Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

3 festiwale muzyczne w Katowicach, na których nie może cię zabraknąć

Festiwale muzyczne od wielu lat są nieodłączną atrakcją każdego lata. W mieście panuje wtedy inny klimat, a na ulicach spotykamy tłumy przyjezdnych, którzy niejednokrotnie przemierzyli pół Polski, aby posłuchać ulubionego wykonawcy. W tym roku w Katowicach muzycznych imprez nie brakuje, a my przybliżymy wam te najbliższe, odbywające się w sierpniu.
.get_the_title().

1. Czołowi polscy artyści na jednej scenie

Bilety na tę trasę koncertową rozchodzą się co roku w kilka minut. Mowa oczywiście o Męskim Graniu. Jak co roku, skład orkiestry Męskiego Grania utrzymywany był w wielkiej tajemnicy. Dopiero niedawno okazało się, że na czele wystąpią: Nosowska – dyrektor artystyczna tegorocznego przedsięwzięcia, Igo, Organek i Zalewski.

30 maja premierę miał też singiel promujący trasę – „Sobie i Wam”, którego posłuchamy już 10 sierpnia w Katowicach.

W wydarzeniu co roku biorą udział czołowi polscy muzycy i twórcy sztuk wizualnych. Posłuchamy tu rockowych brzmień, jazzu, hip-hopu i muzyki alternatywnej. Pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku, kiedy to dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia został Wojciech Waglewski.

W katowickiej Strefie Kultury, oprócz Męskie Granie Orkiestra, wystąpią również Lao Che, Maria Peszek, Mazolewski / Porter, Organek, Ralph Kaminski, Tribute to 2+1: Ania Rusowicz i goście. Oprócz artystów z głównego line-upu, ich gości oraz koncertów specjalnych, na trasie po raz czwarty pojawi się dodatkowa „Scena Ż”, gdzie prezentować się będą młodzi i utalentowani wykonawcy. Zagrają na niej Bibobit, Bluszcz, Kasia Lins, The Pau.

2. Romantyzm, hałas, taniec, kosmos

„Najłatwiej płynie się z prądem, ale my nie lubimy łatwych rozwiązań” – piszą o sobie organizatorzy OFF Festival Katowice, który odbędzie się 2-4 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów. Grają już od 2006 roku i podkreślają, że nie ich muzyka nie musi podobać się każdemu, ale ma za zadanie intrygować, inspirować i prowokować do dyskusji.

OFF to impreza muzyczna, na której usłyszymy szeroko rozumianą muzykę alternatywną. Pierwsza edycja odbyła się na terenie kąpieliska „Słupna” w Mysłowicach. Od roku 2010 festiwal odbywa się w Katowicach, a dyrektorem artystycznym jest były wokalista Myslovitz – Artur Rojek. Co roku festiwal przyciąga do miasta tłumy. Został również doceniony poza granicami kraju – w styczniu 2012 OFF Festival zdobył prestiżową nagrodę European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości.

W kwietniu 2014 roku prestiżowy „TIME Magazine” zamieścił OFF Festival Katowice na liście 14 najciekawszych festiwali na świecie, a dwa lata temu brytyjski „Guardian” uznał OFF-a za jedną z 10 najlepszych imprez festiwalowych w Europie.

W tym roku na deskach festiwalu usłyszymy m.in. To Daughters, The Gaslamp Killer, The Comet Is Coming, Perfect Son, Boogarins, Lebanon Hanover oraz Bamba Pana & Makaveli i Stereolab. Z największym entuzjazmem spotkało się ogłoszenie dwóch uwielbianych formacji Suede i Foals. To tylko wierzchołek góry lodowej. Pełny program znajdziecie tutaj.

Warto zwrócić uwagę na Wydarzenia Towarzyszące, w tym spotkania i dyskusje z autorami książek w Kawiarni Literackiej, Kino czy PiaskOFFnicę, specjalną strefę dla najmłodszych położoną w najcichszym zakątku festiwalowego terenu, w której dzieci mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach i wspólnych zabawach pod okiem opiekunów i animatorów.

3. Nie brakuje też nowości

W tym roku po raz pierwszy zagra dla nas Fest Festiwal. To zupełnie nowa inicjatywa, która pewnym krokiem weszła na polską scenę muzyczną i zaprezentowała odważny line-up. Impreza wystartuje 23 sierpnia i potrwa do końca weekendu. Na terenie chorzowskiego Parku Śląskiego powstanie prawdziwe miasteczko festiwalowe, gdzie przez cały weekend uczestnicy będą mogli słuchać ulubionych wykonawców i wziąć udział w atrakcjach towarzyszących. Lokalizacja jest wyjątkowa, bowiem Park Śląski to obecnie jeden z największych parków miejskich w Europie.

Łącznie, na festiwalu powstanie aż 8 scen, a będą to Main Stage, Tent Stage, Silesia Stage, Club Stage, New Stage, Cercle Stage, Raban Stage oraz Astral Stage.

Kto zagra? Wśród ogłoszonych artystów są m.in. legendarny zespół Wu-Tang Clan, Jaden Smith, Disclosure dj set, Lost Frequencies czy Meute. Zagrają też również Róisín Murphy, Alan Walker, Metronomy czy Little Dragon. Nie zabraknie również polskich artystów, takich jak Paweł Domagała, Tulia czy Sarsa. Pełny line-up znajdziecie tutaj.

Tekst: AP

TU I TERAZ