Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 nowych filmów LGBT, które warto znać

W ostatnich latach powstało wiele dobrych i bardzo dobrych filmów o tematyce LGBT. Postanowiliśmy przybliżyć wam kilka z nich.
.get_the_title().

1. „Call Me by Your Name” (2017) reż. Luca Guadagnino

To raczej trudno było przegapić. Historię wakacyjnego romansu młodego chłopaka (w tej roli Timothée Chalamet) i starszego mężczyzny (Armie Hammer) pokochali zarówno widzowie, jak i krytycy.

Film nominowany był do czterech Oskarów i otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany.

W planach podobno jest już sequel.

2. „120 uderzeń serca” (2017) reż. Robin Campillo

Francuski film fabularny o aktywistach z paryskiego oddziału ACT UP – organizacji działającej na rzecz osób chorych na AIDS.

Akcja filmu przypada na lata 90., kiedy to zarówno rząd, jak i koncerny farmaceutyczne udawały, że problem AIDS nie istnieje.

Reżyser, który jest także autorem scenariusza, sam w tamtym czasie działał w ACT UP. Film wyróżniony został Grand Prix w Cannes.

3. „Śmierć i życie Marshy P. Johnson” (2017) reż. David France

Dokument badający okoliczności śmierci transseksualnej aktywistki LGTB Marshy P. Johnson, która w 1992 roku została znaleziona martwa w rzecze Hudson. Policja prędko doszła do wniosku, że było to samobójstwo i zamknęła sprawę, natomiast społeczność LGBT nie była tego taka pewna. Film nie tylko przybliża historię Marshy P. Johnson uważanej za ikonę ruchu LGBT, ale także zgłębia poważny problem przemocy wobec transseksualnych kobiet.

4. „Fantastyczna Kobieta” (2017) reż. Sebastián Lelio

Marina Vidal jest w związku ze starszym od siebie mężczyzną. Wszystko komplikuje się, gdy ten umiera. Wtedy Marina musi zmierzyć się z jego rodziną, która nie akceptuje faktu, że kobieta jest osobą transpłciową. W roli głównej wystąpiła debiutantka – świetna Daniela Vega. „Fantastyczna kobieta” zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

5. „Thelma” (2017) reż. Joachim Trier

Nowy film Joachima Triera, twórcy „Reprise” czy „Głośniej od bomb”. Thelma po raz pierwszy opuszcza swój religijny dom i przeprowadza się do Oslo, aby rozpocząć tam studia.

Tam budzą się w niej uczucia do koleżanki z uczelni, z którymi dziewczyna próbuje się skonfrontować. Ale to nie wszystko…

Trochę horror, trochę dramat psychologiczny. Film wszedł do polskich kin dwa tygodnie temu, więc pewnie jeszcze zdążycie się na niego załapać.

TU I TERAZ