Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 koncertów World Wide Warsaw 2018, których nie wolno przegapić [KONKURS]

Tegoroczna edycja World Wide Warsaw wkracza w decydującą fazę. Już za kilka dni w ramach tego festiwalu w stolicy zagra jeden z jego najgłośniejszych headlinerów. Postanowiliśmy wskazać koncerty, na które najbardziej czekamy. Dla czytelników przygotowaliśmy niespodziankę w postaci biletów!
.get_the_title().

Tegoroczna edycja miejskiego festiwalu World Wide Warsaw, podobnie jak w poprzednich latach, elektryzuje line-upem. W lutym i w marcu na zaproszenie organizatorów tej imprezy w stolicy będą gościć zarówno artyści dopiero co moszczący sobie miejsce w mainstreamie, jak i ci bardziej zasłużeni, o bardziej pokaźnym dorobku. W programie znaleźli się także twórcy jeszcze nieoszlifowani, ale już cieszący się szacunkiem krytyki i oddaniem fanów. Wszystkich łączy talent do przekuwania wyszukanych lub nieoczywistych kompozycji w przystępną dla słuchacza formę. Innymi słowy: to muzycy poszukujący, ale jednocześnie posiadający talent do tworzenia chwytliwych utworów. Usłyszymy więc m.in. eksperymentalne r’n’b, hip-hop, elektronikę czy szeroko pojęte indie.

Postanowiliśmy wytypować nasze redakcyjne TOP 5 WWW 2018 – zestawienie koncertów tego festiwalu, których nasi czytelnicy nie mogą przegapić. Mamy dla was także niespodziankę – 5 biletów, po jednym na każdy koncert. Szczegóły na końcu tekstu!

1. Playboi Carti (Progresja, 8 marca 2018)

Jeden z ubiegłorocznych freshmanów XXL, protegowany ASAP Rocky’ego, autor jednego z ciekawszych mikstejpów 2017 roku. Co ciekawe, jego kariera nie ogranicza się tylko do rapowania – znany jest także jako model. Choć Carti ma dopiero 21 lat, już zdobył duży rozgłos – odznacza się charakterystycznym brzmieniem, jego kawałki zbudowane są z uzależniających repetycji: zapętlonych loopów i wwiercających się w głowę fraz. Jego siłą na pewno nie są wyszukane teksty (przypisuje się mu metkę „mumble rap”) – raczej klimat zbudowany z ad-libów i spontanicznych wersów. Największą popularnością jak do tej pory cieszy się jego „Magnolia”, choć my polecamy przed koncertem katować singiel „wokeuplikethis*”.

2. Kelela (Teatr WARSawy, 20 lutego 2018)

To absolutnie jedna z najważniejszych wokalistek ostatnich lat (zaraz obok Solange), jeżeli chodzi o szeroko pojęte r’n’b. Futurystyczne, chłodne, eksperymentalne brzmienie (produkują dla niej tacy wizjonerzy jak Jam City, Arca czy Kwes) i momentami eteryczny, choć głęboki wokal: to największe wyróżniki twórczości Keleli. W zeszłym roku wydała długo oczekiwany, pełnoprawny debiutancki album „Take Me Apart”, który zdominował zestawienia list rocznych największych serwisów o muzyce. Artystka zagra kameralny koncert w Teatrze WARSawy, który słynie z wyjątkowej akustyki.

3. Boy Pablo (Pogłos, 25 lutego 2018)

Pablo Muñoza to gość, o którym wkrótce może być naprawdę głośno. Choć nie skończył jeszcze 20 lat, już zdążył zwrócić uwagę m.in. Maca DeMarco. Nie ma się czemu dziwić – jego senny indie pop od razu przywodzi na myśl slackerskie brzmienie słynnego kanadyjskiego songwritera. Pablo jest pochodzącym z Chile Norwegiem, jego kawałki urzekają już przy pierwszym kontakcie. Na scenie występuje z najbliższymi – jego band tworzą przyjaciele i kuzyn.

4. King Krule (Progresja, 16 lutego 2018)

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć Archy’ego Marshalla, który, choć wciąż jest relatywnie młodym muzykiem, z pewnością może być spokojny o swoje miejsce w annałach historii muzyki indie. W ciągu swojej kariery działał pod różnymi pseudonimami (co rzutowało także na zmiany stylu), ale to właśnie King Krule stał się jego najbardziej rozpoznawalnym projektem. Powracając pod tą ksywą w zeszłym roku, wywołał niemałe zamieszanie. Jego rozbudowany, pełen nawiązań do awangardowego bluesa, rockabilly i jazzu, album „The Ooz” zachwycił krytykę zarówno w Europie, jak i za oceanem.

Jak udało mu się zyskać sympatię słuchaczy? Charakterystyczny wizerunek, któremu uroku dodaje ruda czupryna, chwytliwe kompozycje, skłonność do eksperymentowania i przede wszystkim osobliwy wokal – momentami zawodzący, czasem melodeklamujący, ale przede wszystkim agresywny i świetnie sprawdzający się na energicznych riffach – to atuty tego 23-latka. Więcej o fenomenie Marshalla pisaliśmy tutaj. Koncert jest już wyprzedany, dlatego tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w naszym konkursie.

5. Com Truise (Smolna, 9 marca 2018)

Wśród polecanych przez nas gigów zostawiliśmy także miejsce dla artysty stricte elektronicznego. Com Truise to najbardziej „duchologiczny” artysta w tym gronie, jego syntezatorowe produkcje gęsto czerpią z muzyki lat 80. – przepuszczone przez filtry odznaczają się „przybrudzonym” brzmieniem. W ubiegłym roku wydał płytę „Iteration”, która kontynuuje stworzoną przez niego opowieść o kosmicznym podróżniku. Album po wydaniu trafił do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy Billboard w kategorii Dance/Electronic. Uwaga – warszawski występ Amerykanina będzie jego pierwszym klubowym koncertem w Polsce!

Podczas WWW 2018 wystąpią także: Junglepussy, Amp Fiddler, P.Unity, Smerz, Otsochodzi, JMSN, Rosalie, Rejjie Snow.

!!!KONKURS!!!

Konkurs rozwiązany. Zwycięzcy to:

Piotr Trzaskowski (Kelela), Tomek Orłowski (Boy Pablo), Olga Czerwińska (Playboi Carti), Agata Sokół (Com Truise), Michał Spyta (King Krule)

Laureaci, zgłoście się, pisząc maila o tytule „WWW2018 KONKURS” na adres: rafal.krause@fpiec.pl. W treści podajcie imię i nazwisko oraz nazwę wykonawcy, na którego bilet otrzymaliście. Gratulujemy!

TU I TERAZ