Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

To najbardziej cool ulice na świecie. Sprawdźcie pierwszą dziesiątkę

Redaktorzy Time Out, na podstawie opinii 27 tys. ankietowanych, stworzyli zestawienie najbardziej cool ulic świata. Aby wyłonić najlepszą dziesiątkę, przeanalizowano ofertę gastronomiczną i kulturalną branych pod uwagę ulic. Zapytano także o poczucie wspólnoty, które w obliczu pandemii stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
.get_the_title().

Na szczycie listy znalazła się Smith Street w Melbourne. Ta tętniąca życiem ulica znana jest z butików niezależnych projektantów, gejowskich barów, miejsc z muzyką na żywo i świetnych restauracji.

Sposób, w jaki lokalna społeczność zjednoczyła się wokół Smith Street podczas lockdownu w Melbourne, sprawił, że to właśnie ta ulica znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia.

Maleńki bar koktajlowy Above Board jest jednym z lokali, które wyróżniono przy okazji rankingu. Jego właściciel, Hayden Lambert, przyznaje, że za sukcesem Smith Street stoi fantastyczna społeczność. – Czujemy, że obszar ten jest tyglem kultury, dobrych wibracji i mieszanką niesamowitych lokali! – mówi.

Smith Street, Melbourne, Zdjęcie: Josie Withers / Time Out

Numerem dwa na liście jest Passeig de Sant Joan w Barcelonie. Ta ulica może nie jest tak sławna jak Las Ramblas, ale Passeig de Sant Joan cieszy się tytułem jednego z pierwszych zielonych korytarzy w mieście – są tu ścieżki rowerowe, szerokie chodniki, drzewa i wiele miejsc do siedzenia na świeżym powietrzu. Obecnie odbywa znajduje się tam również targ żywności Mercat de l’Abaceria.

Passeig de Sant Joan, Barcelona, Zdjęcie: Kauka Jarvi / Shutterstock.com

Na trzecim miejscu znalazła się londyńska South Bank – tętniąca życiem arteria nad Tamizą, gdzie siedzibę mają londyński Teatr Narodowy i Shakespeare’s Globe. Ta promenada znana jest również z niesamowitych widoków na katedrę św. Pawła po drugiej stronie rzeki, a także ze świetnej oferty gastronomicznej.

South Bank, Londyn, Zdjęcie: Charlie Read / Unsplash

Zachwycająca sztuka uliczna sprawiła, że San Isidro w Hawanie zajęła czwarte miejsce. Na piątym znalazł się natomiast rozległy Sunset Boulevard w Los Angeles – jedna z najsłynniejszych ulic kalifornijskiej metropolii.

Ranking najbardziej cool ulic świata jest pierwszym tego rodzaju zestawieniem przygotowanym przez magazyn Time Out, który do tej pory publikował coroczną, bardzo popularną listę najbardziej cool dzielnic świata

Tym razem autorzy rankingu chcieli działać jeszcze bardziej lokalnie i stworzyć ranking odpowiadający rzeczywistości ostatnich kilkunastu miesięcy, kiedy mogliśmy pożegnać się z marzeniami o podróżach. Według Time Out ulice są mikrokosmosami wszystkiego tego, co kochamy w miastach najbardziej.

Tak wygląda pierwsza dziesiątka zestawienia:

1. Smith Street, Melbourne, Australia
2. Passeig de Sant Joan, Barcelona, Hiszpania
3. South Bank, Londyn, Wielka Brytania
4. San Isidro, Hawana, Kuba
5. Sunset Boulevard, Los Angeles, USA
6. Witte de Withstraat, Rotterdam, Holandia
7. Rua Três Rios, São Paulo, Brazylia
8. Haji Lane, Singapur
9. Rua Rodrigues de Faria, Lizbona, Portugalia
10. Calle Thames, Buenos Aires, Argentyna

Zdjęcie główne: Bna Ignacio / Unsplash
Tekst: AD