Młodzi będą mogli za darmo podróżować europejskimi pociągami. Program obejmie Polskę!

Bilet Interrail to kosztowny prezent od Parlamentu Europejskiego. Na razie otrzyma go część nastolatków z UE na swoje 18. urodziny.
.get_the_title().

O europejskim programie, który zakładał bezpłatne przejazdy pociągami na terenie Unii Europejskiej, mówiło się od dłuższego czasu. Projekt, który od początku wzbudzał wiele kontrowersji, właśnie został przegłosowany – eurodeputowani zdecydowali o uruchomieniu pilotażowego programu. Oznacza to, że już w przyszłym roku 20 tys. Europejczyków otrzyma na swoje 18. urodziny bilet Interrail, który upoważnia do darmowych podróży po całej Europie. Szczegóły programu nie są jeszcze znane, jednak spekuluje się, że bilet pozwoli na 3-tygodniową podróż, którą można będzie zrealizować w ciągu 2 lat od uzyskania biletu.

Dobre wiadomości są dwie: w programie wezmą udział Polacy, zaś Komisja Europejska ma zamiar poszerzyć projekt i do 2020 r. objąć nim wszystkich osiemnastolatków z Europy.

Prezent na 18. urodziny od Parlamentu Europejskiego nie jest tani – podstawowa, 14-dniowa, wersja biletu Interrail kosztuje bowiem ok. 300 euro. Darmowy bilet ma pozwolić nastolatkom lepiej poznać siebie oraz inne kultury. Szacuje się również, że cały pilotażowy program ma kosztować ok. 12 milionów euro.

TRAVEL