Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najciekawszych muzycznych wydarzeń drugiej połowy lata w Gdańsku

Brakuje wam klimatu Open'era? Te sierpniowe wydarzenia w Trójmieście z pewnością znów pozwolą go poczuć.
.get_the_title().

Była Warszawa, był Wrocław, dziś pora udać się na Pomorze. A konkretnie do Gdańska. W tym liczącym sobie ponad tysiąc lat mieście melomani będą bowiem mieli w sierpniu wiele okazji do nacieszenia się świetnymi koncertami – zarówno zagranicznych gwiazd, jak i polskich artystów. Drugą połowę wakacji warto wykorzystać w pełni – oto 5 wydarzeń, których nie możecie przegapić!

1. Roger Waters, 5 sierpnia

Jedna z ostatnich okazji, by doświadczyć koncertu legendarnego współzałożyciela Pink Floyd. 75-latek (!) w wersji live wciąż ma niezwykle wiele do zaoferowania, a w ramach trasy Us + Them kultowe utwory („Wish You Were Here”, „One of These Days” czy „Pigs (Three Different Ones)” dopełniane są przez monumentalną oprawę wizualną. Oddajmy zresztą głos samemu zainteresowanemu: „To będzie mieszanka rzeczy z mojej długiej kariery, z moich lat z Pink Floyd i nowości. Najprawdopodobniej 80 proc. to będzie stary materiał, a 20 proc. nowy – ale wszystko połączone tematem ogólnym. Obiecuję, że czeka Was świetne show. Spektakularne.” Skoro deklaruje to ktoś tak zasłużony, my czujemy się przekonani.

2. Soundrive Festival, 30 sierpnia – 1 września

Muzyka alternatywna w postindustrialnych przestrzeniach – takim hasłem promują event organizatorzy i rzeczywiście dobrze oddaje ono specyfikę tego trzydniowego festiwalu. W miejscach służących niegdyś do produkcji statków czy w dawnej hali stoczniowej wybrzmią wielobarwne gatunkowo kompozycje tak ciekawych artystów jak Leon Vynehall, Death in Rome, Gaika, Japanese Breakfast, Iceage czy Floating Points. Szykuje się więc wyjątkowe, nieco surrealistyczne, biorąc pod uwagę lokalizację, dźwiękowe doświadczenie.

3. Cydr Lubelski Spragnieni Lata, 4 sierpnia

Do Gdańska już na początku sierpnia zawita także cykl koncertów Cydr Lubelski Spragnieni Lata. W lipcu ta darmowa dla każdego uczestnika impreza odbyła się we Wrocławiu i w Warszawie, zbierając bardzo dobre recenzje, a jak było możecie obejrzeć na powyższym wideo.

W wyjątkowej scenerii Stoczni Gdańskiej, co z pewnością nada koncertom dodatkowego uroku, wystąpią Bitamina, Smolik // Kev Fox, Marcelina i Kasia Lins.

Mieszanka delikatnego i bardziej dynamicznego popu, muzyki tanecznej, ale i podszytego jazzową podbudową hip-hopu będzie dodatkowo ubarwiona wieloma lifestyle’owymi atrakcjami. W strefie orzeźwienia napijecie się, jak sama nazwa wskazuje, orzeźwiającego cydru, zaś w przestrzeni Instax będzie można skorzystać z aparatu do fotografii natychmiastowej i mieć tym samym świetną pamiątkę.

4. Nowe idzie od morza – 100cznia, 1 – 29 sierpnia

Kolejna z bardzo fajnych inicjatyw promujących wartościowych polskich artystów. Trójmiejska scena jest niewątpliwie jedną z najmocniejszych w kraju, a dzięki projektom takim jak „Nowe idzie od morza” coraz więcej osób może się o tym przekonać. Koncerty odbywają się niemal co tydzień już od połowy czerwca (27. grała chociażby robiąca furorę za granicą Trupa Trupa), ale na szczęście przed nami wciąż kilka wyjątkowych występów w specyficznej portowej atmosferze pełnej kontenerów.

Już 1 sierpnia czekają na was Syny, 8 – The Pau, 15 – Nagrobki, 22 – Ffrancis a 29 – Popsysze.

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

5. Clark, 25.08

W ramach festiwalu Solidarity of Arts odbędzie się wiele przeróżnych gatunkowo występów – począwszy od muzyki poważnej, aż po występy klasyków elektroniki. I właśnie na jednego z nich chcielibyśmy zwrócić waszą szczególną uwagę. Clark w wersji live wydobywa bowiem z digitalnych brzmień tak wiele przerzedzanego chłodem kolorytu, że na ciele nietrudno o ciarki. Zwłaszcza, że snute często misternie, lodowate i zdehumanizowane na pozór konstrukcje niespodziewanie zanurza nagle w dawce melancholijnych melodii. Zupełnie tak, jak od 4:21 w podczepionym wyżej „Suns of Temper”.

Tekst: WM

TU I TERAZ