Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Żeglarska kooperatywa oferuje alternatywę dla podróży lotniczych

Powstała we Francji Sailcoop chce spopularyzować podróże morskie korzystając z nieużywanych przez większą część roku rekreacyjnych jachtów.
.get_the_title().

Założona latem tego roku spółdzielnia żeglarska zapowiada wprowadzenie stałych tras morskich, by każdy podróżujący miał możliwość rezygnacji z latania.

Średnio 207 tys. francuskich jachtów rekreacyjnych stoi zacumowanych w portach przez 97,8 proc. czasu.

Tymczasem pasażerowie na całym świecie są coraz bardziej świadomi śladu węglowego emitowanego podczas podróży. Sailcoop ma być platformą, która połączy nieużywane jachty z ludźmi, którzy szukają alternatywy dla podróży lotniczych. Francuska kooperatywa planuje stworzyć sieć stałych tras w Europie, jak i dalszych, międzykontynentalnych połączeń.

Zdjęcie: Jordan Cormack / Unsplash

Celem projektu jest demokratyzacja żeglarstwa. Dlatego nie jest on skierowany wyłącznie do zamożnej elity – szacowane ceny rejsu będą wynosić od 50 do 120 euro za dzień podróży na stałych liniach w obrębie Francji i Europy. Podróż na Wyspy Brytyjskie zajmie od 5 do 10 godzin, a przeprawa na Korsykę od 24 do 36 godzin. Jachty na tych krótszych trasach będą wypływać codziennie lub co tydzień, w zależności od zapotrzebowania.

Kooperatywa planuje wprowadzić do oferty również dłuższe rejsy do Nowego Jorku, Martyniki i Rio de Janeiro.

Na flotę międzykontynentalną składać ma się kilkadziesiąt jachtów wypływających z Europy dwa razy w roku. Pierwsze rezerwacje rejsów – do Korsyki i obu Ameryk – zostaną otwarte jeszcze tej jesieni.

Zdjęcie główne: Michael Held / Unsplash
Tekst: AD