5 wystaw, które warto zobaczyć podczas Warsaw Gallery Weekend

Warsaw Gallery Weekend to wydarzenie, które jest dobrze znane stołecznym fanom sztuki współczesnej. W dniach 20-22 września odbędzie się już po raz 9. Zobaczcie, jakie wystawy warto odwiedzić w ten weekend.
.get_the_title().

1. Wilhelm Sasnal „Znak Nierówności”
Fundacja Galerii Foksal
ul. Górskiego 1A

Wilhelm Sasnal jest jednym z najpopularniejszych współczesnych polskich malarzy. W 2007 roku jego praca pod tytułem „Samoloty” została sprzedana na aukcji w Christie’s za ponad milion złotych. Wraz z żoną, Anną Sasnal, zajmuje się także kręceniem filmów – m.in. „Z daleka widok jest piękny” (2011) i „Słońce, to słońce mnie oślepiło” (2016).

W Fundacji Galerii Foksal Sasnal zaprezentuje cykl obrazów inspirowanych historią swoich przodków i twórczością francuskiego malarza Gustave’a Courbeta.

Te obrazy mają związek z komiksem, nad którym teraz pracuję. Chciałem się dowiedzieć czegoś o życiu moich przodków i odkryłem, że stroje ludowe kobiet malowane były farbą olejną. Pomyślałem, że odniosę się do tego, malując obrazy na płótnie o tematyce wiejskiej – tłumaczy Sasnal.

2. Dominika Olszowy „Duch Domu”
Raster
ul. Wspólna 63

O Dominice Olszowy zrobiło się głośno w czerwcu tego roku, gdy została laureatką konkursu Spojrzenia – najważniejszego polskiego konkursu dla młodych artystów.

Następnie prace Olszowy można było podziwiać w Białymstoku na dobrze przyjętej wystawie „Happy End” w Galerii Arsenał. W Rastrze artystka zaprezentuje wystawę pod tytułem „Duch domu”. Czego się spodziewać? „Wystawa 'Duch domu’ odwołuje się do przestrzeni domowej jako nacechowanej sprzecznymi emocjami: wrażeniem swojskości i strachem, poczuciem ukojenia i duszności, wytchnienia i paranoi. Czarna kawa rozlewa się tu po ścianach jak krew w nocnym kinie” – czytamy w opisie. Brzmi intrygująco!

3. „Ostatnie miejsce na Ziemi”
Muzeum Ziemi PAN, Willa Pniewskiego
aleja Na Skarpie 20/26

Byliście kiedyś w Muzeum Ziemi? Jeśli nie, to jest dobra okazja, żeby to nadrobić. Wystawa „Ostatnie miejsce na Ziemi” organizowana jest przez Polana Institute, który łączy w sobie funkcje instytucji artystycznej, galerii oraz wydziału edukacyjno-badawczego.

Wśród artystów, których prace będą tam prezentowane w Muzeum Ziemi, jest Paweł Althamer, Barbara Hammer i Barbara Klutinis, Joan Jonas, Tadeusz Kantor, Magdalena Karpińska, Olga Micińska, Róża Litwa, Mikołaj Sobczak i Stach Szumski.

„Tytuł wystawy 'Ostatnie miejsce na Ziemi’ nawiązuje bezpośrednio do nazwy Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Tytuł sugeruje, że gdyby jutro miał nadejść kataklizm, większość z nas wybrałaby właśnie to miejsce na kryjówkę, swego rodzaju arkę, w której zamiast żywych zwierząt bylibyśmy otoczeni kośćmi ssaków i minerałami” – czytamy w opisie.

4. „Sztuka kroju / Bytom”
Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera

źródło: koneser.eu

Polscy artyści też współpracują z markami modowymi. Efekty jednej z takich kooperacji możecie zobaczyć na wystawie w Centrum Praskim Koneser. Marka Bytom poprosiła sześciu polskich artystów – Olafa Brzeskiego, Oskara Dawickiego, Zbigniewa Liberę, Zbigniewa Rogalskiego, Janka Simona i Jana Smagę – o pomoc w stworzeniu kolekcji garniturów. Przekonajcie się, jak wybrnęli z tego zadania!

Oprócz garniturów na wystawie zostaną także zaprezentowane prace inspirowane męskim ubiorem i krawiectwem.

5. „Jeszcze chwila i trafi mnie szlag”
lokal_30
ul. Wilcza 29A

Wyświetl ten post na Instagramie.

Tomorrow come to our opening of ”I'm About to Go Berserk” [Jeszcze chwila i trafi mnie szlag], an exhibition on daughterhood and motherhood with works by Maria Anto, Zuzanna Janin @zuzannajanin, Elka Krajewska @elkakrajewskastudio, Kraj M, Małgorzata Markiewicz @malgosiamarkiewicz, Małgorzata Malwina Niespodziewana @malgorzata_niespodziewana, Anna Orbaczewska @anna_orbaczewska and Maria Toboła @mariatobola. Opening in frames of @warsawgalleryweekend, Friday 20.09 5pm – 9pm, Saturday 21.09 and Sunday 22.09 noon – 7 pm. Exhibition runs until November 8. See you! 📸 Małgorzata Markiewicz „Nich pan mnie weźmie ze sobą” 2018. #art #exhibition #contemporaryart #wgw #wgw2019 #warsawgalleryweekend #warsawgalleryweekend2019 #lokal_30 #lokal30

Post udostępniony przez lokal_30 (@lokal_30)

W „Sztuce kroju”, którą polecaliśmy przed chwilą, biorą udział sami mężczyźni, więc teraz pora na wystawę złożoną z samych kobiet. Tytuł „Jeszcze chwila i trafi mnie szlag” pochodzi z piosenki Nosowskiej „Mówiła mi matka”, w której artystka cytuje typowe teksty wygłaszane przez matki od pokoleń, punktując tym samym błędy popełniane przez rodziców.

Cytat wybrany jest oczywiście nieprzypadkowo, bo wystawa w lokalu_30 dotyczy właśnie nierzadko trudnych relacji na linii córka-matka.

Wśród artystek, których prace zostaną tam zaprezentowane, są Maria Anto, Zuzanna Janin, Elka Krajewska, Małgorzata Markiewicz, Kraj M, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Anna Orbaczewska i Maria Toboła.

Co jeszcze czeka was podczas tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend? Pełną rozpiskę znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Dominika Olszowy (Raster) / Wilhelm Sasnal (Fundacja Galerii Foksal)
Tekst: NS

TU I TERAZ