Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Arabii Saudyjskiej znowu będzie można chodzić do… kina. Zakaz zniesiony po 35 latach

To nie pierwszy zadziwiający zakaz, który zniesiony został w tym roku w Arabii Saudyjskiej.
.get_the_title().

Ten rok upłynął w Arabii Saudyjskiej pod znakiem zmian. Kobiety zostały dopuszczone do prowadzenia samochodów i wchodzenia na stadiony. Zniesiony został także zakaz organizowania koncertów, a w ubiegłym tygodniu odbył się pierwszy solowy występ kobiety. W kraju został także po raz pierwszy zorganizowany Comic Con.

To jednak nie koniec – tamtejszy minister kultury i informacji Awad ibn al-Awad ogłosił w poniedziałek, że do Arabii Saudyjskiej wrócą kina.

Zostały zakazane 35 lat temu na fali ultrakonserwatyzmu. Miały one rzekomo zagrażać tożsamości religijnej i kulturowej mieszkańców kraju.

Źródło: The National

Minister powiedział, że pierwsze kino zostanie otwarte już w marcu 2018 roku. Do 2030 roku w kraju ma być 300 kin, które zapewnią pracę 30 tys. osób.

Nie wiadomo, czy na salach kinowych będzie obowiązywać segregacja płciowa. Nie wiadomo też, jakie filmy będą pokazywane.

Otwarcie kin ma być katalizatorem wzrostu gospodarczego i dywersyfikacji. Rozwijając sektor kultury, stworzymy nowe możliwości zatrudnienia i szkolenia, a także wzbogacimy możliwości rozrywki w kraju – mówi Awad ibn al-Awad.
Do tej pory mieszkańcy Arabii Saudyjskiej, aby udać się do kina czy na koncert, jeździli do Bahrajnu czy Dubaju.

Źródło: Variety, The New Arab

TU I TERAZ