5 kawałków Andrzeja Korzyńskiego z okazji urodzin najlepszego producenta elektroniki w PRL-u

Niewielu kojarzy Andrzeja Korzyńskiego, który stał m.in. za postacią Franka Kimono. Tymczasem na jego kompozycjach wychowały się dwa pokolenia twórców muzyki elektronicznej.
.get_the_title().

1. Arp Life – „Baby Bump”

Pierwsze kompozycje Korzyńskiego trafiały głównie na ścieżki dźwiękowe do filmów m.in. słynnego „Polowania na Muchy”. W połowie lat 70-tych pod jego kierownictwem powstała grupa Arp Life, która była uznawana za pierwszy zespół elektroniczny w Polsce. Debiutancka płyta tego projektu „Jumbo Jet” ujrzała światło dzienne w 1976 roku, a dwa lata później ukazała się „Szybkość bezpieczna”. Oba zremasterowane wydawnictwa dostępną są obecnie w katalogi GAD Records. Numer „Baby Bump”, w którym wokalnie udzielają się słynne Alibabki pochodzi z debiutanckiego LP Arp Life.

2. Zenek Czubaty – „Do you like henky penky love” (od 33 sekundy)

Zenek to protoplasta Franka Kimono stworzony oczywiście przez Andrzeja Korzyńskiego. Jeden z bezpretensjonalnych numerów stworzony został na potrzeby filmu „Wielki Szu”. Za Zenka śpiewał Mariusz Zabrodzki, a cały projekt miał wyśmiewać punka oraz rock. Niestety z planów zostały jedynie dwie piosenki.

3. Franek Kimono – „Pola Monola + Coca Cola”

Uwaga, sensacja rewelacja, damsko-męska akrobacja, w stylu new wave San Francisco zaczynamy białe disco – „rapował” Franek Kimono.

Tę postać zna chyba każdy, ale mało kto wie, że za muzykę w projekcie odpowiedzialny był Korzyński. Nie była to jego jedyna rola ponieważ pod pseudonimem Andrzej Spol na słynnym albumie był twórcą także większości tekstów. Współpraca Korzyńskiego z Piotrem Fronczewskim przyniosła efekt w postaci dwóch płyt, a dodatkowo także kilkunastu niepublikowanych numerów.

4. Urszula – „Sweet, sweet Tulipan”

Słynna historia o największym polskim playboyu została upiększona kompozycjami Korzyńskiego. Choć słychać już tu mocno wygładzone brzmienie typowe dla końcówki lat 80-tych, to jest to cały czas bardzo miła piosenka. W serialu o Tulipanie pojawił się także utwór Franka Kimono, którą dziś można byłoby spokojnie oskarżyć o product placement, ponieważ Piotr Fronczewski śpiewa tam: „Raj – tu jest naj. To raj, Ballantine’s”.

5. Andrzej Korzyński – Czołówka z serialu „Akwen Eldorado”

Gdy za wielką wodą do końca zbliżał się słynny serial „Miami Vice” w Polsce kręcono „Akwen Eldorado”. Zamiast Miami były Mikołajki, a zamiast Dona Johnsona sam Jerzy Kryszak! Czołówka stworzona przez naszego bohatera z charakterystycznym motywem na pianinie i szalonym solo na saksofonie była jednak najmocniejszym punktem tego serialu.

Reedycje płyt Andrzeja Korzyńskiego znajdziemy w katalogach wytwórni GAD Records oraz Finders Keepers. Na marginesie można dodać, że ten producent ma także na koncie tekst do słynnego „Mydełka Fa”. Więcej na temat Korzyńskiego możecie przeczytać tutaj.

Tekst: Kacper Kapsa

TU I TERAZ