Uwolnij dziecko, czyli pozwól mu jechać na kolonie, da sobie radę!

Kolonie i obozy dla dzieci to niesamowite przeżycie w życiu każdego… rodzica. Planujecie wysłać swoje dziecko na pierwsze w życiu wakacje bez rodziców? Prezentujemy korzyści i przedstawiamy propozycję, która sprawi, że wasze dzieci spędzą wakacje w najfajniejszy z możliwych sposobów.
.get_the_title().

Jak wspominacie swoje dzieciństwo? Godziny spędzone z kolegami na osiedlu, rowerowe wyścigi, bieganie po podwórku, wiszenie na trzepaku i leżenie do góry brzuchem, robiąc absolutne nic? Tak, my też. Wielokrotnie pisaliśmy już o projekcie społeczno-artystycznym Childhood Unplugged, który poruszył rodziców na całym świecie. Tu znajdziecie nasz wywiad z Ashley Jennett, inicjatorką projektu.

Takiego dzieciństwa życzymy dzieciom, a rodzicom większej odwagi, uwolnienia dziecka i …wysłania go na kolonie. Da sobie radę! Zwłaszcza, że oferta pierwszych kolonii dla maluchów jest bogata.

Obecnie rodzice narzekają, że dzieci najchętniej czas spędzają przed komputerem, iPadem lub telewizorem. Jednak w szerokim badaniu, w którym dzieci same mogły wypowiedzieć się na temat swoich preferencji, swobodna zabawa z przyjaciółmi okazała się ich ulubionym zajęciem. Przy wyborze jednej aktywności z podanej pary w ponad 80. procentach przekładały zabawę z przyjaciółmi poza domem ponad oglądanie telewizji czy grę na komputerze.

Dzieci najlepiej poznają świat, eksplorując go na własną rękę w bezpiecznym otoczeniu. Poprzez dotyk, zapach, wzrok i inne bodźce rozwijają swoje zmysły i uczą w najfajniejszy z możliwych sposobów.

Wśród bogatych ofert obozów znaleźliśmy takie, który w stu procentach odpowiadają naszym wyobrażeniom o wakacjach marzeń dla dzieci, a z pomocą przyszło Biuro Turystyki Aktywnej Kompas, czyli specjalista w temacie, który ma w ofercie kilkadziesiąt wyjazdów dla dzieci i młodzieży i 21-letnie doświadczenie.

Sami jesteśmy rodzicami i chcąc wysłać nasze własne pociechy na obóz, wymyśliliśmy kolonie, które idealnie nadają się jako pierwszy samodzielny wyjazd. Chcemy, żeby kolonia była dla dzieci niezapomnianym przeżyciem, podczas którego będą mogły wykazać się samodzielnością, odwagą i niezależnością – tłumaczą założyciele Biura Kompas.

1. Moja Pierwsza Kolonia

Wiek: od 5 do 9 lat
Lokalizacja: Jura, Pieniny i morze

Kolonie przeznaczone dla najmłodszych dzieci między 5 a 9 rokiem życia – dla których jest to pierwszy samodzielny wyjazd. W przepięknym miejscu (do wyboru: Jura, Pieniny, kilka miejscowości na morzem) czeka na nie moc atrakcji: zagadki, ulubione zabawy sportowe, eksperymenty, artystyczne popisy i niezapomniane przygody. Wszystko przygotowane tak, by dzieciaki pokochały wyjazdy na obozy.

Każdy dzień przyniesie tu obozowiczom coś nowego, ponieważ każdy porusza inną tematykę.

Nie zabraknie też miejsca na sport i prawdziwą obozową olimpiadę! Będą też zabawy w chemików: wybuchy, tajemnicze eliksiry, dziwne mieszanki, buzujące bąbelki, czyli fascynujące eksperymenty przy użyciu z pozoru zwyczajnych przedmiotów. W programie są także przygody w kuchni przy tworzeniu lodów, którymi potem do woli można się zajadać. A wszystko to w otoczeniu przyrody! Bez względu na pogodę, dzieci są zachęcane do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu – pod czujnym okiem opiekunów, ale nie pod kontrolą, co da im możliwość swobodnej zabawy, pobudzenia wyobraźni i nawiązania prawdziwych, szczerych przyjaźni z rówieśnikami.

Dla rodziców: kontakt 24h, dbałość o integrację wszystkich dzieci, pomoc przy czynnościach, które mogą stanowić trudność, czytanie bajek wieczorem.

2. Akademia Ciekawskich Urwisów

Wiek: od 7 lat do 12 lat
Lokalizacja: Kaszuby

To propozycja dla dzieci lubiących eksperymentować, badać, budować i zgłębiać tajemnice. Specjalnie dla nich organizatorzy przygotowali… obozowe laboratorium, w którym będą miały okazję przekonać się na własne oczy, jak to wszystko działa. Podczas specjalnych zajęć dowiedzą się, jakie prawa zachodzą w przyrodzie, będą mogły wziąć udział w ekscytujących eksperymentach, zbudować wiele ciekawych konstrukcji i po prostu dobrze się bawić.

Wśród atrakcji na obozowiczów czeka budowanie własnego szałasu, rozpalanie ogniska, czy zdobywania pożywienia. Nauka kreatywnego myślenia poprzez tworzenie własnych wynalazków, własnoręczne tworzenie latawców, nocne obserwacje nieba i poznawanie gwiazd, tropienie ciekawych gatunków roślin i poznawanie ich budowy pod mikroskopem, czy nauka jak przy wykorzystaniu prostych praw fizyki stworzyć nietypowe instrumenty muzyczne, na których potem dzieciaki zagrają wieczorny koncert.

To tylko zalążek niespodzianek które przygotowało biuro Kompas, aby dzieci mogły wspominać obóz jako najlepsze wakacje w życiu!

3. Wakacyjna Szkoła Magii

Wiek: od 7 lat do 12 lat
Lokalizacja: Murzasichle

Wśród ofert znajdziemy także wiele obozów skoncentrowanych wokół konkretnych zagadnień. Możemy wybierać między Obozem Konstruktorów Lego, Obozu Małego Kucharza, Nauką Pływania, Kolonią DIY, Szkołą Jedi… My jednak stawiamy na najprawdziwszą Szkołę Magii, gdzie pod okiem doświadczonych nauczycieli młodzi adepci magii będą zgłębiać tajniki tego, co niedostępne dla zwykłych ludzi.

Brzmi magicznie? Kilkanaście dni przepełnionych magią, zabawą i nauką czarodziejskich psikusów, to nie lada frajda dla każdego małego fana czarodziejskich sztuczek!

Pobyt zaczyna się od uroczystej gali, gdzie obozowicze zostaną przydzieleni do czarodziejskich domów, w których będą konkurować między sobą o puchar. Otrzymają również odpowiednie dla czarodziejów stroje. Ponieważ mimo wszystko, jest to szkoła – będą uczestniczyć lekcjach wróżbiarstwa, nauki latania (na własnoręcznie wykonanych miotłach!), sztuki iluzji, magicznego pisma i szyfrowania sekretnych wiadomości, astronomii i wielu innych magicznych przedmiotów.

No cóż, w tym wypadku pozostaje nam jedynie żałować, że już dawno dawno temu skończyliśmy 12 lat…

Zdjęcie główne: fot. Ashley Jennett (inicjatorka projektu Childhood Unplugged)