Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najciekawszych premier filmów i seriali, które warto obejrzeć w marcu

Tym razem w wybranej przez nas dziesiątce znalazły się m.in najnowsza produkcja nominowanego do Oscara Jana Komasy, aktorska wersja kultowej bajki z dzieciństwa, a także obraz o wielkiej Polce, która dzięki swemu geniuszowi zapisała się na kartach historii nauki.
.get_the_title().

FILMY

1. „Cóż za piękny dzień” 6.03

„Cóż za piękny dzień” to współczesna historia z duszą i o duszy – o tym, jak uprzejmość tryumfuje nad cynizmem.

Fabuła oparta jest na prawdziwej historii przyjaźni Freda Rogersa, w którego rolę wcielił się Tom Hanks, i dziennikarza Toma Junoda, granego przez Matthewa Rhysa. Zmęczony swą pracą Junod, poznając Rogera, powoli porzuca swój sceptycyzm, ucząc się empatii, uprzejmości i przyzwoitości. Produkcja pokazuje, że w dzisiejszym, pełnym cynizmu świecie wciąż jest miejsce na wrażliwość względem drugiego człowieka.

2. „Sala Samobójców. Hejter” 6.03

Reżyserem filmu jest nominowany do Oscara za „Boże Ciało” Jan Komasa.

Jego najnowsza produkcja przedstawia historię Tomka, który został wylany ze studiów za plagiat. Postanowił zataić ten fakt przed światem, w tym rodziną Krasuckich, która ofiarowała mu swą pomoc finansową. Kiedy prawda wychodzi na jaw, były student prawa postanawia zemścić się na stołecznej elicie. Idealna okazja pojawia się, gdy zostaje zatrudniony w agencji reklamowej. Droga do realizacji wiedzie przez wirtualny świat popularnej gry komputerowej…

3. „Zaginione dziewczyny” Netflix, 13.03

Ten film z pewnością przypadnie do gustu fanom produkcji opartych na faktach.

Fabuła filmu skupia się na Mari Gilbert, w której rolę wcieliła się Amy Ryan („Birdman”, „Oszukana”). Bezczynność policji sprawia, że kobieta postanawia sama zająć się sprawą zaginionej córki. W czasie jej śledztwa odnalezione zostają zwłoki innych dziewcząt. Do sprawy ponownie włączone zostają organy ścigania i media, które natrafiają na kilkanaście nierozwiązanych zabójstw osób świadczących usługi seksualne. „Zaginione dziewczyny” to film inspirowany bestsellerową książką Roberta Kolkera o tym samym tytule. Premiera produkcji odbyła się na Festiwalu Filmowym Sundance, gdzie zdobyła spore uznanie publiczności.

4. „Ciche miejsce 2” 20.03

W następstwie dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w domu Abbottów, rodzina (Emily Blunt, Millicent Simmonds, Noah Jupe) musi stawić czoła temu, co dzieje się poza domem – temu, jak wygląda teraz świat. Wie, że kluczem do przetrwania jest cisza. Abbottowie szybko przekonają się, że tajemnicze stworzenia, które do ataku prowokuje dźwięk, to nie jedyne zagrożenie…

Czy druga część produkcji dorówna swojej poprzedniczce, która zdobyła dwie nagrody Saturna, w tym za najlepszy horror i najlepszy scenariusz?

5. „Skłodowska” 20.03

Fabuła filmu skupia się na historii Mari Skłodowskiej-Curie, jakiej dotąd nie znaliśmy. Śledzimy bohaterkę od momentu podjęcia studiów we Francji. Początki nie były jednak usłane różami – nikt nie traktował poważnie jej naukowych planów, a mężczyźni zazdrośnie strzegli wysokich szczebli. Jak w takim razie potoczyły się losy Skłodowskiej, która została laureatką dwóch Nagród Nobla i zaskarbiła sobie miejsce w naukowym panteonie?

Produkcja pokazuje nie tylko skutki wynalezienia nowych pierwiastków chemicznych, ale także relacje fizyczki z jej mężem, Piotrem.

6. „Eastern” 20.03

Osadzona w polskich realiach produkcja prezentuje dystopijną i zdecydowanie niebezpieczną wizję przyszłości.

W tym „innym” świecie każdy ma dostęp do broni, a ludzkie życie regulowane jest przez bezwzględny kodeks krwi, który został wprowadzony przez państwo. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić rygorystyczne reguły, przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty… Reżyserem filmu jest Piotr Adamski. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada natomiast jeden z najzdolniejszych rodzimych perkusistów młodego pokolenia, Hubert Zemler.

7. „Mulan” 27.03

Najnowsza produkcja o Mulan to aktorska wersja popularnej na całym świecie bajki.

Fabuła skupia się na historii nieustraszonej młodej dziewczyny, która przebrana za mężczyznę wyrusza do walki w obronie swojego kraju. Będąc nieodrodną córką wielkiego wojownika, Hua Mulan jest szybka, nieustraszona i zdeterminowana. Kiedy cesarz nakazuje, aby jeden mężczyzna z każdej rodziny służył w jego armii, Mulan zajmuje miejsce swojego chorego ojca. Jako Hua Jun staje się jednym z największych chińskich wojowników.

SERIALE

8. „Fosse/Verdon” HBO GO 6.03

Miniserial przedstawia losy Boba Fosse’a, wielkiego wizjonera, twórcy filmowego i jednego z najbardziej wpływowych choreografów i reżyserów teatralnych na Broadwayu oraz jego muzy – tancerki Gwen Verdon.

Razem zmieniają oblicze amerykańskiej rozrywki, ale cena, jaką muszą za to zapłacić, jest bardzo wysoka…

W główne role wcielili się Sam Rockwell oraz Michelle Williams. Produkcja wyróżniona została m.in. Złotym Globem oraz nagrodami Emmy.

9. „Spisek przeciwko Ameryce” HBO GO 17.03

Produkcja powstała na podstawie powieści Philipa Rotha o tym samym tytule.

Zbudowany z sześciu odcinków miniserial przedstawia alternatywną historię Ameryki podczas II wojny światowej, opowiedzianą z punktu widzenia robotniczej rodziny żydowskiej z New Jersey.

Jej członkowie obserwują, jak rozwija się kariera polityczna Charlesa Lindbergha, bohaterskiego lotnika i ksenofobicznego populisty, który wygrywa z Rooseveltem w wyborach i zostaje wybrany nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pod jego wpływem naród zwraca się w stronę faszyzmu.

10. „Ozark” Sezon 3. Netflix 27.03

netflix

Serial o finansiście, który wyprowadza się z Chicago z rodziną, by w miasteczku w górach Ozark „uprać” mafijne pieniądze, może poszczycić się tytułem jednego z największych hitów Netfliksa.

W trzecim sezonie ważną rolę odgrywać będzie Ruth Langmore, która nabierze pewności siebie i jeszcze bardziej będzie chciała zbliżyć się do rodziny Byrde’ów. Marty natomiast odkryje przed widzami jeszcze mroczniejsze zakamarki swojej osobowości. Do obsady dołączą też nowe nazwiska. Na ekranie zobaczymy m.in. Madison Thompson, która wcieli się w Erin, nastoletnią córkę Helen (Janet McTeer), a także Joseph Sikora („Power”), Felix Solis („Tallulah”), Tom Pelphrey („Iron Fist”) i Jessica Frances Dukes („Jessica Jones”). Serial w oryginalny sposób przygląda się temu, jak ekstremalne sytuacje wpływają na życie zwykłych ludzi.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: Jarosław Sosiński / NAIMA FILM

TU I TERAZ