Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 rzeczy, których nie wiedziałeś o Japonii: świąteczny KONKURS!

Niedawno pisaliśmy o japońskim miasteczku Zero Waste, w którym mieszkańcy dzielą śmieci na 45 kategorii. To się nazywa recykling! Przed wami kolejne 5 rzeczy, których nie wiecie o Kraju Kwitnącej Wiśni i konkurs świąteczny.
.get_the_title().

Japonia, pełna subtelności i niedopowiedzeń, czasem fascynująco niedorzeczna. Życie na tym łańcuchu wysp rozgrywa się między słowami, całkiem jak w filmie Sophii Coppoli. Przedstawiamy 5 rzeczy, których nie wiecie o Japonii – prosto z książki „Przepis na życie po japońsku”, której patronuje F5. Mamy dla Was do wygrania 3 książki „Przepis na życie po japońsku” – szczegóły konkursu poniżej.

1. Kobieta w roli władcy

Stosunkowo mało znanym faktem o Japonii i dość zaskakującym, biorąc pod uwagę jej dzisiejszy konserwatyzm względem płci pięknej jest istotna rola kobiety jako władczyni w historii tego kraju. Na przestrzeni VII i VIII wieku na tronie Japonii zasiadało aż sześć cesarzowych z rzędu, które łącznie sprawowały władzę przez 80 lat. Nie był to jednak jedyny okres, kiedy to kobiety rządziły Japonią – miało to miejsce również w czasach starożytnych. Dawni mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wierzyli i akceptowali, że to właśnie cesarzowe miały bliższe relacje z bogami niż mężczyźni.

2. Seks nie, perwersja tak

Japończycy od wieków znani byli ze swojego nieprzeciętnego wyuzdania. Wiele ze starożytnych świątyń shintoistycznych było w istocie… miejscami orgii. Ta swoboda seksualna była związana z brakiem religijnych ograniczeń dotyczących życia seksualnego (również jeśli chodziło o związki homoseksualne i biseksualne). Wszystko zmieniło się w czasach nowoczesnych, kiedy w społeczeństwie japońskim zapanowała pruderia. Takie podejście utrzymało się do dzisiaj, jednak tłumiona seksualność dochodzi do głosu w różnych sytuacjach społecznych. Przykład? Każdego dnia słyszy się o przypadkach aresztowania mężczyzn za obmacywanie kobiet w pociągach…

3. Piąty smak

Umami znaczy dosłownie „wyborny” i – ponieważ nie można określić go ani jako słonego, słodkiego, ani gorzkiego lub kwaśnego – nazywany bywa piątym smakiem. Odkryty i zbadany został dopiero w XX wieku, ale stanowi niezwykle istotny składnik japońskiej kuchni od tysięcy lat. Można go uzyskać m.in. gotując wodorosty kombu lub wiórki ryby bonito.

źródło: Asiaculture

4. Gwiazdki Michelin

Nie każdy wie, że Tokio przoduje w liczbie gwiazdek Michelin w porównaniu z innymi miastami na świecie. Podobno amerykański szef kuchni i dziennikarz Anthony Bourdain uwielbiał podróże do Japonii właśnie ze względu na niewiarygodne smaki i najlepsze restauracje na świecie.

5. Jak dożyć setki?

Zastanawiasz się, jak dożyć stu lat? Spójrz na Japończyków i Japonki, którzy żyją średnio 84 lata, co stawia ich na drugim miejscu za mieszkańcami Hongkongu. Co jest ich sekretem? Dbanie o zdrowie poprzez styl życia, a nie leczenie chorób. Sposób odżywiania -niewielkie, skromne posiłki z małą ilością mięsa. Religia, której istotnym elementem jest kontemplacja i medytacja.

Źródło: Joey Huang/Unsplash

.!!!KONKURS!!!

Mamy dla Was do wygrania 3 książki. Wystarczy, że napiszecie do nas na redakcja@fpiec.pl co Was zaskoczyło w Japonii, o czym czytaliście, słyszeliście lub widzieliście na własne oczy. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy w środę (12 grudnia), o godz. 13.00.

TU I TERAZ