Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„10 Years with Hayao Miyazaki” – powstał dokument o twórcy Studia Ghibli

Złożoną z 4 odcinków produkcję, która pokazuje pracę legendarnego reżysera japońskich animacji, można obejrzeć za darmo w sieci.
.get_the_title().

Studio Ghibli już od ponad 35 lat zachwyca zarówno widzów, jak i krytyków swoimi animacjami, które na stałe wpisały się w japońską popkulturę. Zostało ono założone zaraz po sukcesie pełnometrażowego filmu „Nausicaä z Doliny Wiatru” (1984) przez Isao Takahatę i Hayao Miyazakiego. To właśnie im zawdzięczamy wyjątkowy kierunek artystyczny Studia. Dokument skupia się na pracy jednego z nich – Miyazakiego, który w 2005 roku został uznany przez magazyn „Time” za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Stoi on też za sukcesem takich produkcji jak „Mój sąsiad Toro” (1988), „Księżniczka Mononoke” (1997) czy nagrodzonym Oscarem „Spirited Away: W krainie bogów” (2001).

Kamera zza kulis rejestruje proces tworzenia przez artystę oryginalnych postaci oraz fabuły.

„10 Years with Hayao Miyazaki” obejrzeć można tutaj. Produkcja została zrealizowana dla telewizji NHK World-Japan. Odcinki dostępne są w 8 językach i trwają po 49 minut.

kadr z „10 Years with Hayao Miyazaki”/www3.nhk.or.jp

Warto przypomnieć, że od 1 lutego na Netfliksie można obejrzeć produkcje legendarnego Studia Ghibli.

Dostępnych jest 21 tytułów, z napisami w 28 językach i z dubbingiem w 20 wersjach językowych. – W dzisiejszych czasach istnieją różne świetne sposoby docierania do odbiorców. Posłuchaliśmy naszych fanów i podjęliśmy decyzję o udostępnieniu naszego katalogu filmów w przesyłaniu strumieniowym. Mamy nadzieję, że dzięki temu widzowie ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej odkryją świat Studia Ghibli – powiedział producent Toshio Suzuki ze Studio Ghibli. Entuzjazmu z okazji pojawienia się anime na platformie nie krył też Aram Yacoubian z Netfliksa. – Ta współpraca to spełnienie marzeń dla nas, jak i dla milionów naszych użytkowników. Studio Ghibli czaruje swoimi animacjami już od ponad 35 lat i cieszymy się, że kolejne pokolenia będą mogły odkrywać ten niesamowity świat – powiedział. Niedawno na Spotify powstało oficjalne konto Studia, które udostępnia soundtracki z animacji.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: www.imdb.com

TU I TERAZ