10 pamiętnych dystopijnych kadrów z filmów Stanleya Kubricka

Wielu młodych Polaków dzięki Taco Hemingwayowi usłyszało ostatnio o wybitnym reżyserze. Z tej okazji, a także z powodu odnalezionego właśnie, napisanego niegdyś przez Amerykanina scenariusza do "Burning Secret", wspominamy wyjątkowe, dystopijne kadry z filmów Kubricka.
.get_the_title().

Dzięki kawałkowi Taco Hemingwaya zatytułowanemu „Reżyseria: Kubrick” świadomość istnienia amerykańskiego reżysera pojawiła się ostatnio w głowach wielu młodych ludzi w naszym kraju. Swoje trzy grosze – „artykułem”, który wzbudził zasłużone kontrowersje – dołożyła też radiowa eska, podpinając się pod ten zaskakujący boom. A jeśli dodać do tego, że odkryto właśnie gotowy i niezrealizowany dotychczas scenariusz napisany przez autora „2001: Odysei kosmicznej”, „Mechanicznej pomarańczy” czy „Pełnego magazynku”, jego nazwisko w debacie publicznej znów jest na topie. I bardzo dobrze!

Z bogatej filmografii twórcy postanowiliśmy wyselekcjonować 10 najbardziej pamiętnych dystopijnych kadrów z jego filmów. Wizje przyszłości Kubricka stanowiły bowiem przecież jedne z najbardziej plastycznych obrazów i ostrzeżeń dotyczących tego, w jak mroczną lub trudną do opanowania stronę mogą potoczyć się losy ludzkości. Włącznie z wątkami wymykającej się spod kontroli sztucznej inteligencji (pozdrowienia dla Elona Muska), wszechobecnej przemocy czy bezlitosnych aparatów represji i resocjalizacji, przy których benthamowski panoptikon to całkiem komfortowa miejscówka. Postawiliśmy w tym kontekście oczywiście głównie na „2001: Odyseję kosmiczną” i opartą na powieści Anthony’ego Burgessa „Mechaniczną pomarańczę”, ale znalazło się też miejsce dla kilku innych dzieł mistrza.

1. „Mechaniczna pomarańcza” – leczenie z drzemiących w podświadomości pokładów przemocy

fot. nfsa.gov.au

2. „2001: Odyseja kosmiczna” – tajemniczy monolit

fot. tiff.net

3. „2001: Odyseja kosmiczna” – HAL 9000

fot. tiff.net

4. „Mechaniczna pomarańcza” – miejski „ład i porządek”

fot. letterboxd.com

5. „Doktor Strangelove…” – atomowa zawierucha

fot. dastornews.com

6. „2001: Odyseja kosmiczna” – witamy w kosmosie

fot. nytimes.com

7. „Mechaniczna pomarańcza” – świat ludzkich żądz

fot. oscarchamps.com

8. „Oczy szeroko zamknięte” – rytuał pełen symboli

fot. bleedingcool.com

9. „2001: Odyseja kosmiczna” – lot w nieznane

fot. youtube.com

10. „Doktor Strangelove…” – przerażająca wizja końca, warta załączenia wideo

A jakie kubrickowskie obrazy najsilniej odcisnęły się w waszej pamięci?

Tekst: WM

TU I TERAZ