Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

1/3 biurek w firmach na świecie stoi pusta. Ludzie chcą pracować inaczej

Wcześniej tak nie było. Zmiany są efektem pandemii.
.get_the_title().

Ze sporządzonego przez australijską firmę XY Sense raportu wynika, że aż 36 proc., czyli ponad 1/3, wszystkich stanowisk pracy w biurach na świecie stoi pusta przez cały tydzień. Australijska firma ustaliła także, że aż 29 proc. używanych biurek czy kabin zajęte jest przez trzy godziny dziennie lub mniej.

Zaledwie 14 proc. stanowisk pracy wykorzystywane jest przez pięć i więcej godzin.

Do najczęściej wykorzystywanych należą 2- i 3-osobowe sale konferencyjne, które są zajęte przez 90 proc. czasu. Ogólnie wykorzystanie biur utrzymuje się na poziomie mniej więcej 50 proc. w stosunku do czasów przed pandemią. Badanie XY Sense objęło niemal 25 tys. miejsc pracy w dziewięciu regionach świata, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Hongkongu i Wielkiej Brytanii.

fot. Nastuh Abootalebi?unsplash

Choć z badań Boston Consulting Group wynika, że zarówno pracownicy, jak i ich szefowie sądzą, że z siedziby firmy powinno się pracować przez mniej więcej 1/3 tygodnia, to tego czasu nie spędza się już za biurkiem. Coraz większą popularnością cieszą się dźwiękoszczelne kabiny i przede wszystkim niewielkie sale konferencyjne, które umożliwiają współpracę.

Tymczasem biurka to wciąż mniej więcej 80 proc. wszystkich stanowisk pracy w biurach.

Powierzchnie umożliwiające współpracę to natomiast ledwie 20 proc. Wygląda więc na to, że firmy powinny dobrze się zastanowić nad tym, czy faktycznie warto obstawać przy dotychczasowym modelu urządzania biur, skoro ludzie pracują już inaczej. Może nie warto kurczowo trzymać się tradycyjnych rozwiązań, zrezygnować z nadwyżki biurek i wprowadzić więcej miejsc umożliwiających wspólną pracę.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Roman Bozhko/Unsplash

TU I TERAZ