Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Już 11 maja rusza przegląd najlepszych spektakli tanecznych Scena Tańca Studio [KONKURS]

We współczesnym teatrze wraca do łask wszystko co związane z ruchem i z ciałem. Jeżeli chcecie się o tym przekonać wybierzcie się na majową edycję przeglądu Studio Scena Tańca, która rusza już 11 maja. Mamy dla was wejściówki!
.get_the_title().

Tekst jako nośnik idei i treści we współczesnym teatrze trochę się znudził, a trochę skompromitował. Dla przeładowanego treściami widza często ważniejsze jest bowiem to co widzi, niż to co słyszy.

Dlatego dziś na polskich scenach obserwujemy bardzo silny zwrot w kierunku teatru tańca i pracy z ciałem. Trend ten można było bardzo wyraźnie zaobserwować chociażby na ostatnim festiwalu teatralnym DIALOG, na którym czysto taneczny spektakl Alaina Platela „Nicht schlafen” zrobił dosłownie furorę i został nagrodzony niekończącą się owacją na stojąco.

źródło: FB, fot. Marcin Oliva Soto

W „Nicht schlafen” nie mówi się, ale się rusza. Tańczy, biega, szaleje… sprawność fizyczna aktorów-tancerzy obezwładnia i zachwyca. – W spektaklu udało mi się uchwycić współczesny strach, niepewność, wszechobecną przemoc w jej nagłych i niespodziewanych wybuchach – mówi reżyser. W jego ślady idzie bardzo wielu polskich twórców. Znaczące elementy choreograficzne możemy odnaleźć praktycznie w każdym liczącym się, współczesnym spektaklu, czego dowodem jest moda na Henryka Tomaszewskiego i Pinę Bausch. Nurt fascynacji tańcem dotarł też oczywiście do stolicy.

Warszawski STUDIO Teatrgaleria już od kilku sezonów prowadzi Scenę Tańca Studio, która jest przeglądem najważniejszych spektakl tanecznych zrealizowanych i wystawianych w całej Polsce. Kolejna edycja rusza już 11 maja!

Cyklicznie przez kilka dni STUDIO staje się przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Hasłem przewodnim majowych spektakli będą „Edukacja i Egzemplifikacja”. Kuratorem czterech najbliższych odsłon jest natomiast Włodzimierz Kaczkowski, oto co ma do powiedzenia:

Wiemy o tym od zamierzchłych czasów – bale i zabawy taneczne były sposobem na wprowadzanie młodych ludzi w dorosłe życie, a jeszcze wcześniej – taniec pełnił funkcję rytualną i był częścią tworzenia wspólnoty. Im wcześniej zaczyna się edukacje taneczną, tym lepiej. My proponujemy naszym widzom Turlanki – warsztaty dla dzieci w wieku 4-6  lat i opiekunów, które poprowadzi  Agnieszka Kryst. Ponadto zapraszamy na spektakl familijny „Alicja w krainie czarów” Kieleckiego Teatru Tańca –  jedno z tych przedstawień, które dorośli powinni oglądać wspólnie z dziećmi, żeby edukować się wzajemnie  w dziedzinie wyobraźni. Przedstawienie pełne jest magii, zaskakujących sytuacji i  obrazów, które mają szansę wzbogacić odbiór świata. Następnie nawiążemy do  profesjonalnej edukacji twórców. Chodzi o wypracowanie własnego stylu, zadbanie o wizerunek, znalezienie właściwego kontaktu z publicznością. Takie wsparcie młodym choreografom zapewnił ponownie Kielecki Teatr Tańca, zapraszając do współpracy przy tworzeniu spektaklu Zza moich oczu trójkę młodych choreografek: Izabelę Zawadzką, Karolinę Garbacik oraz Małgorzatą Ziółkowską. Każda z nich stworzyła  niezależną część przedstawienia, przekształcając na nowo znane tematy.

Drugim tematem majowej odsłony STS 2018 będzie „Egzemplifikacja”, czyli wyjaśnianie czegoś na przykładach. Będziemy wtajemniczać odbiorców w rożne kierunki współczesnego tańca. Zastanawiając się nad swoją przyszłością, Teatr Tańca Zawirowania w przedstawieniu „Where should we go?” pokaże różne kierunki tańca  na kilku wybranych przykładach. Karolina Gorczyca i Oskar Malinowski zaprezentują, jak w różny sposób można przygotować się do występów w konkursie choreograficznym (Para nr 1). Aleksandra Bożek-Muszyńska w spektaklu „Dzień, w którym V. dała mi do myślenia, albo jak pozbyłam się prokrastynacji” zastosuje estetykę kampu, by pokazać, na co jeszcze może przyjść czas w życiu kobiet zdaniem ich samych.  Formuła performansu pozwoli również widzom przedstawić własne propozycje.

Nie ma sensu więc oddawanie się prokrastynacji i przekładanie na później zgłębiania tanecznego trendu w teatrze, niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy w niego zaangażowani. Mamy nadzieję, że po zobaczeniu spektakli majowej odsłony Scenę Tańca Studio 2018, chętnie wstąpicie w kolejne kręgi wtajemniczenia w taniec przy następnych spotkaniach w czerwcu, lipcu i sierpniu – podsumowuje Włodzimierz Kaczkowski.

!!! UWAGA KONKURS !!!

Mamy dwa was po dwa podwójne zaproszenia na wszystkie spektakle z majowego cyklu Scena Tańca Studio, które odbędą się w dniach 11-13 maja oraz jedno podwójne zaproszenie na spektakl JUMPCORE, który odbędzie się 27 maja. Żeby wziąć udział w konkursie, napiszcie krótko w komentarzach pod tym artykułem, na jaki spektakl chcielibyście iść i dlaczego . Zaproszenia dostaną autorzy najbardziej kreatywnych odpowiedzi. Macie czas do 11 maja, do godziny 12:00. Poniżej program przeglądu:

11.05 pt
17:00 Alicja w krainie czarów
19:00 Where should we go?

12.05 sb
20:00 Zza moich oczu  

13.05 nd
11:00 Turlanki we dwoje warsztaty dla dzieci Agnieszki Kryst
18:00 Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak pozbyłam się prokrastynacji
19:15 Para nr 1  

 

TU I TERAZ