Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skania – kraina idealna na wakacyjny road trip

Korzystając z letnich promieni słońca, większość z naszych rodaków wygrzewać się będzie na zatłoczonych plażach Ustki, Mielna czy Władysławowa. My jednak mamy dla was świetną alternatywę. Co powiecie na podróż na drugą stronę Bałtyku?
.get_the_title().

Skania, czyli najbardziej wysunięta na południe prowincja Szwecji, jest idealną propozycją na niezapomniany wakacyjny road trip. Bogata i wciąż żywa historia płynnie przeplata się tam z nowoczesnością, a piękne krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach. Kraina kusi uroczymi zatokami pełnymi nowoczesnych nadmorskich kurortów, klimatycznymi miastami pamiętającymi czasy Wikingów, zielonymi wzgórzami i malowniczymi widokami niczym z francuskiej Prowansji.

Obiecujemy, że podróż samochodowa po sielskiej Skanii będzie dla was niezapomnianym przeżyciem!

Wasze zmysły ukoją kilometry piaszczystych plaż, widok wzburzonego morza i majaczących w oddali statków, a malownicze zachody słońca oglądane ze stromych klifów, latarni morskich, tajemniczych zamków czy pełnych uroku parków i rezerwatów nigdzie nie będą smakowały lepiej.

Kiedy jechać do Skanii?

Idealną porą na road trip po malowniczej Skanii są miesiące od maja do końca września. Tutaj naprawdę można wypocząć z dala od tłumów turystów, parawanów i rzeki chińskiej tandety wylewającej się na popularne nadmorskie promenady, tak charakterystyczne dla polskich i europejskich kurortów.

Jak dotrzeć do Skanii?

Do Skanii możecie dotrzeć na dwa sposoby. Zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym są bezpośrednie loty do Malmö z wielu polskich miast: Gdańska, Warszawy, Krakowa lub Poznania. Alternatywą jest wykupienie biletu lotniczego do pobliskiej Kopenhagi, skąd szybkim pociągiem Skånetrafiken dojedziecie do stolicy Skanii. Miłośnikom rejsów wodnych polecamy bezpośrednie promy odpływające ze Świnoujścia do szwedzkiego miasta Ystad lub Trelleborga.

Co warto zobaczyć w Skanii?

Podróż samochodową po Skanii proponujemy rozpocząć od nadmorskiego kurortu Skanör – Falsterbo.

Biel piasku i przepastny błękit nieba w połączeniu z niezwykle kolorowymi domkami na plaży doda energii do dalszego zwiedzania.

©101Countriesbefore50

Będzie też wstępem do wizyty w zachwycających parkach narodowych regionu: Parku Narodowym Stenshuvud i Söderåsen. W drodze do nich zatrzymacie się w Ales Stones czyli „szwedzkim Stonehhenge” i małych, klimatycznych miasteczkach rozsianych wzdłuż wybrzeża.

©101Countriesbefore50

Trelleborg, Ystad, Båstad, Torekov czy Mölle to tylko kilka z tych zasługujących na szczególną uwagę. Na koniec obowiązkowa wizyta na Półwyspie Kullaberg i pełnym skalistych klifów Hovs Hallar zwieńczona kuflem zimnego piwa w uniwersyteckim miasteczku Lund.

©101Countriesbefore50

Jak poruszać się po Skanii?

Jeśli do Skanii nie przyjedziesz własnym samochodem, a zdecydujesz się na wygodne połączenie lotnicze, auto bez problemu wynajmiesz w jednej z wielu tamtejszych wypożyczalni. Ze swojej strony polecamy firmę Touring Cars, mającą swoją siedzibę w Trelleborgu. To jedna z największych i najstarszych tego typu firm w Europie, oferująca przeróżnej maści doskonale wyposażone i przystosowane do podróży kampery. Podróż nimi jest niezwykle komfortowa i przyjemna.

©101Countriesbefore50

Gdzie nocować w Skanii?

Podczas podróży samochodowej po sielskiej Skanii nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca noclegowego. Doskonale wyposażonych pól kempingowych jest tam bez liku. Wiele z nich dysponuje domkami do wynajęcia, a te położone wzdłuż wybrzeża mają dostęp do pięknych piaszczystych plaż.

Szwedzi doskonale rozumieją naturalną dla człowieka potrzebę przebywania wśród natury. W związku z tym obowiązuje u nich specjalne prawo do publicznego dostępu zwane Allemansrätten. Gwarantuje ono wszystkim swobodę przemieszczania się po kraju i cieszenia się jego przyrodą oraz swobodnego dostępu do kempingowania.

Na noc możecie zatem rozbić się w dowolnym miejscu na terenie Skanii, byle nie zakłócać prywatności innych ludzi i nie zanieczyszczać przyrody. Często spotkacie się ze specjalnie przygotowanymi miejscami noclegowymi przyjmującymi postać wygodnej, zadaszonej budki z miejscem do rozpalenia ogniska, bieżącą wodą i toaletą. Są one doskonałą propozycją dla wszystkich tych, którzy nie mają ze sobą namiotu lub nie podróżują wygodnym kamperem.

©101Countriesbefore50

Gdzie dobrze zjeść w Skanii?

Dzięki żyznym glebom i całej gamie produkowanych na nich ekologicznych produktów, Skania nie pozwoli wam umrzeć z głodu. W smaczną lokalną żywność możecie zaopatrzyć się na małych targach, w licznych sklepach przy gospodarstwach rolnych oraz w rodzinnych restauracjach.

Co roku w regionie odbywają się liczne festiwale dla smakoszy. Najpopularniejszy jest ten w wiosce Brösarp w regionie Österlen, do którego przybywają najlepsi kucharze.

Czerpią tu inspiracje dla swoich dań serwowanych w wykwintnych restauracjach opatrzonych gwiazdkami Michelina: Bloom in the Park, Restaurang Vollmers czy Restaurant Sture.

©101Countriesbefore50

Pozostając w temacie kulinariów, w Malmö warto również zajrzeć do food court Malmö Saluhall. Liczne restauracje i sklepiki serwują tam mnóstwo smacznych lokalnych produktów w bardzo okazyjnych cenach.

Autorzy: Anita i Paweł Skowera
Blog podróżniczy: 101countriesbefore50.com

TRAVEL