5 wydarzeń, na które czeka Trójmiasto w maju

Majówka już za nami, ale Trójmiasto nie zwalnia tempa i jeszcze w tym miesiącu szykuje wiele atrakcji zarówno dla swoich mieszkańców, jak i turystów. Sprawdźcie, czego się spodziewać!
.get_the_title().

1. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Źródło: Docs Against Gravity Trójmiasto FB

W Trójmieście po raz trzeci zagości Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, czyli największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. W Gdyńskim Centrum Filmowym widzowie zobaczą ponad 60 wybitnych filmów non-fiction z całego świata. W programie miłośnicy filmów dokumentalnych znajdą m. in. „Twarze, plaże” (reż. Agnès Varda i J.R.), dokument nominowany do tegorocznych Oscarów, nagrodzony na Sundance 2018 „Genesis 2.0” (reż. Christian Frei i Maxim Arbugaev) czy też film „Człowiek delfin” (reż. Lefteris Charitos) o Jacques’u Mayolu, najpopularniejszym nurku w historii, którego życie stało się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Co więcej, projekcjom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, sekcje edukacyjne dla dzieci i seniorów oraz debaty i wydarzenia specjalne. Festiwal startuje 16 maja i potrwa ponad tydzień, bo aż do 24 maja.

2. Otwarcie Podwórka

źródło: podwórko fb

Mieszkańcy Trójmiasta, a zwłaszcza Dolnego Miasta, zapewne z niecierpliwością wyczekują otwarcia Trójmiejskiego odpowiednika Nocnego Marketu, czyli Podwórka. Uroczyste otwarcie Podwórka rozpocznie się w piątek 18 maja i potrwa przez trzy dni, do 20 maja. W wyjątkowej przestrzeni i przy fajnej muzyce będzie można miło spędzić czas ze znajomymi, zajadając się pysznym jedzeniem. Podwórko zapewnia, że wiele się zmieniło po ponad półrocznej przerwie – oczywiście na lepsze! W tym roku działają w nowych godzinach – w piątki i soboty od 18:00 do 2:00, a w niedzielę od 12:00 do 20:00.

3. Instytut Kultury Miejskiej w Noc Muzeów

źródło: ikm fb

Instytut Kultury Miejskiej 19 maja, w Europejską Noc Muzeów, zaprasza na skwer przy swojej przyszłej siedzibie na Targ Rakowy 11. Na zainteresowanych czekać będą dwie instalacje artystyczne site specific – „Wasserkunst Tor czyli Plastica Porta” Filipa Ignatowicza, która przybierze formę bramy, nawiązując tym samym do wielu historycznych gdańskich bram oraz „Powrót ptaków” Ady Dobrzeleckiej. IKM chce w ten sposób zainicjować cykl działań zapowiadających zmianę siedziby i przeniesienie do nowego budynku, które nastąpi jesienią.

4. Free Cities Festival – weź miasto w swoje ręce!

Pomysłodawcą i organizatorem Free Cities Festiwal jest organizacja pozarządowa Instytut Metropolitalny zajmująca się problematyką miejską i metropolitarną. Festiwal nawiązuje do wolności, która jest bez wątpienia wpisana w historię i mentalność mieszkańców Gdańska. To idealna okazja do wymiany myśli i nowych pomysłów. Mieszkańcy sami nakreślą wizję swoich wspólnot. Oprócz licznych debat znajdzie się miejsce na wydarzenia towarzyszące, czyli targ rzeczy zużytych czy grę miejską. Otwarcie Festiwalu w sobotę 19 maja na terenie stoczni gdańskiej.

5. Open House Gdynia – 4. edycja

źródło: open house gdynia fb, fot. Dominik Jagodziński

Festiwal architektury, który odbywa się obecnie w 40 krajach na całym świecie, 26 maja trafi do Gdyni! Tematem przewodnim tej edycji będzie morze: „Brama na świat, miasto z morza i marzeń, urzeczywistnienie snu o Polsce nad Bałtykiem”. Goście będą mieli dostęp nie tylko do wyjątkowych mieszkań czy też niedostępnych na co dzień wnętrz, ale także statków, łodzi i okrętów. To czas, w którym Open House wraz z ekspertami i architektami opanują gdyński port i stocznie. Nie zabraknie przy tym oczywiście opowieści wilków morskich.

Tekst: Monika Kręgielska
Źródło zdjęcia głównego: Podwórko FB

TU I TERAZ