10 gwiazd sztuki współczesnej, których konta warto obserwować na Instagramie

Instagram to nie tylko selfie gwiazd z nałożonym filtrem psa, zdjęcia jedzenia czy wypracowanych na siłowni mięśni brzucha. Dzięki niemu można śledzić znanych na całym świecie artystów, takich jak Anish Kapoor, Cindy Sherman czy Takashi Murakami, z (bardzo) bliska. Przedstawiamy subiektywną selekcję 10 najciekawszych kont tych, którzy obecnie kształtują popyt na globalnym rynku artystycznym.
.get_the_title().

1. Takashi Murakami

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Takashi Murakami (@takashipom)

Listę otwiera obwołany japońskim Warholem Takashi Murakami, jeden z najbogatszych współczesnych artystów. Laikom może kojarzyć się ze współpracy z Louisem Vuittonem.

Jego sztuka inspirowana jest mangą, anime i kulturą Japonii.

Na systematycznie aktualizowanym Instagramie Murakami nie ukrywa swojego flirtu ze światem popkultury i pokazuje projekty, jakimi obecnie się zajmuje.

2. Anish Kapoor

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anish Kapoor (@anish.kapoor)

Kolejnym wpływowym współczesnym artystą, na którego Instagrama warto zerknąć, jest Brytyjczyk Anish Kapoor. Rzeźbiarz hinduskiego i żydowskiego pochodzenia sławę zdobył geometrycznymi rzeźbami z granitu, marmuru, a także innych tradycyjnych surowców. Charakteryzuje go niesamowita skala dzieł i kolor, odgrywający fundamentalną rolę w większości prac.

Jego profil to uczta dla nawet dla mało zainteresowanych sztuką oczu.

Niestety, jest on przez artystę dość rzadko aktualizowany. Może do większej aktywności w mediach zachęci go wzrost liczby obserwatorów z Polski?

3. Chloe Wise

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Chloe Wise (@chloewise_)

Kanadyjka tworząca w Nowym Jorku. Specjalizuje się w malarstwie olejnym, rzeźbach, cyfrowych kolażach i wideo-sztuce. Na jej Instagramie znajdziemy nieco golizny, zabawne kolaże, sporo selfie oraz zdjęcia najnowszych projektów Chloe.

Są także koty!

Chloe wrzuca dużo i często – jej konto to gratka dla nałogowo przeglądających Instagrama, ale szukających czegoś więcej niż banalne treści.

4. Daniel Arsham

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez ARSHAM STUDIO 3019 (@danielarsham)

Kolejny współczesny artysta tworzący w Nowym Jorku. Znany jest szerszemu gronu ze swoich unikatowych, wielowymiarowych dzieł sztuki. Jego twórczość oscyluje pomiędzy sztuką, architekturą i performancem. Współpracował z branżą modową, m.in. Diorem i Adidasem.

Jego profil na Instagramie to totalny miks przeróżnych inspiracji, obecnych wystaw i nowych realizacji.

Wrzuca nowe posty praktycznie codziennie, więc nie będziecie się nudzić!

5. Jules de Balincourt

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez jules de balincourt (@julesdebalincourt)

Ewidentny dowód na to, że Nowy Jork to prawdziwa mekka artystów z całego świata – na swoją bazę życiową i zawodową wybrał je również ten francuski malarz.

Najbardziej znany jest ze swoich abstrakcyjnych obrazów, pełnych nasyconych kolorów, zacierających granicę między fantazją a rzeczywistością.

Od czasu do czasu w swoich postach zabiera głos na temat polityki – ewidentnie nie jest fanem Trumpa.

6. Xavier Veilhan

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Xavier Veilhan (@xavier_veilhan)

To może nie jest najbardziej fascynujący profil na Instagramie, ale z pewnością spodoba się fanom stylu Francuza. To w zasadzie zlepek kadrów z prywatnego życia, podróży, obecnych wystaw, projektów i trochę pracy zza kulis.

Taki artystyczny misz-masz ze sporą dawku uroku.

Jeśli już musimy zaczynać dzień od przeglądania Instagrama, warto zacząć od tego konta.

7. Cindy Sherman

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez cindy sherman (@cindysherman)

Twórczości Amerykanki to jeden wielki eksperyment: zabawa popkulturą i jednocześnie totalny miks mody, reklamy, dawnego kina oraz fascynacji telewizją.

Jej prace są ciekawym punktem wyjścia do dyskusji na temat zmieniającej się roli kobiety

Konto Cindy na Instagramie spodoba się zainteresowanym kwestią gender w sztuce amerykańskiej oraz fanom ciętego języka, abstrakcji i ironii.

8. José Parlá

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @joseparla

Śledzenie tego Amerykańskiego malarza na Instagramie sprawi dużo wizualnej przyjemności – na jego profilu dominują zdjęcia, które nienachalnie przedstawiają wszystkie aktualne projekty artysty.

Kontent jest regularnie aktualizowany, warto dać się zainspirować.

Bo kto powiedział, że Instagram to zabójca czasu i kreatywności?

9. Brian Donnelly

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @kaws

Znany jest jako KAWS – dociekliwym wyjaśniamy, że pseudonim jest zbitką liter, które zdaniem Briana dobrze się ze sobą komponują.

Amerykański artysta zauroczył świat sztuki charakterystycznymi motywami i zabawą z kodami kulturowymi obecnymi we współczesnym społeczeństwie.

Jego tylko pozornie śmieszne prace pobudzają wyobraźnię i przywołują wspomnienia z dzieciństwa. A na Instagramie? Mało prywaty (choć od czasu do czasu feed urozmaicają zdjęcia jego córek), w dużej mierze przeważają realizacje artysty.

10. Ryan McGinness

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ryan McGinness (@mcginnessworks)

Podobnie jak w przypadku Donnelly’ego, w instagramowym świecie Ryana dominują prace artysty, przeplatane kadrami z życia rodzinnego (dostających szału na widok zdjęć dzieci w mediach społecznościowych możemy uspokoić, nie ma ich dużo).

Jego konto przypadnie do gustu fanom psychodelicznej, graficznej estetyki.

To z niej słynie ten mistrz ikonografii, jak i z zabawy znaczeniami, symbolami oraz słowami.

Tekst: Aleksandra Oleszek

TU I TERAZ