Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najlepszych europejskich festiwali z muzyką elektroniczną [KONKURS]

Wybraliśmy dla was 10 europejskich festiwali muzyki elektronicznej, o których z pewnością będzie głośno w nadchodzącym sezonie.
.get_the_title().

Wakacje, słońce, dobre jedzenie i picie, wypoczynek, piasek, woda… Co naturalnie spaja ze sobą te czynniki przywodzące nam na myśl błogie, niewinne lenistwo? Muzyka! Jak powszechnie wiadomo, żaden inny muzyczny gatunek nie rwie tak skutecznie nóg do tańca, jak dobra elektronika, od lat gromadząca na outdoorowych i klubowych wydarzeniach największą liczbę spragnionych dobrej zabawy festiwalowiczów. Przed wami dziesięć festiwali nierozłącznie powiązanych z elektronicznymi brzmieniami, o których w nadchodzącym sezonie z pewnością będzie głośno!

1. MELT! / Ferropolis / Niemcy

Niekończący się i bezsenny – to dwa hasła przewodnie idealne na MELT! Jest on doskonałą propozycją dla fanów elektronicznych brzmień i coraz bardziej popularnym wydarzeniem wśród znawców tego gatunku znad Wisły. Doskonały dla ludzi gotowych na trzydniową, wyjątkowo intensywną konsumpcję dźwięków. W Ferropolis muzyka rozbrzmiewa wtedy non-stop! Także wtedy, gdy na kilka godzin zostaje wyłączone z użytku festiwalowe miasteczko. Spragnieni muzyki i tańców ludzie mogą przenieść się w tym czasie na położoną między polami namiotowymi, czynną przez całą dobę i cieszącą się niesłabnącą popularnością “Sleepless Stage”. Ten festiwal to jednak coś więcej niż ponad 72 godziny muzyki, bezsenność, idealnie akustycznie rozplanowana przestrzeń czy świetnie skrojony line-up. Szczególna uwaga należy się miejscu, w którym odbywa się MELT! Położony przy drodze z Lipska do Wittenbergi, otoczony olbrzymim jeziorem półwysep na co dzień jest niczym innym, jak muzeum stworzonym w miejscu nieczynnej od lat kopalni odkrywkowej. Dzięki temu znajdziemy tu górnicze kopary będące eksponatami – są wielkie niczym bloki.

Olbrzymie maszyny, ozdobione na czas festiwalu kolorowymi iluminacjami, dodają całości futurystyczno-industrialnego sznytu i przywodzą na myśl scenerię godną najlepszych filmów sci-fi.

Tegoroczny MELT! Festival odbędzie się w dniach 13–15 lipca. Będzie to dwudziesta pierwsza edycja wydarzenia, podczas której wystąpią m.in. Fever Ray, Boys Noize, The Black Madonna, Nina Kravitz, Modeselektor, Princess Nokia, Mount Kimbie oraz Fatima Yamaha.

2. Sónar / Barcelona / Hiszpania

Jak pokazują dwie ostatnie dekady, nie tylko piękna architektura, wspaniała pogoda i cenne zabytki sprawiają, że Barcelona stoi wyjątkowo wysoko w rankingu najbardziej atrakcyjnych turystycznie i wypoczynkowo miast Europy. Z roku na rok w mieście przybywa coraz więcej festiwali muzycznych, z których najstarszym i jednym z największych jest Sónar. Jego jubileuszowa, 25 odsłona, wystartuje już za kilka dni. Trudno o bardziej futurystyczne i wytyczające nowe trendy wydarzenie. Sónar, mimo wielu lat na rynku, nie tyle nadąża za postępującymi zmianami w nowych technologiach, ile z ich wykorzystaniem i za ich pomocą ciągle góruje nad dużą ilością podobnych wydarzeń. Od lat wytycza trendy i odkrywa przed uczestnikami, czym może być festiwal muzyczny. Eksperymentalna muzyka elektroniczna wszystkich stylów i gatunków co roku odnajduje się idealnie w bogatym line-upie wydarzenia i w trakcie jego trwania wydobywa się praktycznie z każdego zakątka miasta.

Koncerty i sety DJ-skie odbywają się w pubach, na placach, dachach oraz przy hotelowych basenach. Wydaje się, że muzyczna kreatywność nie ma tutaj końca.

Wydarzenia powiązane z festiwalem trwają od południa do świtu. Odbywają się tam nie tylko zacne imprezy, ale również panele dyskusyjne oraz warsztaty dedykowane branży muzycznej i nowym technologiom.

Sónar 2018 startuje już jutro i potrwa do 17 czerwca. Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. LCD Soundsystem, Gorillaz, Alva Noto & Ryuichi Sakamoto, Ben Klock & Dj Nobu, Bicep, Bonobo, Despacio, Diplo, John Talabot, Laurel Halo, Laurent Garnier, Modeselektor, Richie Hawtin czy… Thom Yorke.

3. Audioriver / Płock / Polska

Rodzimy rodzynek w rankingu. Klimat tego wydarzenia jest wyjątkowy i niemożliwy do podrobienia nigdzie indziej na świecie, a dzięki dobrze zaplanowanej przestrzeni festiwalowego miasteczka nie ma tu nudy. Audioriver powstał z prawdziwej pasji do muzyki elektronicznej, co widać na każdym kroku. Autentyzm tego festiwalu i jego wyjątkowość na tle wielkich, masowych wydarzeń sprawiają zresztą, że od kilku lat uzyskuje on status „wyprzedanego”. Skutki tego są takie, że dużo osób tuż przed rozpoczęciem imprezy gorączkowo próbuje zakupić karnet, który otrzymuje ciche miano towaru luksusowego. Bywało też, że zrozpaczeni ludzie podejmowali próby dostania się na teren festiwalu przemycani w… karetkach pogotowia. I nie jest to wcale dziwne, bo każdego roku w ostatni weekend lipca do Płocka przybywa świetnie wyselekcjonowany skład reprezentantów szeroko rozumianej muzyki elektronicznej. W poprzednich sezonach wystąpili tu m.in. Róisín Murphy, Mount Kimbie, Vitalic, Ben UFO, Jamie Woon czy Crystal Castles.

Nadwiślańskie tańce do białego rana są znane również poza granicami kraju i zaczynają coraz liczniej przyciągać do tego niepozornego mazowieckiego miasta publikę z innych państw.

Audioriver godnie reprezentuje nas pośród festiwali dedykowanych muzyce elektronicznej w Europie, a Płock zyskał dzięki niemu niepowtarzalną szansę na nowe turystyczne życie.

Tegoroczna edycja Audioriver odbędzie się w dniach 27 – 29 lipca. Na płockiej plaży wystąpią w tym czasie m.in. Bonobo (live), T A K A (live), Ben Klock, John Talabot, Kamp! czy Helena Hauff.

4. Outlook / Pula / Chorwacja

To, że turyści znad Wisły upodobali sobie w wypoczynkowych celach Chorwację, wiadomo nie od dziś. Jednak Brytyjczycy też nie stronią od przepięknych zakamarków tamtejszych nabrzeży. I to właśnie oni stoją za organizacją jednego z najbardziej znanych i elektryzujących tanecznych wydarzeń ostatnich sezonów — Outlook Festival. Tutaj można nie tylko wyginać śmiało ciało w rytm najgorętszych tanecznych przebojów, ale również w pełni cieszyć się skąpanymi wrześniowym (a jednak nadal mocnym) słońcem chorwackimi plażami. Wyprawa na Outlook może przynieść zdecydowanie więcej radości niż zwykły, nudny wakacyjny wyjazd z cyklu „all inclusive”, spędzony na leżeniu plackiem przy basenie lub grupowym kursach jogi przy basenie z hotelowym instruktorem. Z roku na rok festiwal ten staje się nie tylko większy i bardziej atrakcyjny w swojej formule, ale również coraz bardziej doceniany przez międzynarodową publiczność.

Muzycznie na Outlook Festival prym wiedzie dubstep, drum and bass, reggae i wiele innych tanecznych gatunków.

Warto też zwrócić uwagę na coroczny koncert inaugurujący wydarzenie, który od kilku lat odbywa się w liczącym ponad 2000 lat starożytnym amfiteatrze w Puli.

Najbliższa edycja Outlook Festival odbędzie się w dniach 5-9 września. Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. Bonobo, Noisia, Mist, Stefflon Don czy Wiley.

5. Tomorrowland / Boom / Belgia

Mówisz Tomorrowland i już wiesz, że nie mogło go zabraknąć w zestawieniu. Festiwal, o którym słyszał prawdopodobnie każdy fan tanecznych i elektronicznych brzmień na świecie. Co roku zapewnia jeden z najlepszych line-upów, przepełnionych największymi nazwiskami – od EDM po hardstyle. Obok samej muzyki również ogromną (może nawet największą) rolę odgrywa oprawa całego wydarzenia, która przenosi uczestników do zupełnie innego, bajecznego wymiaru.

Po przekroczeniu terenu festiwalu można poczuć się niczym Alicja z Krainy Czarów wpadająca do króliczej nory.

Iluminacje, fajerwerki, cyrkowe namioty, linoskoczkowie i wielkie konstrukcje – to tylko ułamek całej scenografii, którą trudno odzwierciedlić w kilku słowach. Nie bez powodu festiwal ten doczekał się siostrzanych wydarzeń organizowanych na pięciu kontynentach, Żadne z nich nie jest jednak w stanie zdetronizować dotychczasowego belgijskiego króla.

Tomorrowland to nie jeden, a aż dwa lipcowe weekendy (20-22 i 27-29 lipca). Niesłabnąca popularność festiwalu sprawia, że zakup biletów na wydarzenie do najłatwiejszych nie należy. Wszystkie bilety, zarówno na zeszłoroczną, jak i tegoroczną edycję, zostały wyprzedane pierwszego dnia po wprowadzeniu ich do sprzedaży. W line-upie tegorocznej edycji znajdziemy m.in. Martina Garrixa, Lost Frequencies, Galantis czy Alana Walkera!

6. Awakenings Festival / Amsterdam / Holandia

Kolejny gigant europejskiej sceny festiwalowej, na którym rokrocznie bawi się około 80 tys. ludzi. Olbrzymie, geometryczne konstrukcje scen, fenomenalne nagłośnienie, wspaniałe efekty świetlne oraz pirotechnika sprawiają, że Awakening to istny raj dla ortodoksyjnych fanów techno. To wydarzenie budzi do życia nie tylko w przenośni. Pierwsi DJ-e za konsoletami materializują się w samo południe, a ostatnie sety przypadają na dwudziestą trzecią — oferując 12 godzin nieprzerwanie rozbrzmiewającej muzyki i zabawy w towarzystwie gwiazd holenderskiej i światowej sceny techno!

Jak potwierdzają osoby, którym udało się dotrzeć na Awakenings Festival — nagłośnienie jest tu jednym z najlepszych, jakie można spotkać podczas outdoorowych festiwali.

Tegoroczna, 18 już edycja, Awakenings Festival odbędzie się w dniach 30 czerwca – 1 lipca. Wystąpią tu m.in. Ben Klock, Adam Beyer, Carl Cox czy Nina Kraviz.

7. Exit Festival / Novi Sad / Serbia

Exit Festival to nie tylko idealny line-up, ale przede wszystkim niezapomniane święto muzyki elektronicznej, odbywające się w połowie lipca na malowniczych terenach położonej nad brzegiem Dunaju w XVIII-wiecznej twierdzy.

W tym roku wydarzenie wzięło cichy rozwód z czarnogórskim Sea Dance, z którym w ubiegłych latach w udany sposób tworzyło opcję dziesięciodniowych festiwalowych wakacji zwanych jako Exit Adventure.

Na szczęście ilość mocnych nazwisk występujących przy okazji tegorocznej edycji Exit Festivalu rekompensuje to przykre rozstanie z przepiękną czarnogórską plażą Jaz.

Exit Festival odbędzie się w dniach 12-15 lipca. Wystąpią tu m.in. Grace Jones, David Guetta, Martin Garrix, Migos.

8. Ozora Festival / Ozora / Węgry

Propozycja dla wszystkich fanów dźwięków powiązanych z goa i psychedelic trance! Miejsce, w którym rokrocznie spotkać można neohipisów z całej Europy zatopionych w transowych tańcach. Totalny chill-out w połączeniu z magiczną muzyką. Festiwalowe miasteczko nocą wypełnione jest po brzegi wizualizacjami i pękającymi milionem barw efektami świetlnymi. Za dnia przestrzeń ta za sprawą namiotów oraz mnogości wzorów i kolorów przywodzi na myśl kosmiczne wioski szamanów-nomadów. Aż trudno uwierzyć, że to kolorowe miejsce materializuje się jedynie na kilka dni w roku na terenach węgierskiej doliny Ozorian, w odległości około 100 km od Budapesztu, a nie w amerykańskiej strefie 51.

Tegoroczny Ozora festiwal odbędzie się od 30 lipca do 5 sierpnia. Wystąpią tu m.in. Arcek, Imagine Mars czy Man With No Name.

9. Untold Festival / Cluj-Napoca / Rumunia

Pozdrowienia z Transylwanii mogą przesłać znajomym wszyscy ci, którzy zdecydują się wziąć udział w największym rumuńskim festiwalu dedykowanym fanom muzyki elektronicznej. Jest to przy okazji najmłodsze stażem wydarzenie w zestawieniu. Odbywa się zaledwie od 2015 roku, a już zdążyły wystąpić tu takie gwiazdy jak Duke Dumont, David Guetta, Tom Odell, John Newman czy śp. Avicii. W ubiegłych latach festiwalowa opaska ułatwiała dostęp nie tylko do miasteczka festiwalowego, ale także umożliwiałą uczestnikom wydarzenia zwiedzanie z atrakcyjną zniżką (bądź za darmo) najważniejszych zabytków regionu, takich jak Zamek w Branie, Zamek Corvin czy Wesoły Cmentarz w Săpânța.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2 – 5 sierpnia. W krainie Draculi w tym czasie wystąpią m.in. The Prodigy, Afrojack, Steve Aoki, Dj Tiësto.

10. Boomtown Fair / Winchester / Wielka Brytania

Na koniec jeden z najciekawszych współczesnych festiwali. Wydarzenie mocno eksperymentujące nie tylko w warstwie muzycznej, ale także z całą – na pozór formalną – otoczką miasteczka festiwalowego, najczęściej wytyczoną sztywnymi granicami zbudowanej od zera na potrzeby wydarzenia infrastruktury. Boomtown nie tyle gości w mieście, ile jego organizatorzy przekształcają wybrane przestrzenie z gracją scenarzystów filmowych w nowe, niezbadane światy.

Pod płaszczem festiwalu na kilka dni wybrane dzielnice są zaadaptowane do nowych celów, tworząc zupełnie nowe, inne wizualnie, miasto.

W obrębie Boomtown muzyka łączy się z interaktywną scenografią, teatrem i wolnością dla wszystkich grup wiekowych i środowisk. W każdej „nowo powstałej” dzielnicy prym wiedzie inny gatunek muzyki. Dzięki temu, przemieszczając się po Boomtown, możemy przeskakiwać od mocnych basów, poprzez bujające reggae, do spokojnych, kojących gitarowych brzmień. Niekoniecznie jest to festiwal pełen nazwisk największych headlinerów sezonu, jednak dzięki swoistej różnorodności i pomysłowości jest wydarzeniem, którego warto doświadczyć na własnej skórze.

Boomtown Fair odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia. Wystąpią na nim m.in. Die Antwoord, Enter Shikari, Audiofire, Extrawelt, Simian Mobile Disco czy Jade.

!!! UWAGA KONKURS !!!

Mamy dla was do wygrania 2 karnety na Audioriver Festival. Żeby wziąć udział w konkursie napiszcie, z którego wykonawcy występującego na tegorocznej edycji imprezy cieszycie się najbardziej i dlaczego. Wybierzemy 4 najbardziej kreatywne odpowiedzi. Macie czas do środy 20 czerwca do 12:00. Powodzenia!

TU I TERAZ