristianstad. Ten romantyczny obszar z zielonymi wzgórzami, szerokimi białymi plażami i uroczymi wioskami rybackimi określany jest mianem szwedzkiej Prowansji.

Można w nim nie tylko smacznie zjeść, wypocząć, ale i aktywnie spędzić czas, karmiąc swoje oczy pięknymi widokami.

Park Narodowy Stenshuvud, kamienny krąg Ales Stenar, piaszczyste plaże Mälarhusen, Sandhammaren i Rörum oraz czarujące miasteczka Kivik, Vik czy Vitemölla to jedne z wielu niezwykłych miejsc Österlen, do których zechcemy was przekonać.

©101Countriesbefore50

Niekwestionowaną atrakcją regionu jest Park Narodowy Stenshuvud. Zajmuje on 400 hektarów, a jego liczne ścieżki wijące się przez piaszczysto-skaliste wybrzeże, podmokłe łąki i tajemnicze, omszone lasy zachęcają do spacerów.

©101Countriesbefore50

W parku można spotkać rzadkie gatunki roślin, odszukać latarnię morską i stary kamienny fort oraz wdrapać się na pobliskie Wzgórze Stenshuvud, by z jednego z jego trzech szczytów zachwycić się okolicznym krajobrazem. Ze względu na swój charakterystyczny kształt, wzgórze to przez lata było punktem odniesienia dla żeglarzy. Legendy głoszą, że zamieszkują je giganci i trolle…

©101Countriesbefore50

Z miejscowymi opowieściami mocno związane jest też kolejne miejsce na mapie Österlen. To kamienny krąg Ales Stenar nazywany „szwedzkim Stonehhenge”.

Spotykają się w nim trzy żywioły: powietrze, woda i ziemia. Tajemnicza budowla składa się z 59 masywnych kamieni ułożonych w kształcie statku o długości 67 metrów. Do tej pory jej pochodzenie nie zostało wyjaśnione. Jedni twierdzą, że mógł to być grobowiec z przełomu VI–VII wieku naszej ery należący do mitycznego króla Ale. Inni, że było to miejsce odprawiania religijnych obrządków lub po prostu zegar słoneczny. Jedno jest pewne – Ales Stenar robi piorunujące wrażenie i jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Szwecji.

©101Countriesbefore50

Österlen to nie tylko popularne atrakcje, takie jak Ales Stenar. To również gro lokalnych pereł ukrytych poza utartym szlakiem. Pierwszą z nich są bez wątpienia Wzgórza Brösarp. Falujące po horyzont pagórki pokryte morzem wrzosów zachęcają do pieszych wędrówek i stanowią istny raj dla miłośników fotografii krajobrazowej.

Miejscem tym zachwyciła się sama Astrid Lindgren – autorka powieści o Pippi Pończoszance. Akcję swojej książki „Bracia Lwie Serce” umieściła w krainie Nangijala inspirowanej przepiękną wioską Brösarp.

Pod koniec maja na organizowanym w tym miejscu festiwalu jedzenia można spotkać najlepszych szwedzkich szefów kuchni, wystawców i smakoszy przepysznych lokalnych specjałów.

©101Countriesbefore50

W niedalekiej odległości od Wzgórz Brösarp skryła się kolejna ciekawa atrakcja – wioska Vitemölla. Wraz z przylegającą do niej przepiękną okolicą stanowi fantastyczny obszar rekreacyjny i prawdziwą gratkę dla fanów pieszych i rowerowych wycieczek. Szlaki prowadzą tam przez autentyczną szwedzką wieś, w której powietrze wypełnia zapach sadów owocowych. Na pobliskich łąkach wypasa się bydło i konie, a w przydomowych ogrodach dojrzewają soczyste jabłonie.

©101Countriesbefore50

W sercu tego malowniczego obszaru dumnie pręży się Lindgrens Länga – stary dom z muru pruskiego z dachem pokrytym strzechą, tak charakterystyczny dla regionu Skanii. Mieści się w nim muzeum pełne ciekawej lokalnej historii i informacji o rozwoju okolicy już z epoki kamienia łupanego!

Malownicze wzgórza Österlen, zielone łąki i wrzosowiska często ustępują miejsca białej jak mąka linii brzegowej.

To przy niej można odkryć najpiękniejsze plaże regionu: Mälarhusen, Rörum czy Sandhammaren.

Ta ostatnia została okrzyknięta jedną z najlepszych w całej Szwecji! Jej złociste piaski ciągną się szerokim pasem od małej wioski rybackiej Skillinge na północy Skanii do Löderup na południu. Charakterystyczne wysokie wydmy porośnięte kępkami suchych traw zapewniają na plażach poczucie komfortu i odosobnienia. Są doskonałym miejscem na zwieńczenie wyprawy po Österlen połączonej z relaksującym odpoczynkiem w rytmie nadbałtyckich fal.

Autorzy: Anita i Paweł Skowera
Blog podróżniczy: 101countriesbefore50.com

TRAVEL