Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Aborcja prawem podstawowym w UE? Tego chce europarlament

Większość europosłów opowiedziała się za wpisaniem prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
.get_the_title().

W Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej znajdują się artykuły dotyczące godności człowieka, wolności, równości, solidarności, praw obywatelskich i wymiaru sprawiedliwości. W czwartek Parlament Europejski stwierdził, że do dokumentu powinno zostać wpisane także prawo do aborcji – za było 324 europosłów, 155 przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu.

Do Rady Europejskiej trafi więc propozycja zmiany artykułu 7 Karty, w której znajdzie się rozszerzenie mówiące o tym, że ’każdy ma prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji’.

Obecnie artykuł ten brzmi tak: ’Poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego: Każdy ma prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, domu i komunikowania się’.

źródło: wikimedia commons

Głosowanie za rozszerzeniem Karty Praw Podstawowych to odpowiedź na ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, gdzie Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie Roe vs. Wade, w efekcie znosząc konstytucyjne prawo do aborcji. Europosłowie wzywają amerykański Kongres do przyjęcia ustawy chroniącej federalne prawo do aborcji.

Wzywają także państwa członkowskie do dekryminalizacji aborcji oraz do usunięcia i zwalczania przeszkód dla bezpiecznej i legalnej aborcji.

Życie nauczyło nas, że prawa kobiet nigdy nie mogą być brane za pewnik i zawsze musimy walczyć w ich obronie – komentuje Helene Fritzon, wiceprzewodnicząca parlamentarnego sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Zdjęcie główne: Manny Becerra/Unsplash
Tekst: NS

TU I TERAZ